Yaz geldiği için sevinen sadece biz insanlar değiliz. Köpekler de en az bizler kadar denize girmekten, gezmekten hoşlanır. Çoğu köpek sahibiyle tatile gitmek için, denize girmek için can atar. Peki bu sıcak havalarda köpeklerimizi güneşten nasıl koruyabiliriz? Onlarla yaz sıcaklarında nasıl güvenli gezebiliriz?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki güneş, ne insanlar ne de hayvanlar için sanıldığı kadar faydalıdır. Uzun süre güneş altında kalmak, tüyleriyle kendilerini koruyan köpekler için bile oldukça tehlikelidir. Bu yüzden köpeğinizi güneşten korumalı, çok sıcak havalarda sağlığı için daha dikkatli olmalısınız.

Bebekleri korur gibi onları da koruyun!

“Köpeğimi güneşten nasıl koruyabilirim?” sorusuna vereceğimiz ilk cevap “Tüylerini tamamen! kestirmeyerek işe başlayın!” olacaktır. Tiril tiril elbiselerle, tshirtlerle gezerken bile sıcağa dayanamadığımız doğru. Fakat, durum köpekler için geçerli değil. Eğer köpeğinizi “terler, sıcak basar” diye tamamen kestirirseniz sıcağı daha fazla hissetmesine, deri problemleriyle karşılaşmasına neden olursunuz. Bu yüzden, biz insanlar gibi olduklarını düşünerek, köpeğinizin derisini koruyan, sıcaklığını dengeleyen tüylerini ne yazın ne kışın tamamen tıraş ettirmeyin. Ölü tüyleri toparlatmak ve tüylerini düzenli taramak onun için yeterli olacaktır. Bu konuda profesyonel bir pet kuaföründen yardım alabilir, köpeğiniz için en uygun tıraş modeli konusunda destek isteyebilirsiniz.

Tüysüz kalan deri yazın daha çok güneş alacak, sıcağı daha çok hissedecektir. Lütfen onların büyümeyen bir bebek olduğunu unutmayın. Ciltleri en az bebekler kadar hassas, en az bizler kadar bakıma muhtaç. Bu konuda size önerimiz, tamamen petler için özel hazırlanmış güneş koruyucular ile tüylerini, derilerini korumanız olacak. Bizimle sahile gelen, denize giren, uzun saatler yürüyüşe giden tüylü dostlarımızın da güneş koruyucularına, serinlemeye, düzenli bakıma ihtiyaçları var. Kaliteli bir pet ürünü sayesinde köpeğinizin deri ve tüylerini güneşten koruyabilir, güneşte yıpranmasına, bakımsız durmasına engel olabilirsiniz.  

Bakım demişken…

Köpeğinizi güneşten korumak sadece güneş koruyucu kullanarak ya da tüylerini uygun boyutlarda kestirerek olmaz. Özellikle sıcak havalarda patilerinin de bakımına dikkat etmeniz gerekir. Bir köpeği güneşin etkilerinden korumanın en etkili yolu tamamen önlem almaktan geçer. Yani işe tüyleriyle başlayıp patilerine kadar özen göstermenizle başlar. Bu yüzden köpeğinizle özellikle sıcak havalarda gezerken daha dikkatli olmalısınız. Sıcak asfalt, kum, kaldırım onlar için sandığınızdan daha tehlikeli olabilir. Uzun sürecek yürüyüşlerde gölge alanlar tercih etmeye, ara ara patilerini ıslatmaya dikkat edin, dinlenmesine, su içmesine zaman tanıyın. Onu güneşten korumak için yapabileceğiniz en güzel şey; imkanınız varsa çim veya toprak gibi alanlarda gezmek, güneşin etkisini en çok gösterdiği saatler dışında dışarıda vakit geçirmek ve gölgelerde gezmek olacaktır.

Suyu asla ihmal etmeyin

Köpeğimi güneşten nasıl koruyabilirim? sorusunun cevabı kadar önemli bir konu da sıcak havalarda köpeklerin suya erişimleridir. Özellikle sıcak havalarda su tüketimi artan hayvanların su kabını, temiz, taze ve serin suyla doldurmaya, sık değiştirmeye dikkat edin. Unutmayın ki; susuz kalan bir köpek sıcakla daha zor mücadele edecektir!