Beslenme konusunda seçici olan kedileri faydalı atıştırmalıklarla beslerken biraz dikkatli olmak gerekir. Kediler mamalarına olan hassasiyetlerini ödül mamaları ve atıştırmalık insan gıdalarına da gösterirler. Bunun için hayvan sahiplerinin kedi beslenmesinde havucun önemini iyice kavraması ve dengeli beslenmelerine yardımcı olması gerekir.

Her şeyin fazlası zarar!

Vitamin, mineral ve beta karoten açısından zengin olan havuç sadece insanlar için değil kediler için de faydalı bir gıdadır. Fakat kediler beta karoteni A vitaminine dönüştürme konusunda başarılı bir metabolizmaya sahip değillerdir. Köpekler beta karotenden zengin gıdalarla beslendikleri zaman, beta karoten bağırsaklar tarafından emilir ve karaciğere taşınır. Orada diyetteki yağlarla birleştirilir ve A vitaminine dönüştürülür. Daha sonra vücut ihtiyaç duyana kadar depolanır. Fakat kedilerde metabolizma böyle işlemediği için A vitamini kedi mamalarına dönüştürülmüş olarak eklenir ve dengeli bir miktarda bulunur. Bu yüzden kedilerin vücudun ihtiyacı olduğu anda hemen kullanabileceği A vitamininden zengin gıdalarla beslenmesi gerekir. Kedilerin A vitamini açısından dengeli miktarlara sahip mamalarla beslenmesi oldukça önemlidir.

Havuç ise kanser riskini azaltması, kabızlığı önlemesi, mide ve bağırsak dostu olması nedeni ile dengeli miktarda, veteriner hekim onayı ile kedilere yumuşatılarak ya da pişirilerek verilmelidir. Fazla miktarda havuç yenilmesi kedilerde kemik ve kas problemleri dahil birçok soruna neden olabilir.