Kedi deyince akla ilk olarak yalnızlığı sevmeleri gelir. İstedikleri zaman kendilerini sevdirmeleri, sahiplerine köpekler kadar bağlı olmadıkları, evin asıl sahibi onlar oldukları ve daha bir sürü buna benzer örnekler gelir…

Fakat Oregon Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacıların kediler ve sahipleri üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verilerine göre aslında kediler, sahiplerine en az köpekler ve çocuklar kadar bağlı canlılarmış! Bağımsız ve yalnız yaşam sürmeleri aslında pek sanıldığı gibi değilmiş.

Kediler sahiplerine köpekler kadar bağlıymış!

3-8 aylık yavru ve tam yetişkin kediler üzerinde yapılan araştırmalarda kediler sahipleriyle birlikte bir odaya yaklaşık iki dakika gibi bir süre ile bırakılmış, davranışları gözlemlenmiş. Ardından sahipleri/bakıcıları aynı çıkmış ve kediler tek kalmışlar, tekrar sahipleri gelince iki dakika daha odada kalmışlar ve araştırmacılar tekrar kedilerin davranışlarını gözlemlemiş.

Ve sonucunda bağlanma şekilleri ortaya çıkmış. Kimisi kararsız, kimisi güvenli, kimisi düzensiz bağlanma yaşarken, araştırma sonucunda ortak bir sonuç olarak kedilerin özellikle yetişkin döneminde güvenli bir bağlanmaya sahip oldukları, çocuklardaki ve köpeklerdeki gibi bağlanma davranışları (%65 oranında) sergiledikleri kanıtlanmış. Siz siz olun kedinizin sizi ne kadar çok sevdiğini hiç unutmayın!