Köpeklerde ağız kokusu hayvan sahiplerinin en sık şikayetçi olduğu konulardan biridir. Özellikle diş sağlığı, petlerin genel sağlık durumlarının da iyi olup olmadığı hakkında sinyal verir. Eğer siz de hem köpeğinizin ağzının mis gibi kokması hem de genel sağlık durumunun etkilenmemesi için birkaç ipucu arıyorsanız, haberimiz tam da size göre!

Köpeğinizin ağzının mis gibi kokması için...
Diş fırçalamak köpeklerin ağız ve diş sağlığının korunmasında çok büyük bir etkendir.
Diş fırçalamak

Evet, kedi ve köpeklerde ağız ve çevresine müdahale etmek kolay değildir ama petlerde diş fırçalamak ağız kokusunun büyük miktarda azalmasına neden olur. Bu yüzden hayvan sahiplerinin köpeklerinin dişlerini düzenli olarak fırçalaması ve köpek diş fırçası ile macunu kullandıklarından emin olması gerekir. Unutmayın ki her şeyin başı sağlıktır! Köpeğinizin ağzında oluşacak herhangi bir sorun, minik dostunuzun genel sağlık durumundan iştahına kadar birçok konuda onu olumsuz etkileyecek ve mutsuz edecektir. Diş taşı, tartar demişken bir noktaya daha değinmek gerekir ki, köpeklerin düzenli olarak ağız sağlığı için özel üretilmiş kemiklerden çiğnemesi (aşırı olmamak kaydıyla) diş taşlarının oluşmasını engelleyecektir. Bu kemikleri seçerken özellikle kaliteli markaların, ağız ve diş sağlığını geliştirmek için ürettiklerini tercih etmeniz çok önemlidir.

Kaliteli mama kullanmak

Köpeklerimizin kaliteli ve zengin içerikli mamalarla beslenmesi ağız kokusunun azalmasında, dişlerin daha sağlıklı gelişmesinde ve sağlık problemlerinin azalmasında etkilidir. Bir mama hastalıkları önlemez ama beslenmeye bağlı hastalıkların ya da rahatsızlıkların oluşmasını engelleyebilir. Bu yüzden köpeğinizin ağzının mis gibi kokması için kaliteli mama kullanmalısınız. Mama ile birlikte verilen ödül mamalarının da ağız ve diş sağlığına faydalı olacak türden olmasına dikkat etmelisiniz. Kalitesiz ödül mamaları köpeklerin dişlerinde diş taşlarına, diş çürüklerine, kırılmalara bile neden olabilir. Siz siz olun, bir sorun olmasa dahi köpeğinizi ağız ve diş sağlığı için, düzenli olarak veteriner hekiminize kontrole götürün.

Ev yemeklerini azaltmak

Özellikle evde baktığımız köpeklerimiz için geçerli bu durum. Kaliteli ve zengin içerikli mama ile beslenen hiçbir köpeğin ev yemeğine ihtiyacı yoktur. Kendimiz için yaptığımız yağlı, tuzlu tüm yiyecekler onların hem sağlığı için zararlı hem de ağız kokusunu artırıcı bir etkendir. Bu yüzden hayvan sahipleri olarak atıştırmalık olarak vereceğiniz yemekleri bile sağlıklı onlarından seçmelisiniz!