İlk yardım çantanız hazır mı?
Hayvan sahibi olarak tüylü dostlarımız için elimizden geleni yaparız, en ufak değişiklikte panik olur ve önlem almaya çalışırız.

Her köpek sahibi köpeğini oluşabilecek tehlikelere karşı korumak için elinden geleni yapar. Evde yutabileceği eşyaları kaldırır, sokakta patisine bir şey batmasın diye yürüdüğü, oynadığı alanları özenle seçer… Fakat bazen öyle anlar olur ki, onu ne kadar korursanız koruyun başına bir şey gelebilir. Elimizde olan veya olmayan bu durumlarla başa çıkabilmek için bilinçli hayvan sahibi olmamız gerekir. Köpeğimizi rutin veteriner kontrollerine götürmeli, aşı ve parazit uygulamalarını aksatmamalı, basit gibi görünen ağız, diş, kulak, göz gibi genel muayenelerini düzenli olarak yaptırmalıyızdır. Bu saydıklarımızın hepsi zamanlı, programlı yapılması gereken kontrollerdir. Peki bir anda biricik köpeğimizin başına bir şey gelirse?

İlk olarak bir çanta hazırlayın!

Hepimizin evinde hatta arabasında ilk yardım çantası bulunur. Yara bandından tutun sargı bezine, makastan suya kadar birçok şey içinde mevcuttur. Köpeklerimizin de başına her an bir şey gelebilir diye düşünüp onlar için de böyle bir ilk yardım çantası hazırlamanız gerekir. Dört ayaklı dostunuzun ilk yardım çantasında gerçekten bulunması gereken malzemeler nelerdir? İşte nedenler ve malzemeler…

Antiseptik bir solüsyon 

Köpeğiniz ev içerisinde ya da dışarıda yaralanabilir, derisini, patisini kesebilir. Bunun için ilk yardım çantanızda toksik olmayan, yakmayan, temizlemeye yönelik bir antiseptik solüsyon bulundurmanız gerekir.

Kendiliğinden yapışan bandaj

Köpeğiniz yarasından ya da kesiğinden dolayı acı çekiyorsa, büyük ihtimalle bölgeyi antiseptik solüsyonla temizledikten sonra sarmak isteyebilirsiniz. Köpeğinizin tüylerine yapışmayacak kalitede üretilen pet bandajlarından kullanırsanız, veteriner hekiminize gittiğinizde bandajı çıkarırken köpeğinizin canını da acıtmamış olursunuz. Bandaj kadar sargı bezinin de olması önemlidir. Bazı durumlarda bandaj yerine sargı bezi kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Makas 

Gerek bandajı, sargı bezini kesmek, gerek tıbbi müdahale için kullanmak gerekse köpeğinizin tüylerine yapışan bir sakızı kesmek için de makasa ihtiyacınız olabilir. Fakat benim önerim bandaj için özel makaslardan da almanız. Böylece bandajı kesmeniz hem daha az tehlikeli hem de daha kolay olacaktır. Kesici aletlerden bahsetmişken, cımbız, pens gibi aletlerin de çok işe yaradığını söylemek isterim. Özellikle batan bir cismi çıkarmak vb. işlerde! Tabii bunları kullanırken -köpeklerimiz hareketsiz durma konusunda pek başarılı olmadıkları için- daha dikkatli olmalısınız.

unutulmaması gereken malzemeler; termometre, turnike, amonyak, pamuk, tampon, taze su, antibiyotikli merhem ve antihistaminik pomat…

Göz ve kulak için solüsyon

Köpeğinizin gözü ya da minik kulakları kirlenebilir, bazı maddelerle zarar görebilir ve bundan dolayı kaşınır, yanar ya da kızarabilir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız zaman veteriner hekiminizin köpeğiniz için önerdiği göz ve kulak dostu solüsyonlardan kullanmanız gerekir. Tabii hayvanların hassas organları arasında yer alan göz ve kulak müdahalelerinde asla ve asla kafanıza göre hareket etmemeniz gerektiğini de vurgulayalım. Köpeğinize bu konuda yardımcı olmaya çalışırken heminizin önerdiği solüsyonları, söylediği şekilde uygulayın. Kendi düşüncenizle kullanacağınız solüsyonlar köpeğinizi sağır ya da kör edebilir.

İlk yardım çantanız hazır mı?
Köpeğimizi yakalıkla görmek bizi çok üzer, fakat bazı sağlık durumlarında yakalık mutlaka gereklidir.
Yakalık: Hiçbirimiz sevmeyiz köpek dostlarımızı mutsuz eden yakalıkla görmeyi fakat bazı durumlarda yakalık ne yazık ki çok gereklidir. Örneğin gözünde bir rahatsızlık olan köpek devamlı gözünü kaşımak isteyebilir, bu da mevcut durumu kötüleştirebilir. Bu gibi durumları önleyebilmek adına yakalık kullanılması şarttır. Yani yakalık da ilk yardım çantasının olmazsa olmazları arasındadır.
Ağızlık

Yakalık demişken… Ağızlık da pek sevmediğimiz bir malzemedir. Köpeğiniz ne kadar sakin olursa olsun, yaralandığı zaman acısını kontrol edemeyebilir. Bu gibi durumlarda başka tatsızlıklar yaşanmaması için (köpeğiniz çok sakin olsa ve ısırmasa da) ağızlık ile durumu kontrol altına almanız gerekebilir.

Tasma

Günümüzde köpek dostlarımız için çok fazla özgür olabildikleri ortamlar ne yazık ki yok. Gönül isterdi ki çocuk parkları kadar köpek parkları da çoğalsın, köpekler doyasıya koşsun oynasın. Fakat şimdiki koşullar ve bazı hayvan sahiplerinin köpeklerini yetiştirme şekillerini göz önüne alarak, köpeğiniz ne kadar iyi huylu olursa olsun onu tasmasız gezdirmemeniz gerektiğini söyleyelim. Ayrıca ilk yardım çantanızda, olası bir ihtimale karşı, mevcut tasmanıza bir şey olabileceği ihtimalini unutmadan, ya da sokaktaki bir köpeğe yardım etmek, onu korumak, kollamak için ihtiyacınız olabileceği ihtimalini unutmadan çantanızda ikinci bir tasmaya yer açmalısınız.