Yoksa kedim sağır mı?
Sağır dişi kediler, kızgınlıkta çok fazla miyavlayabilirler. Kısırlaştırılmaları bu yüzden çok daha önemlidir.

Kedinize sesleniyorsunuz gelmiyor, her zamanki seslere tepki vermiyor ya da komutları dinlemiyor mu? Ya da yürürken denge kayıpları mı başladı? Aman dikkat! Kediniz sağır olabilir! Evet, duyma yetisinde azalma ya da tamamen bu yetinin kaybolması kedilerde karşılaştığımız rahatsızlıklardan biridir. Fakat hayvanlar, insanlar gibi, kulaklarında bir sorun olup olmadığını söyleyemedikleri için sağırlığın her zaman fark edilmesi kolay olmaz. Hayvan sahiplerinin birçoğu kedileri tamaman sağır olana kadar minik kulaklarında bir sorun olduğundan haberdar bile değildir. Bu yüzden hayvan sahiplerinin kedilerinin duymasına bir azalma fark ettikleri zaman veteriner hekimlerinin kapısını çalmaları gerekebilir.

İnsanlar 20 Hz ile 20 kHz arasındaki sesleri duyabilirken kediler 48 Hz ile 85 kHz arasındaki sesleri duyabilir. 

Kedilerde görülen sağırlık kalıcı ve geçici olmak üzere iki kısımda toplanabilir. Geçici sağırlıkta genellikle nedenler, kulak kanalında tıkanıklık, kir birikimi, kulak enfeksiyonu, antibiyotiğin ya da başka bir ilacın yan etkisinden kaynaklanabilir ve medikal tedavi ve cerrahi müdahale ile düzelebilir. Kalıcı sağırlıkta genetik, yaşlılık, sinir problemleri, travma gibi nedenler söz konusu olabilir. Eğer kedinizde bir sağırlık ya da işitme kaybı söz konusuysa mutlaka veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz. Veteriner hekiminizin yapacağı işitme testleri ve muayene sonucunda sağırlığın nedeni bulunacak ve doğru tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Sağırlık kedilerde sonradan gelişebileceği gibi doğuştan da görülebilir. Özellikle beyaz renkli ve gözleri mavi olan kedilerde daha sık rastladığımız sağırlık kısmi ya da tek taraflı da olabilir. Eğer böyleyse kedinizle birazcık yüksek sesle konuşarak anlaşmanız gerekebilir. Sağır kediler için daha doğrusu sahipleri için bizim önerimiz işaret dili ile anlaşmaları! Mesela odaya gideceğinizi ya da odadan çıkacağınızı anlatan bir şifre belirlerseniz kediniz o işaretle ne demek istediğinizi daha kolay anlayabilir. Unutmayın ki; kısık sesli miyavlayan, seslere tepki vermeyen ya da çağırıldığında gelmeyen kedinizin sadece birazcık zaman ihtiyacı var. Kulakları duymasa da sağır kediler gerçekten hayat dolu bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Yeter ki kedinizden vazgeçmeyin ve ne olursa olsun genel sağlık kontrollerini yaptırmayı unutmayın!