Evlerimize şıklık katan, renk veren, hayat veren; evimizi dekor ederken tercih ettiğimiz lamine, laminant, parke, seramik, çini ve fayanslardır. Duvarlarımızın renginden, koltuklarımızın tarzına kadar hassas davrandığımız ve belki de evi ev yapan zeminimizdir. Birçoğumuz ailemiz ve biricik tüylü dostumuzla yaşarken huzurla oturacağımız evimizin zeminini seçerken sadece güzelliğine ve kalitesine bakarız. Halbuki özellikle köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir nokta daha vardır: Kayganlığı!

Güzel ve kaliteli olmasına rağmen kaygan olan bütün bu yüzeyler köpekler için ciddi güvenlik riski oluşturur. Köpeklerin patileri, sert ve pürüzsüz bu zeminler için ne yazık ki biraz tehlikeli olabilir. Koşarken kayıp düşen bir köpek hafif yaralanmayla durumu atlatabileceği gibi, kalça çıkığı, eklem ve kemik yaralanmaları, kas zedelenmeleri, tırnak kırılmaları gibi ciddi durumlarla da karşılaşabilirler. Bu yüzden hayvan sahiplerinin köpeklerinin kayarak tökezlemelerini, yaralanmalarını, düşmelerini önlemek adına birkaç önemli noktaya dikkat etmesi gerekir.

Ayaklarını sağlam basmaları şart!

İlk olarak köpeğinizin neden zemine sağlam basamadığını, bu yüzeyde her zamanki gibi yürüyemediğini anlamanız lazım. Normalde köpekler tırnaklarını saplayıp vücutlarını öne atarak adım atarlar. (Krampon gibi düşünebilirsiniz. Çivileri sayesinde zemine daha sağlam basmayı sağlar) Fakat sert zeminlere geçmeyen tırnaklar yüzünden yürüyüşleri zorlaşır. Bunu önlemek, daha rahat yürümelerini sağlamak için;

1.Tırnaklarını kesin.
Kısa tırnaklar olası yaralanmaları ciddi oranda azaltacaktır. Köpekler özellikle bahçede oynarken tırnaklarını kendi kendilerine törpülerler 🙂 Fakat yine de hayvan sahiplerinin köpeklerinin tırnak ve ayak bakımlarına dikkat etmeleri gerekir.

2.Patilerin altı, araları fazla tüylüyse tüylerin kısaltılması gerekir. Bildiğiniz gibi köpeklerin patilerinde de tüyleri vardır ve bu tüyler zaman zaman her zamankinden daha fazla uzar ve köpeğinizin patileri arasına girerek hareketinin etkilenmesine neden olabilir. Bu yüzden köpeğinizin tüylerinin kesimine çok dikkat etmeli ve pati aralarındaki tüylerin de kısaltıldığından emin olmalısınız.

3.Köpeğinizin en çok kullandığı yerlerde -koridor, yatak odası- halı, kilim gibi zemine göre daha yumuşak olan alternatifler kullanmalısınız. Ki tercih ettiğiniz halıların da üzerinde yürürken kayganlığa fırsat vermediğinden emin olmalısınız. Bazı halı ve kilimler zemine bağlı olarak üzerinde koşulduğunda kayganlığa neden olabilir. Aman dikkat!

4.Köpeğinizin uyuduğu, dinlendiği bölgelere ekstra özen gösterin. Kaygan bir yüzeyden ayağı kalkmaları özellikle yaşlı ve hasta köpekler için çok zor olacaktır. Hareket etmelerini kolaylaştıracak pet ürünlerinden kullanın. 

Kayıp düşen köpek5.Eğer evde merdiven varsa merdivenleri de göz önünde bulundurmalı ve merdiven basamakları için kaygan olmayan petler için üretilmiş malzemelerden kullanmalısınız.

6.Köpeğinizin fit olması, ideal kiloda olması; eklemlerindeki yükü azaltacak ve yürümesini kolaylaştıracaktır. Bu yüzden kaliteli ve zengin içerikli mamalarla yeteri miktarda beslemeli ve obezite gibi beslenme hastalıklarına yakalanmasını engellemelisiniz. Beslenme kadar günlük egzersiz de köpeklerin ideal kiloda kalmasında etkilidir. Bizden söylemesi!

7.Bazı ürünler köpeklerin yürüyüşünü kolaylaştırabilir. Özellikle köpek çorapları, patikleri, botları köpeklerin, kaymayan zeminleriyle yürümelerini kolaylaştırır. Ki artrirtis ve kalça çıkığı olan yaşlı köpeklerde bu tarz ürünlerin kullanılması olası sakatlanmaları önleyecektir.

Yavru ve genç köpekler yaramaz ve meraklıdır ve hareketlidir. Bu yüzden daha çok düşer, kayar ve sakatlanırlar. Köpeklerin özellikle yeni bir şey öğrenirken düşmesi psikolojilerini de etkileyebilir. Orta ve ileri yaşlı köpekler genellikle kas, eklem rahatsızlıkları ve artritis ile karşı karşıyadır. Herhangi bir yüzeyde yürümek onlar için zaten zordur. Kilo ve yaş da o yürüyüşü zorlaştırabilir. Bu yüzden ne olursa olsun hem yürüdükleri alanlara dikkat etmeli hem de genel sağlık kontrollerini aksatmadan yaptırmalısınız.