Her köpek sahibi dört ayaklı sevimli dostunun çok duygusal olduğunu bilir. Mesela onlar sevinince hemen anlarız, çünkü bu durumda kuyruklarını hatta kontrollerini kaybedip popolarını sallayan yaratıklar! Peki ya üzüldükleri zaman? İnsanların üzüntülerini gözyaşları ile ifade ettiğini biliyoruz, köpeklere gelince? Köpekler nasıl ağlar?

Köpekler de ağlar

Birçok kişinin cevabını bilmediği bir soru: Köpekler ağlar mı? Anatomik olarak aynı yapıda göz yaşı torbalarına sahibiz. Tabii göz yaşı torbalarının görevi ağlamak değil; asıl görevleri göz yüzeyini ıslak tutmak ve yabancı maddelere sıvı bir kalkan yaratmak. İnsanlarda göz yaşı torbaları, üzüntüyü ifade etmek için kullanılsa da köpeklerde böyle bir görevi yoktur. Ancak bu demek değil ki köpekler ağlamaz; onlar sadece göz yaşı dökmezler.

Tıpkı insanlar gibi köpekler de korktuklarında, endişe yaşadıklarında, üzüldüklerinde hatta bazen istedikleri olmayınca ağlarlar. Köpeğinizin ağladığını çıkardığı seslerden anlayabilirsiniz. Ulumalar ve tiz sesler ağladığını gösteren seslerden bazılarıdır. Aslında köpekler üzüntüsünü anlatmak için birçok farklı ses kullanır. Korkularını veya endişelerini göstermek için kullandıkları bu içgüdüsel sesleri tanıyor olabilirsiniz; mesela sabırsızlıkla mamalarını beklerken homurdanmaları veya kuyruklarına ya da patilerine bastığımızda bağrışları bunlardan bazıları. İnsanlar ve köpekler farklı şekilde ağlıyor olabilir ancak eylemin amacı ikisi için de aynı. Ağlamanın temel amacı üzüntüyü çevreye göstererek teselli beklemek, ki bu insan topluluklarında da köpek sürülerinde de aynı. Dikkat çekmek için çıkarılan bu sesler iki türde de sosyal hayatta önemli bir yere sahip. Köpeğiniz ağladığında bilin ki onu teselli edecek bir şey istiyor; mesela dışarı çıkmayı ya da onu bırakmamanızı!

Sevimli dostunuzun ağlarken göz yaşı dökmemesi onu anlamanızı zorlaştırıyor olabilir ancak bir de şöyle bakın; eğer göz yaşı ile ağlasalardı onlara asla karşı koyamazdık!