Veteriner Hekim Faik EnginNeredeyse yaz geldi, yavaş yavaş tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz kedisini, köpeğini nereye bırakacağını düşünüyor kimisi ise onlarla beraber nerelere gideceğini planlıyor. Fakat hangi koşulda olursa olsun petlerimizin sıcak havalarda sağlığı için dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var. Juen Veteriner Polikliniği Veteriner Hekimi Faik Engin, yaz ayları ve tatil sırasında evcil hayvanların bakımı için şimdiden önerilerde bulunuyor ve hayvan sahiplerinin bazı önlemleri almasına yardımcı oluyor:

*Yaz aylarında insanlar gibi evcil hayvanların da su tüketimi artıyor. Bu yüzden hayvanlara sık sık taze ve serin su verilmelidir.

*Eğer imkanınız varsa evinizde ya da bahçenizde serin bir köşe oluşturun. Böylece köpeğiniz güneşin sıcaklığından doğrudan etkilenmemiş olacaktır.

*Köpeğinizi gezdirdiğiniz saatlerin güneşin etkisini kaybetmeye başladığı saatlerde olmasına dikkat edin.

*Evcil hayvanları özellikle yaz aylarında evde tek başına bırakıp seyahate çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Havasızlık, taze su ihtiyaçları onları evde bunaltabilir, eşyalara hatta kendilerine zarar vermelerine yol açabilir. Günlük su verip evi havalandıracak bir arkadaş ya da sağlık ve bakımından emin olduğunuz bir bakım evi onlar için en sağlıklı seçenek olacaktır.

*Eğer evcil hayvanınızla seyahat edecekseniz mide bulantısı ve dışkı sorununu düşünerek yola çıkmadan 8 saat önce yemek vermeyi kesebilirsiniz. Suyu her zaman vermelisiniz.

*Kedi ve köpeklerinizi asla otomobil içinde bırakmayın, bu insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de ölümcül derecede risk taşıyan bir eylemdir. Pencereleri aralık bırakmak da fazla işe yaramayacaktır.

*İshal, kusma, sık nefes alıp verme sıcaktan aşırı şekilde etkilenmelerinden kaynaklanabilir. Özellikle Pug ve İran kedileri gibi basık suratlı cinsler, aşırı kilolu kalp ya da akciğer hastası olan kedi ve köpekler sıcaktan daha çok etkilenirler.

*Tüylerini traş ettirin ya da düzenli tarayın. Özellikle çift katmanlı kürk yapısı olan ırklarda ve tek katmanlı uzun tüylü ırklarda tüy kesimi yapılabilir. Kısa ve tek katlı, düz tüy yapısı olan köpeklerde tüy kesimi tavsiye edilmez. Kedilerde ise tüm türlerde traş ettirilebilir. Tüyler aşırı kısa kesilmemeli, tüyleri kesilen hayvan güneşle fazla temas ettirilmemeli eğer edecekse de bir elbise ile cildinin güneşten yanması engellenmelidir. Tüy kesimi için tecrübeli bir pet kuaföre başvurmanızda fayda var.

*Tüylerini kestirmek istemezseniz ferahlatmak amacıyla tüyler ıslatılabilir ama sonrasında mutlaka gölgede kalmasına dikkat ediniz. Güneş altında ıslatılması daha fazla ısı artış sebebi olabilir.

*Kedi ve köpeklerinize kesinlikle buzlu su vermeyiniz. Buz boğaz enfeksiyonlarına hatta üst solunum yolu hastalığına neden olabilir.

*Köpeğinizin dışarıda geçirdiği saatler arttıysa farklı yiyeceklerle karşılaşabilir. Kemikler, size zararsız gibi görünecek meyveler (özellikle yaş ve kuru üzüm), gazlı içecekler, soslu-salçalı-baharatlı yiyecekler, salam-sosis gibi işlenmiş et ürünleri evcil hayvanların sindirim sistemine uygun değildir.

*Çiğ yumurta, çiğ balık, pişmemiş tavuk derisi, sakatatlar kesinlikle hayvanlara verilmemelidir. Pişmemiş gıdalar kusma ve ishalle sonuçlanan sindirim sistemi bozukluklarına neden olabileceği gibi pankreatit, kansızlık, zehirlenme gibi daha üzücü sonuçlara da neden olabilir.

*Yazın etrafta bolca yavru kedi ile karşılaşabilirsiniz. Bunları beslemek için verdiğiniz sütü yarı yarıya sulandırarak vermelisiniz. Eğer imkan varsa kedilere özel hazırlanmış süt tozunu sulandırarak kullanınız. Süt ürünlerindeki laktoz, kimi insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerin de bazısında hassasiyete yol açabilir. Bu sebepten azar azar verilmesinde fayda vardır.

www.juenveteriner.com

Faik Engin; 1982 - 1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde üniversite eğitimini tamamlamış ve 1989 yılında, Juen Veteriner Kliniği’ni kurarak veteriner hekimliğe başlamıştır. 2004 yılında ise poliklinik olarak hizmet vermiştir. Veteriner Hekim Engin; 2005 yılında, Juen Pet Market – www.juenpetmarket.com adıyla kurduğu sanal ticaret sitesiyle pet sektörüne farklı bir yaklaşım kazandırmıştır.