Hiç “köpeğim konuşsaydı ne derdi?” diye kendinize sorduğunuz oldu mu? Bu sorunun yanıtını almak yakın gelecekte mümkün olabilir. Atlanta’da bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü köpeklere ses olan bir teknoloji geliştirdi. Şu an donanmada, hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde ve kurtarma timlerinde yer alan köpekler bunun için eğitiliyor. Hala araştırma aşamasında olan yöntem, köpekler için üretilmiş ve yüksek teknoloji ile donatılmış bir yelek ile mümkün.

Yeleğin üzerinde köpeklerin ısırarak veya burunları ile ittirerek çalıştırdıkları sensörler bulunuyor. Her sensör başka bir ses veriyor. Araştırmanın başında olan profesörün köpeği Sky ile başlayan deney aşaması oldukça başarılı ilerlemekte. Yapılan testlerden biri “ayırt etme testi”, bu test köpeğin ona gösterilen iki objeyi ayırabilme kapasitesini ölçüyor. Kısaca, ona gösterilen frizbiyi ve topu ayırt edip doğru sensörü kullanarak hangisinin hangisi olduğunu belirtmesi bekleniyor. Peki bu gerçek hayatta nasıl yer alabilir? Bu şekilde patlayıcıları bulmak ile görevli köpekler bulduklarını görevlilere söyleyebilirler. Ayrıca, kurtarıcı köpekler de bu yelek sayesinde tehlikedeki kişiye yardımı geleceğini söyleyerek rahatlatabilir ve yardım ekiplerine birinin tehlikede olduğunu söyleyerek haber verebilir.

Yeleklerden yararlanabilecek bir başka grup ise engelli kişiler. Sağır ve dilsiz kişiler bu yeleği giyen köpeklerin yardımı ile günlük hayatlarını daha rahat yaşayabilir. Örneğin bebek ağlamasını, kapı zilini ve yangın alarmını ayırt edebilen ve sensörler ile bir mesaj göndererek sahibine haber verebilen bir köpek sağır bir insan için hayatı kolaylaştıracaktır.

Peki bu muhteşem teknolojinin hayata geçmesi mümkün mü? Araştırmalar gösteriyor ki kapasite sahibi her köpek sensörleri kullanmak için kolayca eğitilebilir. Araştırmada yer alan köpeklerden en yavaş öğrenen köpek bile 28 dakikada yeleğin nasıl çalıştığını öğrenmiş. Rekor zaman ise 27 saniye! Bu istatistiklere bakarak bu teknolojiyi gelecekte göreceğimizi söylemek yanlış olmaz!