bebekkopekAileye yeni bir bebeğin katılması eminiz ki herkes için harika bir haberdir. Böyle bir haber alınca ailedeki tüm bireyler heyecanlanır, tarif edilemeyecek olan o büyüye kapılır. Kimse stresli, uykusuz, yorucu olacak hayatı dert etmez ve her günün bir diğerinden daha güzel geçmesi için elinden geleni yapar. Fakat ne yaparsak yapalım, mevcut yaşam koşulları bizi strese sokar. Tıpkı bizler gibi, köpeklerde de böyle ani değişikliklerde stres söz konusu olabilir. Yani aileye yeni bir bebek gelmesi sadece anne ve baba adaylarını değil, evdeki köpek dostlarımızı da strese sokabilir. Fakat köpeğiniz bu duruma daha önceden hazırlarsanız, stresini azaltabilir hatta ortadan kaldırabilirsiniz.

köpeğinizin mama ve su kabını bebeğinizin ulaşamayacağı bir noktaya taşımakta fayda var. 

Köpeğinizin davranışlarını izleyin

Köpeğinizin agresifliğinden ve korkularından tam anlamıyla emin olmalısınız. Özellikle köpeğinizin şahsi eşyasına, yemeğine, oyuncağına veya yatağına yaklaşınca nasıl bir tepki verdiğini hamilelik süreci boyunca kontrol etmeniz gerekebilir. Köpeğinizin özellikle hassas olduğu bir eşyası var ise bunu daha sonrasında bebeğinizi korumak adına not etmelisiniz. Ben şahsen bebeklerin özellikle köpeklerle ilişkileri konusunda biraz hassasım. Çocukların oyun amacıyla ve hiç farkında olmadan köpeklerin kulaklarını, kuyruklarını çekmelerini ve bu noktada hayvan sahiplerinin herhangi bir şey yapmamalarını doğru bulmuyorum. Tabii ki çocuklar da hiçbir şeyi onlara eziyet etmek amacıyla yapmıyorlar ama köpekler canları acıdığını her zaman belli etmeyebilirler.

cocukAdab-ı muaşeret

Köpeğinizin insanların üzerine atlamak gibi bir eğilimi var ise bu kesinlikle çözülmesi gereken bir durumdur. Özellikle kucağında bebek taşıyan bir kişi, üzerine atlayan bir köpek sebebiyle dengesini kaybedebilir ve talihsiz olaylar yaşayabilir. Bu gibi durumları önlemek adına, köpeğinizi eve yeni gelen bir kişiyi karşılarken oturtabilir ve sadece siz onu yanınıza çağırdığında koltuğunuza veya kucağınıza gelmesini sağlayabilirsiniz. Yürüyüşlere de çeki düzen vermek gerekecektir. Köpeğinizin tasmasını gevşetip yürümeye alıştırmalısınız ve sizden çok uzaklaşıp sizi çekiştirme riskinden olabildiğince kaçınmalısınız. Ayrıca “Bırak” komutunu tam olarak uygulamasını sağlamanız gerek. Çünkü bebeğinizin oyuncağını, eşyasını bu yöntemle almamasını/bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizi unutmayın

Bebeğinizi korumak ne kadar önemliyse minik dostunuzu korumak da aynı şekilde önemlidir. Sizinle beraber uyumaya alışan köpeğinize belirli bir süre için yeni bir düzen yaratmanız gerekecek. Yatağınızın hemen yanına bir köpek yatağı koyarak onu da unutmadığınızı gösterebilirsiniz. Köpeğinize söz geçiremiyorsanız destek almanız gerekebilir.

Bağımsızlık

Bebeğiniz doğmadan önce, daha sonra gösteremeyeceğinizi düşündüğünüz için, köpeğinize aşırı ilgi gösterirseniz, sevimli dostunuz elbette ki bunun devam etmesini isteyecektir. Bebeğiniz doğduktan sonra ona gösterdiğiniz “aşırı ilgi” eskiye dönünce haklı olarak köpeğiniz bebek yüzünden eskisi gibi sevilmediğini düşünecektir. Bu yüzden tam olarak bunun tersini yapmalısınız. Köpeğinizi daha bağımsız bir hale getirmeli (ama kesinlikle ilgisiz davranmamalısınız) ve bebek geldiğinde ilginin ondan çekildiğini hissettirmemelisiniz. Ufak ödül mamaları ve çiğneme oyuncakları alarak köpeğinizi meşgul etmeyi deneyebilirsiniz mesela. Köpeğinizin tek başına uygulayabileceği egzersizler bulmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

Güzel bir karşılama

Köpeğiniz ve bebeğiniz doğal ortamda ve doğal yollarla tanışmalıdırlar. Örneğin bebeğinizi eve sokmadan önce köpeğinizin onu dışarıda karşılamasını sağlayabilirsiniz. İlk tanışmada köpeğinizi sakinleştirmeli ve “Otur” , “Sakin Ol” gibi komutları vermelisiniz. Tabii ki her zaman olduğu gibi, uyguladığında onu ödüllendirmeyi unutmayın!

İkisini baş başa bırakmayın

Çok nadir olsa da, ebeveynleri tarafından yalnız bırakılan bebekler, köpekler tarafından ısırılabiliyor. Isırmaktan kastımız kesinlikle zarar vermek değil, ama bazı köpekler yalamaya, öpmeye, ısırıyormuş gibi hareketler yapmaya yeltenebilir. Dikkatlice köpeğinizin bebeğinize yaklaşımını gözlemleyin. Tam olarak kontrol altına alamadığınız durumlar oluşuyorsa, ikilinin birbirine temasını minimuma indirmek adına, köpek boxları veya bebek kapıları kullanmaya başvurabilirsiniz.