Birçok hayvan sahibi “köpeğimi yıkarken nelere dikkat etmeliyim?” sorusuna cevap aramış, bazen cevaplardan memnun kalmamış bazen yaptığı değişiklikler sayesinde köpeğini daha mutlu etmiştir. Evet, daha mutlu etmiştir diyoruz çünkü mutlu köpek bakımlı, bakımlı köpek mutlu köpektir. Ve çoğu köpek banyo yapmaktan, suya girmekten hoşlanır. Peki köpeğinizin banyo saatlerini daha keyifli hala getirmek için dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Su sıcaklığı

Aşırı sıcak ya da soğuk su bebekler kadar hassas deri yapısına sahip köpekler için doğru değildir. Normal sıcaklık değeri dışında köpeklerin derisi negatif yönde uyarılacaktır ve bu yüzden hem deri ve tüyleri hasar görecek hem de banyo saatleri oldukça tatsızlaşacaktır. Eğer köpeğinizin deri ve tüy kalitesini bozmadan banyodan keyif almasını istiyorsanız öncelikli olarak su sıcaklığına dikkat edin. Aynı bebeklerde olduğu gibi, yıkayacağınız suyun sıcaklığını dirseğinizle değerlendirin. Eğer sizin için sıcaksa emin olun onun için de sıcaktır!

Su basıncı

Ilık suyumuzu ayarladıktan sonra dikkat etmemiz gereken, köpeğimizi yıkayacağımız duş başlığının ya da musluk hortumunun tazyiğidir. Aşırı basınçlı su bazı köpeklerin korkmasına neden olabilir. Bu yüzden eğer köpeğinizi duş başlığı, bahçe hortumu, lavabo musluğu gibi aparatlar yardımı ile yıkayacaksanız akan suyun basıncına dikkat edin. Eğer sudan ya da suyun sesinden korkan bir köpeğiniz varsa, öncelikli olarak su ile köpeğinizin derisi arasına elinizi koyun. Yani su ilk olarak elinizle temas etsin. Böylece köpeğinizin elinizin verdiği rahatlıkla suya daha kolay yaklaşacaktır.

Köpekleri yıkarken arkadan, bacaklardan, vücuttan başlamak, en son baş bölgesine gelmek daha doğru olabilir.

Doğru şampuan

Kabul edelim ki birçok hayvan sahibi köpeği için şampuan almıyor. Kendi şampuanlarını köpeklerinde de kullanıyor. Halbuki bu şu an için görünen bir rahatsızlık oluşturmasa dahi ilerleyen zamanlarda hem köpeğin hem sahibinin başını çok ağrıtacaktır. Köpeklerin derisi oldukça hassastır. Başta da söylediğimiz gibi en az bebekler kadar hassas. Bu yüzden köpeğinizin deri yapısının bozulmaması için çok sık yıkanmaması, yıkandığı zamanlarda doğru köpek şampuanları kullanması gerekir. İnsanlarla aynı deri pH’sına sahip olmayan köpeklerin insan şampuanları ile yıkanması gerçekten doğru değildir. Egzama, kaşıntı, kızarıklık başta olmak üzere birçok deri problemi buna bağlı olarak baş gösterebilir. Şampuan seçiminde veteriner hekiminizden ve profesyonel pet kuaförünüzden destek alabilirsiniz.

Şampuan miktarı

Evet, şampuan miktarı da “Köpekleri yıkarken nelere dikkat edilmelidir?” sorusunun önemli cevapları arasında. Her köpeğin deri yapısı, tüy yapısı, tüy kalitesi, deri hassasiyeti, ırk özelliği, sağlık sorunları farklılık gösterir. Bir Golden Retriever ile Yorkshire Terrier için kullanılan şampuan miktarı isteseniz de aynı olamayacaktır. Fakat çok şampuan kullanmak her ikisi için de zararlı olacaktır. Köpeğinizi yıkarken dikkat etmeniz gereken doğru miktarlarda kaliteli şampuanlar kullanmaktır. Çok şampuanla, köpeğinizin vücudundaki kirler daha çok temizlenecekmiş gibi hissedebilirsiniz, halbuki içeriği kaliteli ve güçlü olan bir şampuan az miktarlar dahi yeterli etkiyi gösterecektir. Köpeğinizi yıkarken kullandığınız şampuan miktarının yanı sıra su miktarı da çok önemlidir. Eğer şampuan ile orantılı bir şekilde yıkama yapmaz iseniz hem su hem şampuan sizi mutlu etmeyecektir.

Unutmadan söylemek gerekir ki, şampuanı az ya da çok, köpeğinizin gözüne, kulağına kaçırmamaya dikkat edin. Köpeklerin kulakları oldukça hassastır ve dikkat etmezseniz inatçı kulak enfeksiyonları ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Tüyleri kurutmak

Herhalde birçoğumuzun yaptığı hatalardan biri banyo sonrası köpeğimizi saç kurutma makinesi ile yüksek sıcaklıkta kurutmak… Aslına bakarsanız bazı kaynaklar köpeğinizi uzaktan, elinizi önüne koyarak, ılık sıcaklıkta saç kurutma makinesinden faydalanabileceğinizi söylüyor fakat bazıları ideal oda sıcaklığında köpeklerin tüylerinin kuruması gerektiğini savunuyor. Hangi yöntemi seçerseniz seçin önceliğiniz köpeğinizin havlusu ile durulanması olsun. Etrafa serdiğiniz havluların üstünde köpeğiniz önce bir silkelenecek sonra üstüne yatıp yuvarlanacaktır. Zaman kaybetmeden, güzelce köpeğinizin havlu ile ıslaklığını almalısınız. Oda sıcaklığı köpeğinizin sağlığını etkilemeyecek ama tüylerinin kurumasına izin verecek değerdeyse köpeğinizi havlu ile duruladıktan sonra içiniz rahat olabilir. Eğer saç kurutma makinesinden faydalanacaksanız, makinenizi ılık değere getirdiğinizden ve köpeğinizin derisini yakmadığından emin olun.