Depresyon dediğimiz zaman akla ilk olarak insanlar gelir. Sevgilisinden ayrılan, işsiz kalan, sınavını geçemeyen, şişman olduğunu düşünen, güzel olmadığını düşünen hatta tamamen psikolojik bir nedenden dolayı ya da nedensiz yere bir sürü insan depresyona girdiğini söyler. Peki gerçekten “depresyon” nedir? Sadece insanlar mı depresyona girer? Gelin işin biraz psikolojisine inelim…

Terminolojide bakacak olursak depresyon; hormonal, çevresel ve genetik bozukluklardan dolayı ruh sağlığımızın uzun süre olumsuz etkilenmesidir. Depresyonun birçok nedeni vardır elbette ama nedensiz olarak da insanlar etkilenebilir ve kısa bir süre ruhsal çöküntü içine girebilir. İnsanlarda durum böyledir ya peki köpeklerde? Köpekler depresyona girer mi? Ruhsal durumları çevresel etkenlerden nasıl etkilenir?

Köpeğiniz eskisi gibi mutlu değil mi? Bütün gün bir köşeye çekilmiş uyuyor ya da kendi halinde takılıyor mu? O zaman minik dostunuz depresyonda olabilir! 

Köpekler genellikle karakterlerine göre farklı davranışlar sergilerler. Fakat öncelikli olarak köpeğiniz depresyonda mı, normal hali mi böyle yoksa kullandığı bir ilacın etkisi olarak mı köpeğinizde değişiklikler var onu ayırt etmelisiniz. (Çünkü artritis yüzünden hareketlerinde azalma olan bir köpek için depresyonda derseniz yanlış tanı koymuş olursunuz) Sonrasında köpeğinizdeki fiziksel değişiklikleri, uyku bozukluklarını, iştah değişikliklerini ve insanlara karşı yaklaşımları gözlemlemelisiniz.

Köpeklerde depresyon belirtileri; iştahtan kesilme, hareketlilikte azalma, uyku süresinde artış, insanlarla iletişim azlığı, ilgi azalması...
Köpeklerde depresyon belirtileri; iştahtan kesilme, hareketlilikte azalma, uyku süresinde artış, insanlarla iletişim azlığı, ilgi azalması…

Köpekler sahiplerini kaybettiklerinde, sokağa atıldıklarında, yuva değiştirdiklerinde de depresyona girebilirler. Sadece bunlar değil eve yeni gelen bir patili dost ya da bebek bazı köpeklerde depresyona sebep olabilir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi köpekler farklı karakterlere sahiptirler ve onlar için “kesin” böyledir demek her zaman doğru olmayabilir.

Ona yardım edin!

İlk olarak ona karşı yapıcı olmanız gerektiğini söylemeliyiz. Depresyona girdiğini düşündüğünüz köpeğiniz için günlük aktivitelere biraz eğlence belki de biraz değişiklik katabilirsiniz. Mesela bugün köpeğinizi alın ve hiç gitmediğiniz bir yere, yürüyüşe gidin. Başka parklara, başka köpeklerle tanışmaya gidin. İlgi çekici oyunlar yaratmak inanın köpeğinizi biraz olsun hareketlendirecektir. Ayrıca köpeğinizle daha fazla temas halinde kalmanız, başını okşamanız fiziksel temasın etkisinden dolayı köpeğinizi biraz olsun rahatlatabilir.