Çocukların en iyi arkadaşlarının hayvanlar olması kadar güzel bir şey yoktur. Savunduğum en gerçek dostluktur diyebilirim. Bu yüzden her iki tarafın da birbirine bir şeyler kattığına inanırım. İşte bu yüzden siz çocukların da köpeğinizi eğitebileceğine inanıyorum.

Haydi çocuklar hem köpeğinizle aranızdaki bağı güçlendirmek hem de ona bir şeyler öğretmek için iş başına!

Adını öğretin:

Köpeğiniz yanınıza geldiğinde gözlerinin içine bakın ve adını söyleyin. Birkaç kez adını tekrarlayın ve adını duyduğunda yanınıza gelirse ödül maması vererek aferin deyin.

Otur:

Elinize aldığınız ödül mamasını köpeğinize koklattıktan sonra nazikçe köpeğinizin poposundan yukarıya doğru gezdirin ve bu sırada anneniz ya da babanız köpeğinizin poposuna yavaşça nazikçe oturması için müdahale etsin. Evet çocuklar da köpek eğitebilir fakat bazı noktalarda büyüklerini yardımlarına ihtiyaç duyabilirler. Devam edelim komutumuza: Bu süreçte otur komutu verin ve ödülü yeme heyecanıyla köpeğiniz oturduğunda hem ödülü verin hem de aferin ile onu sevindirin. Unutmayın ki ödül kadar “aferin oğlum, aferin kızım, akıllı çocuk” gibi övgü dolu sözler de önemlidir.

Eğer doğru ilişkiler kurulur ve denge hiçbir zaman bozulmazsa çocuğunuz köpeğinizi kolayca eğitebilir. Hem de birçok konuda!

Bekle:

Köpeğimize dur demek, bekle demek oldukça zor olabilir. Hele ki çok heyecanlı bir karaktere sahipse durumun içinden çıkmak ancak eğitimle mümkün olabilir. Bunun için köpeğinizi ilk olarak oturtmalısınız. Oturduktan sonra “bekle” komutu verip bir adım uzaklaşmalısınız. Eğer köpeğiniz hareket ederse tekrar oturmasını söyleyin ve tekrar edin. Birkaç saniyeliğine de olsa hareket etmeden durursa taktir edip hemen ödülünü verin. Hatta yaklaşık bir 20-30 saniye sonra komutu tekrar edin. Bence bir dahaki tekrarınızda bir adım değil birkaç adım geri gidin ve köpeğinizin dayanma süresini uzatın.

Gel:

Ee beklemeyi öğrettik neden gel dediğimizde gelmesini de öğretmeyelim değil mi ama? Evet çocuklar harika bir eğitmen olma yolunda ilerliyorsunuz. Şimdi sırada köpeğinizden biraz uzaklaşıp ardından “Gel” deme kısmı var. “Gel Bobby, Gel Rocky” gibi komut ve isim şeklinde bir sesleniş yapmanız lazım. Tabii seslendiğinizde gelirse ona övgü dolu cümleler kurup birkaç kez daha bu davranışı yaptıktan sonra ona ödül vermeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Sessizlik:

Eğer köpeğiniz genellikle havlamayı seçiyor ve sizinle öyle iletişim kurmaya çalışıyorsa ona bunun yanlış olduğunu öğretmelisiniz. Çünkü bizler de ailelerimizle bağırarak konuşmayız. O yüzden köpekler de bizimle böyle anlaşmayı tercih etmemeliler. Bunun için köpeğiniz havladığında onunla göz teması kurmalı ve birkaç saniyeliğine de olsa sessizliğini koruduğunda ödül maması vererek ona ne kadar iyi bir köpek olduğunu söylemelisiniz. Tekrar havladığında “şşşt” gibi bir komut belirleyerek biraz önce yaptıklarınıza bunu da eklemelisiniz.

En sevdiğimiz taktiğe geldik! Köpeğinize tasmasını getirmesini öğretin:

Köpeğinizi tuvalete götürmeden önce tasmasını köpeğinizin yakınlarında bir yere koyun. Daha sonra “koş tasmanı getir” gibi komutlarla köpeğinizi tasmasına yönlendirmeye çalışın. Eğer tasmasını alır ve size getirmeye çalışırsa hemen onu şımartacak sözler söyleyin ve yürüyüşe çıkmak için onu bekletmeyin!