Çeşitlilik arttıkça insan konu ne olursa olsun alışveriş yaparken iki kez düşünür hale geldi. Fiyatı, kalitesi, hizmeti, çeşitliliği derken üzerinde düşünecek konular da artmaya başladı.  Hele söz konusu hayvanlar olunca, hayvan sahipleri ince eleyip sık dokumaya başladı. Biz de kaliteli ürünlere, güler yüzlü hizmete önem veren hayvan sahiplerini, küçüklüğünden beri bir petshop kurmanın hayalini içinde taşıyan, bunu hem hayvan satmadan hem de internet üzerinden sağlayan Serra Akyürek’in 2011 yılından beri yönettiği Dog and The City ile tanıştıracağız. Aslına bakarsanız Dog and The City’nin adını duymayan neredeyse kalmamıştır! Renkli ürünler, harika tasarımlar, güler yüzlü hizmet, güvenli ve kaliteli satış ile son zamanların en tercih edilen alışveriş sitelerinden biri halinde geldi… İşte Dog and The City ve hikayesi…

Hayaldi, gerçek oldu!

Biz söze Serra Akyürek ile başlamak istiyoruz. Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarımı ve İstanbul Moda Akademisi 2 yıllık Moda Tasarımı ve Teknolojisi mezunu bir hayvanseverden. Hayatını patiyle paylaşan herkesin hayvan sevgisi şüphesiz çocukluktan geliyordur, fakat Akyürek’i ayıran bir ayrıntı var! Hayvan sevgisiyle 12 yaşındayken tanışan ama küçüklüğünde her ağladığında petshopun kapısını çalan bir kızmış kendisi. Bu yüzden o gün bugündür hayvan satmayan, hayvanlar için orjinal ve renkli ürünleri bir araya getiren bir petshop açmak istiyormuş. Ki hayalini 2010 yılında gerçekleştirmiş. Bakın bu güzel hikayeyi nasıl anlatıyor:

Çocukluğumdan beri çok büyük bir hayvan sevgim var diyebilirim. Evimizde her zaman benim baktığım kuş, balık, kaplumbağamız olmuştur. İlk köpeğim 1999 yılında yavruyken sahiplendiğimiz Golden Retriever kızım Goldie ile köpeklere olan büyük tutkum başladı. Maalesef henüz 5 yaşındayken kanserden kaybettim. Benim için çok üzücü bir olaydı, bir daha başka bir köpeğe bakamayağımı düşünmüştüm. Ki yeri hala çok başkadır. Tam dört senenin ardından köpeksiz bir yaşam sürdüremeyeceğimi anladım ve ilk olarak Mia’yı 2008 yılında yavruyken sahiplendim. Şu an 4 köpek annesiyim.

Serra Akyürek

Dediğim gibi bu sevgi çocukluktan beri içimde. Küçükken ağladığımda beni petshopa götürürlermiş düşünün, petshoplarda çok uzun süreler vakit geçirdiğim oluyordu. En iyi müşterilerindendim. Ben büyüyünce petshop açmak istiyorum derdim hep.

Markanın yaratıcısı Stella!

Önceki çalıştığım firmada ben hayatım boyunca bu işi yapmak istemiyorum dedim ve araştırmalara başladım. 1 seneye yakın hazırlık aşamamız sürdü. Detaycı ve mükemmeliyetçi bir yapım olduğu için en ince ayrıntısına kadar kendim ilgilendim. Sadece köpeklere özel sloganıyla bir alışveriş sitesi yapmak için yola çıktım. Önce isim seçimi oldu, logomuzu yurtdışında yaptırdık, oldukça renkli ve eğlenceli tam istediğimiz gibi oldu. Logomuzda bulunan köpek Chihuahua kızım Stella’dan dolayı seçildi. Websitesi tasarımımızda görsellik ve kolaylık ön planda olmasını istedik. Böylece hayalimdeki petshop 2011 yılında Türkiye’nin İlk Online Kedi/Köpek Butiği olarak kurulmuş oldu.

Her yurtdışı seyahatimizde 1 bavul eşya da onlar için alıp dönüyordum neden bu markaları Türkiye’ye getirmiyoruz dedik ve hayallerimin peşinden giderek bu işi yapmaya başladım.

Butik bir hizmet vermeye çalışıyoruz

Dog and The City’i açtığımızda 6 dünya markasının distribütörlüğü ile sektöre girdik. Pet sektöründe önde gelen markaları bir adreste birleştirmek istedik ve kolay ulaşılabilir olmasını istedik. Ürünlerin kaliteli, kullanışlı, uzun süre kullanılabilir olması aradığımız en önemli özellikler. Ürün seçimlerimizde müşterilerden gelen istek ve yorumlar da bizim için çok önemli. Her zaman onların fikirlerine önem veriyoruz. Önce ilk denemeleri kendi köpeklerimiz yapıyor onların onayından geçerse satışa sunuyoruz. Dediğim gibi 2011 yılında bu işe ilk başladığımızda pet sektörü bu kadar gelişmemişti hatta bizle alay edenler bile oldu. Türkiye’de bu markaları satamazsınız çok dendi fakat biz şu an geldiğimiz noktadan oldukça memnunuz. Kedi-köpek sahipleri arttı ve artışla birlikte bilinçlenme söz konusu oldu.

Butik bir hizmet vermeye çalışıyoruz, müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. İşimizi çok severek yapıyoruz. Her gün yeni güne daha güzel neler yapabiliriz diye başlıyoruz. Müşterilerimizle bire bir iletişim halindeyiz. Her paket özenle hazırlanıyor bir problem olduğu takdirde kolayca çözüme gidiyoruz. Türkiye’de başka yerde bulamayacakları kaliteli dünya markaları kedi/köpek ürünleri için aranılan tek adresiz.

Dog and The City

Yeni projelerle geliyoruz!

Online butik olmamızdan dolayı Türkiye’nin her yerinden hatta yurtdışından bile müşterilerimiz var. Sosyal medya her şeye ulaşımı daha kolay kıldı. Fakat bizi şu anda en çok heyecanlandıran yeni bir projemiz var. Köpek giyim ve aksesuar markamız tamamen kendi üretimimiz ürünler olacak. Bu markamızı yurtdışı pazarında görmek için şimdiden görüşmelere başladık. Bu düşünceler sayesinde 2013 yılında 2 yıllık Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans programına başladım. Eğer güzel bir şeyler tasarlıycaksam en iyi şekilde tüm detaylarıyla öğrenmeliydim. Şu anda tasarımlar yapım aşamasında, en kısa sürede tamamlanacak. Daha sonrasında da Dog and the City olarak bir pet butik mağaza hayalimiz var.