Su sağlıklı bir kedinin sağlığı için hayati önem taşır. Çoğu kişi suyu bir besin maddesi olarak düşünmez. Ama kedinin vücut ağırlığının yaklaşık üçte ikisinin su olduğu düşünülürse vücuttaki tüm kimyasal süreçlerin merkezi olarak hizmet etmektedir. Kan akımı yoluyla hücrelere besin maddeleri ve oksijen taşır, akciğerlerde havayı nemlendirir, vücut ısısını düzenler, korur ve eklem ve iç organları nemlendirir ve gastrointestinal sistem ve böbrekler yoluyla metabolizma atık ürünlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Görevlerine bakıldığında aslında tüm besin maddelerinin kralıdır.

Kedilerde su tüketimi

Ancak evde beslenen kedinin orjinalinin çöl hayvanları olduğu da bilinmelidir. Kediler kendi su ihtiyaçlarını kendi gıdalarının nem içeriğinden sağlamak üzere evrim geçirmişlerdir. Vahşi doğada, kediler su ihtiyaçlarını avlarının (örneğin, küçük kemirgenler, kuşlar, kurbağalar, böcekler vs) içerdiği %70-75 oranında sudan sağlarlar. Kediler %67-73 su içeren konserve mamaları tükettiklerinde de herhangi bir ilave su içmeden uzun süre yaşayabilirler. Bu nedenle, kedilerin normalde çok su içmeleri gerekmez. Ama gıdalarının su içeriği %61’den aşağı düştüğünde vücutları aşırı su kaybıyla karşı karşıya kalacaktır.

Su tüketimini birçok şey etkiler

Evcil kediler yetersiz bir “susuzluk güdüsüne” sahiptir ve bundan dolayı da yiyeceklerinde bulunan rutubetten günlük su ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu bağlamda, kedilerde su dengesinin kontrolü köpekler ve diğer pek çok hayvandan belirgin farklılık gösterir. Kediler aşırı su kaybıyla karşı karşıya kaldıklarında tekrar su içmeye başlamaları veya vücudun tekrar normal suyunu kazanması için yeterince su içmeleri daha yavaş şekillenmektedir. Şöyle ki, aşırı su kaybı yaşayan köpekler bu kaybı takviye etmek için 1 saat içinde kendi vücut ağırlığının yüzde altısı oranında su içebilmelerine karşın, bu süre kedilerde 24 saati bulmaktadır. Yani, köpeklerle karşılaştırıldığında, gıdaların su kapsamındaki değişiklikler karşısında kediler daha az hassastır ve istemli su tüketimlerini daha yavaş ayarlarlar.

Bir kedinin içeceği su miktarı kedinin büyüklüğü, aktivitesi, mevsim ve kedi mamasının yaş veya kuru mama olmasını da içeren birçok faktöre bağlıdır. Yüksek sıcaklık, egzersiz veya laktasyon su ihtiyacını iki ve üçe katlamaktadır. Ve tabii ki, hipertiroit, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi hastalıklar da kedinin su ihtiyacını artıracaktır.

Kuru ve yaş mama arasında denge kurmak çok önemli

Bir kedinin normal su ihtiyacı ortalama 60ml/kg/gün’dür. Konserve yaş mama tüketen kediler su ihtiyaçlarını yiyeceklerinden alırlar, çünkü bu gıdalar %70-80 oranında, kuru mamalar ise %7-10 oranında su içerir. Konserve mama tüketenler günde ilave 30 ml, halbuki kuru mama tüketen kediler vücut için 210 ml suya ihtiyaç duyarlar. Yüksek miktarlarda suyu tüketmelerini sağlamak çok zordur, çünkü doğaları gereği yüksek miktarda su tüketimine yatkın değildirler. Araştırmalar kuru mama ile beslenen kedilerde su-kuru madde tüketim oranının 2.3:1, konserve mama tüketiminde ise 3.3:1 olduğunu göstermiştir.

Ağırlıklı olarak kuru mama tüketen bir kedi, konserve mama tüketen bir kediden daha fazla su tüketecektir. Ama sonunda, bütün kaynaklardan aldığı su birbirine ilave edildiğinde (mamanın kapsadığı rutubet artı içtiği su) kuru mama tüketen kedi, konserve mama tüketen bir kedi ile karşılaştırıldığında, vücut hidrasyonu için gerekli su miktarının yaklaşık yarısını tüketmiş olacaktır. Diğer bir ifadeyle, sürekli kuru mama tüketen kediler içtikleri su miktarını artırırlar ancak içebildikleri miktar ihtiyaçlarını tamamıyla karşılayacak, yerini dolduracak düzeyde değildir. Bir örnekle açıklamak gerekirse kedilerin %10 nem içeren kuru mama tükettiklerinde idrar hacimleri 60 ml iken, %75 nem içeren konserve mama tükettiklerinde idrar hacmi ikiye katlanmıştır.

Yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım üzere, kedilerin mama ile beraber aldıkları suyu değerlendirebilme oranı, kuru mama tüketip ardından içtikleri sudan daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kedilere verilecek mamaları seçerken kedilerin bu özelliklerini bilerek tercih yapılması gerekir. Kuru mama tüketimine devam ediliyor ise su tüketimi takip edilip, tüketimi artırma yolları aranmalıdır.