Polenden rüzgara, çiçekten böceğe birçok etken gözlerimizde alerjiye neden olabilir. Özellikle hassas bir bünyeye sahip olan kişilerde gözler hemen kızarır, sulanır ve kaşınır. Söz konusu göz ve göz hastalıkları olunca konu sadece bizler için geçerli değildir. Kedi ve köpek dostlarımızda da durum aynı ciddiyetini korumaktadır. Kızarıklık, kaşıntı, akıntı, birbirine yapışmış göz kapakları, ıslak burun kenarları, çapaklar, şişlik gibi belirgin semptomlar petinizde de seyredebilir ve ciddi göz problemlerinin başlamasına sebebiyet verebilir.

Kaş yaparken göz çıkarmayın

Bildiğiniz gibi kedi ve köpeklerde en sık rastladığımız problemlerden biridir göz rahatsızlıkları. Ve ne yazık ki bazı vakalarda kolayca üstesinden gelinirken, bazılarında körlük ya da göz kaybı gibi çok daha ciddi durumlarla karşılaşılabilir. Genetik ya da birçok travmatik neden bağlı olarak ortaya çıkan göz hastalıkları birçok veteriner hekim için zaman kaybedilmeden müdahale edilmesi gereken hastalıklar arasında yer alır.

Kediler rahatsızlıklarını muhteşem bir şekilde gizledikleri için, gözlerinde enfeksiyon olduğunu hayvan sahiplerinin anlaması her zaman kolay olmayabilir. Fakat kızarıklık, gözlerin uzun süre kapalı tutulması ya da yavaşça göz kırpması, akıntı, patiyle gözleri kaşımaya çalışma ve çapak gibi belirtiler hayvan sahiplerinin biricik kedilerini hemen hekimlerine götürmesi için en önemli sinyallerdir.

Genel olarak konuşmak gerekirse; virus, bakteri, mantar gibi nedenlerle de gözlerde hastalık, enfeksiyon, rahatsızlık görülmesine sebebiyet verir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin ne olursa olsun kedi ve köpeklerinin göz sağlığına da dikkat etmesi gerekir. Bunun için yapılabilecek en güzel şey, göz çevresindeki tüyleri pet kuaförlerine güzelce kestirmektir. Uzun tüyler özellikle Maltese Terrier, Lhasa Apso, ve Shih Tzu gibi köpeklerde göz yaşı lekelerinden körlüğe kadar ciddi problemlere neden olabilir. Tabii tüyler kadar göz temizliği de önemlidir. Köpeğinizin gözlerini, özellikle rüzgarlı havalarda, tuvalete çıkarıp eve getirdikten sonra kaynamış ılımış suyla ya da hekiminizin önerdiği göz temizleme solüsyonlarıyla güzelce temizlemelisiniz. Uçan polenler, pisi pisi otları, cam ya da tahta parçaları böylece daha kolay fark edilecektir. Bunun dışında dikkat edilecek bir nokta da; araba seyahatlerinde köpeklerin camdan bakmasıdır. Yani kafası dışarıda etrafı seyreden köpeğinizin hız ve rüzgarın etkisiyle enfeksiyonlara maruz kalabilir.