İdrar kaçıran kedi ve köpekler
Lösemi virüsüyle enfekte olan kedilerde aralıklı idrar kaçırmalar gözükebilir.

İdrar tutamamanın birçok nedeni vardır. Tuvaletini kaçırma kedi ve köpeklerde zaman zaman karşılaştığımız bir sorundur ve diğer hastalıklarda olduğu gibi nedene yönelik tedavi gerektirir. Bu yüzden hayvan sahiplerinden kedi ve köpeklerini tuvalet konusunda gözlemlemelerini rica ediyoruz. Evcil hayvanlarının tuvaletini kaçırıp kaçırmadığını, tutup tutamadığını gözlemlemeleri veteriner hekimleri yönlendirme konusunda etkili olacaktır.

Eyvah! Altıma yaptım!

Parkenizde ya da halınızda idrar lekeleri ya da damlaları mı görüyorsunuz? Tüylü dostunuzun aldığı eğitimi unuttuğunu sanmayın. Uyurken kaçırılan bir damla idrar olabileceği gibi, sokak kapısına kadar uzanan bir idrar gölü de olabilir. İdrarını kaçıran kedi ve köpekler sürekli genital bölgelerini yalarlar ve idrarın devamlı sızıntısından dolayı kızaran ve tahriş olan derilerinden irrite olurlar. Bu bir anda gelişen davranış bilinçsiz bir eylemdir, yani kedi ve köpekler de durumdan, neler olup bittiğinden habersizdir.

İdrar yolu enfeksiyonları

Eğer petinizde idrar yolu enfeksiyonu varsa, idrarını nereye ve ne zaman yapacağını kontrol etmesi pek mümkün olmayabilir. Enfeksiyon idrar kesesini irrite eder ve hayvanların sıkışarak idrar kaçırmalarına neden olur. Bu sıkışma öyle güçlü olur ki hayvanlar durumu kontrol edemez ve dışarı çıkmaya ya da kum kabına gitmeye zaman bulamazlar. Bu güçlü sıkışmanın nedeni de enfeksiyona bağlı olarak idrar kesesinin spazmıdır. Hayvanlar aslında tuvaleti olduğunun farkındadır fakat bu güçlü sıkışmayı ne yazık ki kontrol edememektirler. Bu tarz idrar kaçırmaları önlemek için hayvanlardaki enfeksiyonun tedavi edilmesi gerekir. 

Genetik olarak bu hastalığa yatkın olan ırklar; Husky, Poodle, Labrador RetrIever, CollIe, CorgI ve Fox TerrIer.

Hormonal dengesizlik ya da eksiklik

Hormonlara bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırmalar sıklıkla köpeklerde, bazen de dişi kedilerde görülür. Fakat özellikle yaşlı ve kısırlaştırılmış dişi köpeklerde ortaya çıkar. Özellikle köpeklerde görülen bu tip kaçırmalarda köpekler uyanıkken idrarını normal yapar fakat uykudayken idrarlarını kaçırırlar.

Nörolojik problemler

Arka bölgesinde disk problemi yaşayan hayvanlarda sürekli olarak idrar kaçırma görülür. Genellikle diskin dışarı çıkması durumlarında, idrar kaçırmaya bağlı olarak felç ya da kas güçsüzlüğü gibi diğer nörolojik problemler de görülebilir.

Prostat sorunları

Özellikle yaşlı erkek köpekler genişleyen prostattan ya da prostat kanserinden dolayı acı çekerler. Eğer yaşlı köpekler o yaşa kadar hiç çiftleşmemişse ya da kısırlaştırılmamışsa hormonlar prostatın büyümesine neden olur ve idrar yoluna basınç yapar. Bu da tıkanıklık olarak etki yaparak idrar oluşumunu önler. Köpekler sık sık küçük miktarlarda kanlı idrar damlatırlar. Prostat kanseri de buna benzer semptomlar gösterebilir; ayrıca omuriliği baskılar, yani hayvanların istedikleri gibi gezmesini birazcık zorlar.

Kedi ve köpeklerin yaşına bağlı olarak, idrarı kesede tutan kaslarda güçsüzlük meydana gelebilir ve idrar kesesinde çok fazla idrar biriktiği zaman idrar güçsüz kaslara baskı yapar ve idrar kaçırmaya neden olur.

Genetik problemler

Genç kedi ve köpeklerde genellikle genital bir probleme ya da doğmasal bir kusura bağlı olarak ortaya çıkabilir. En yaygın görülen sorun üretranın anormal yerlerde olmasıdır. İdrar yolunu, idrarı böbreklerden idrar kesesine taşıyan bir tüp gibi düşünün. Eğer bu tüp vaginaya ya da üretraya anormal bir şekilde bağlanırsa idrar kesesine dolmak yerine sık sık damlayacaktır. Bu durum genellikle dişi köpeklerde görülür. Ve özellikle Sibirya Kurdu, Poodle, Labrador Retriever, Collie, Corgi ve Fox Terrier ırklarında ortaya çıkar. Cerrahi müdahale edilmesi şarttır.