Kedilerin sevgilerini gösterme şekilleri birbirinden farklıdır. Kimisi çok sırnaşık olduğu için mır mırr mırr sahibinin dibinde biter, kimisi de asaletinden asla ödün vermez ve sadece o istediği zaman kendisini sevdirir. Fakat gösterme şekli ne olursa olsun kediler sahiplerini gerçekten çok severler! Kedinizin sizi ne kadar çok sevdiğini anlamanız için bir takım kedisel sevgi gösterilerine değindik. Bakalım sizin kediniz hangi birini yapıyor…

Peşinizde gezmek!

Yerinizden kalktığınız andan itibaren ayak seslerinize pati sesleri eşlik ediyorsa bütün hayatınız boyunca sizi tek bırakmayacak bir dostunuz var demektir. Banyoda, yatakta, mutfakta salonda hiç ama hiç farketmez. Yıllar sonra bir bakacaksınız ki birlikte yaşlanmışsınız. Böyle bir sevgiye sahip olmak, hele ki dibinizden ayrılmadan bunu size gösteren bir kediye sahip olmak paha biçilemez!

Teslim olmak!

Evet! Bahsetmek istediğimiz nokta tam da bu! Teslim olmak! Eğer kediniz en hassas yerini yani göbüşünü size açmış bir şekilde bekliyorsa bilin ki size teslim olmuştur. Göbeğini size gösterip sırt üstü yuvarlanıyorsa hele diyecek bir şey yoktur! Gerçekten kedinizi şu anda sevildiğinizi göstermek ve sevilmek için patilerinden geleni yapıyor! Biricik dostunuzu sevmek için ne duruyorsunuz? 🙂

Kedilerin ne zaman sevgi isteyeceği ya da sevgilerini göstereceği hiç belli olmaz. uykunuzun en tatlı size sırnaşırsa şaşırmayın!

Sürtünmek

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama sokak kedileri sevilmek için yanınıza geldiğinde öncelikle oturduğunuz sandalyenin ayaklarına kafasını ya da yanaklarını değdirir. Sonra sizden gelecek tepki ile ya kucağınıza atlar ya ayaklarınıza sürtünür. Sürtünmek de kedilerin sevgilerini gösterme yöntemlerinden biridir. Onları gözleri küçülmüş, başları eğilmiş mırnaşık bir halde görmek anlatılmaz, yaşanır! 

yerde yuvarlanan

Kuyruksal hareketler

Kedilerin kuyrukları iletişim açısından oldukça önemlidir. Bir kedinin ne kadar mutlu olup olmadığını kuyruk hareketlerinden kolayca anlayabilirsiniz. Salık, rahatlamış bir şekilde duran ya da dik durumda olmayan kuyruk genellikle kedinizin huzurlu olduğunu simgeler.

Göz ile iletişim kurmak

Kediler ve köpekler genellikle bizimle göz kontağı kurarak iletişime geçerler. Bize “seni seviyorum” deme şekillerinden en güzeli de göz kırpmalarıdır. Hiç denk geldiniz mi bilmiyorum ama zaman zaman kediniz gözünüzün içine uzun uzun baktıktan sonra yavaşça göz kırparak sizi ne kadar sevdiğini söylemeye çalışmıştır.