10 yaşlarında sahiplendikleri bir köpek ile hayvan sevgisini gerçek anlamda tatan, Çeşme’de yaşarken, ailesinin bir parçası gibi olan sokağın köpekleriyle bu sevgiyi başka boyutlara taşıyan Noyan Uzer ile aynı evi paylaştığı iki köpeği hakkında çok keyifli bir röportaj yaptık!

Öncelikle hayvan sevginizle başlayalım…

Hayvan sevgisi aslında bulunduğumuz coğrafya sayesinde doğuştan kazanabilitesi yüksek bir değer, tabii aramızdaki çürük elmaları saymıyorum. Türkiye’de var olan sokak hayvanları kültürü sebebiyle zaten kendimizi tanıdığımız andan itibaren hayatımıza dokunmaya başlıyorlar. Bu sebeple hayvan sevgisini edinmek için çok fırsatımız oluyor Türk insanları olarak. Zaten bu paylaşımda insanın karakterini de oluşturan bir öğe haline geliyor özetle, belki başka bir coğrafyada hayvansever olmak için ekstra bir ilgi ve çaba gerekirken bizim coğrafyamızda tamamen karakter ve yetiştiriliş biçimiyle kazanılıyor. O yüzden insan tanımak için güzel bir turnusol oluyor benim için hayvan sevgisi.

Dünyada belki ailenizin bile size veremeyeceği boyutta bir sevgi hayvan sevgisi… Daha üzerine söz söylemeye gerek bile yok sanırım…

Hayvan sevgisinin yanı sıra hayvan sahibi olmanın zorluklarından bahsedelim

Ebeveyn olmaktan hiçbir farkı yok hatta çok çok daha zorlu bir süreç. Zira sizin dilinizi konuşamayan bir canlıyla hayatınızı paylaşıyorsunuz kendi dilinizi oluşturmanız gerek. Ayrıca bu çocuğunuz hiç ama hiç büyümüyor. O yüzden hayvansever arkadaşlarım bir hayvan sahiplenmek istediğinde olumlu yönlerinden ziyade olumsuz yönlerini anlatmayı tercih ediyorum, çünkü olumlu yönlerini görmek o kadar kolay ki. Bir filmde bir kitapta ya da sokakta gezerken karşılaşabilirsiniz. Hayvan sahiplenmek isteyen bir kişinin hayvan sahiplenmeden önce evdeki en değer verdiği halısını güzelce alıp makasla her bir köşesini kesmesini tavsiye ediyorum eğer buna müsaama gösteremeyecekseniz veyahut bu sizde bir mutsuzluk yaratacaksa hiç bu işe girişmeyin. Sizi dünyası olarak gören bir yavru sizden mahrum kalacak, ilişkiniz çok da uzun süreli olmayacak.

Peki siz köpeklerinizle nasıl tanıştınız?

Benim şu an 2 tane yavrum var. Pablo 4 yaşında, 2.5 sene önce kız arkadaşım sahiplenmişti bizim de tanışmamız 2 sene önce oldu 🙂 Luna’yi da yaklaşık 10 ay önce Gebze’de bir barınaktan sahiplendik sokakta annesini emerken bulunmuştu. iki aylık bir bebekken tanıştık kendileriyle.

Karakterlerinden bahsedelim mi biraz da? Neleri sever, neleri sevmezler?

İki farklı dünya var aslında. Pablo çok nemruttur; karakteri çok olgun ve ağır kanlı. Oyun oynamayı hiç sevmez diğer canlılara dişi olmadığı sürece bir ilgisi yoktur. İnsan gibi davranmayı sever insanlarla vakit geçirmeyi köpeklerle vakit geçirmeye tercih eder. Çok ama çok tedbirlidir. Her hareketini düşünerek yapar, içgüdüsel davranmıyor birçok köpeğin aksine. Luna’ysa 7/24 oyun oynayabilecek enerjide asla doymayan bir köpek, oyuna ve yemeğe bayılır, her canlıyla oynamak için can atıyor. Karakterinde alfalık olduğu için çoğu zaman ev içerisinde liderlik savaşına giriyoruz 🙂 İkisi de birbirinden çok ama çok ayrılar.

Günümüzde veteriner hizmetleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Doğru veterineri bulmak asıl mesele çünkü bir hekim ne kadar iyi olursa olsun evcil hayvanınızla frekansı tutmadığı sürece birbirlerinin dillerini anlayamıyorlar. Doğru hekimi bulduktan sonra hayatınız daha kolaylaşıyor bunun içinde dediğim gibi o süreç sizi yönlendiriyor.

Noyan Uzer diyor ki!

Hayvan sahiplenmek istiyorsanız hazır olduğunuzdan emin olun, tek önerim bu. Hazır değilseniz ne kadar hayvansever olursanız olun sahiplenmeyin. Sokağa bırakılan onca candan sonra ancak bunu söyleyebilirim. Son olarak yazın geldiği bu dönemde kapılarımızın önünden en azından sularımızı eksik etmeyelim. Güzel sorularınız ve nazik düşünceniz için teşekkür ederim!

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.