semra ve katmer
“Katmer zamanla bir kedi olmaktan ziyade bir evlat gibi söz dinlemeye ve muhteşem göz temasıyla beni ve çevremdekileri kendine hayran bırakmaya başladı”

Bir kedi düşünün ki; sahibi her gün öperek uyandırıyor, okşanmak istediğinde miyavlayıp yere yatıyor, saklambaç oynayarak kalbinizi güldürüyor, üzgünseniz sadece kucağınızda uyuyor ve hayatınızın rengi haline geliyor. Adı Katmer. Sahibi Hıyanet Sarmalı, Homeofis, Zengin Kız Fakir Oğlan, Kardeş Payı gibi dizilerle oyunculuk sektörüne hızlı giriş yapan ve kısa sürede ekranların sevilen yüzü olmaya başlayan Semra Güzel. “Kedim kalabalığı, doğayı, özgürlüğü en çok da beni seviyor” diyen Semra Güzel ile Kalbimdeki Patiler’e özel bir röportaj yaptık. Gelin güzel oyuncuyu ve kedisi Katmer’i yakından tanıyalım…

Semra Güzel’i kendisinden dinleyelim…

İzmir doğumlu, Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip sanayici bir babanın ve anaokulu öğretmenliği eğitimi almış bir annenin ortanca kızıyım. Öğretmen ablaya, uluslararası ilişkiler mezunu bir kardeşe sahibim. Sahnelerde, radyolarda, bol sohbetli ortamlarda dolu dolu geçen eğlenceli çocukluk yıllarımın ardından, özgür biraz da isyankâr ruhum beni pek rahat bırakmadı; ilk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İzmir’de tamamladıktan sonra Almanya’ya gittim. Dil, kültür, sosyal çevre ayrımı yapmaksızın bunların birer kazanım olduğu farkındalığıyla mesleki eğitim alarak donanımımı artırmaya çalıştım. Ne var ki bülbülü altın kafese koymuşlar misali çeşitli kazanımları edinerek  İstanbul’a döndüm ve 3,5 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Tümay Özokur Kariyer & Şöhret Yönetimi ile çalışıyorum ve bu mesleğe gönül vermiş biri olarak daha nice projelerde yer almayı umuyorum.

Gelelim Katmer’e!

Ekranlardan tanıdığımız Semra Güzel de kalbini hayvanlara kaptırmış bir oyuncu. Hareketli ve bol seyahatli yaşantısından dolayı evcil hayvan sahiplenemeyen fakat doğum gününde hediye olarak gelen Katmer’e karşı oldukça hassas davranan Güzel, Katmer dahil hiçbir hayvanın satılmasını doğru bulmadığını, kendisine de Katmer’i satın alarak değil sahiplenip hediye ettiklerini, anne ve babasının da arkadaşlarında olduğunu vurguluyor. “Satın alma, sahiplen” düşüncesini savunan ve birçok kez bunun altını çizerek farkındalığını gösteren Güzel bakın Katmer hakkında neler anlatıyor:

Semra Güzel ve Yağmur Ağcaoğlu
Semra Güzel ile röportaj sırasında Katmer saçlarımıza saldırmak için hazırlanıyordu 🙂

“Hayvanlara karşı içimde hep yoğun bir merhamet ve sevgi duygusu oldu. Köpeği olan, kuş besleyen, bahçeli bir evde yaşayan, doğaya hayran, yeşile- maviye aşık bir ailenin kızı olmak bu duygumu her zaman doyurmuştur. Hareketli ve bol seyahatli yaşantım evcil hayvana sahip olmamı hep erteledi. Ta ki 1 Haziran’a kadar… Doğum günümde sürpriz bir şekilde hayatıma giren ve yıllardır ertelediğim bu güzel duyguyu yaşatan minik Katmer’im, hayatımı bir anda dolduruverdi. Yakın tarihte İzmir’e seyahat ettim ve tabii küçük Katmer’im de bana eşlik etti. Bir kedi sahiplenmek, “mamasını, suyunu koyarım evde tek kalır, bir şey olmaz” düşüncesine sahip olmak demek değildir. Benim için Katmer bir hayvan değil, bir birey. Kedi sahiplenmek demek sorumluluk almak demek. Minicik bir cana zaman ayırıp, sevgi gösterip, ilgilenmeniz ve bunları yürekten yapmanız demek. Bunun farkında olarak bir can sahiplenmek çok önemli. Ben Katmer’den dolayı çok şanslıyım. Özgür, masum ve çok akıllı bir kedi. Bazen kedi gibi bazen köpek gibi davranıyor 🙂 Kalabalığı çok seviyor. Her nerde olursa olsun ismiyle seslendiğinizde yanınıza gelmesi de en güzel özelliği… Yaş mamayı, balıklı şeyleri sevdiğinden bahsetmiyorum bile! Her kedi gibi sevmediğim şeyler de var; ele alınmak mesela. Kendi isterse zaten yanınıza geliyor. Pek kucak kedisi değil. O isterse kucağınıza oturur zaten 🙂 Ee kedi sonuçta!”

Nerede sahipsiz köpek görse odasına saklayıp besleyen Semra Güzel sadece Katmer’e değil, sokaktaki kedi ve köpeklere de annelik yapıyor. Özellikle beslenmelerine yardımcı olan Güzel, küçükken bahçelerinde baktıkları Paşa adında bir Kangal’ı olduğunu ve bugün bahçeli bir eve taşınsa ilk olarak bir köpek sahipleneceğini belirtiyor. Diyorum ya farkındalık, bir insanın başına gelebilecek en güzel şeydir diye! Semra Güzel de diğer birçok ünlü isim gibi sokaklarda, ormanlarda yaşayan canların farkına varan ve tüm okuyucularımıza bunu vurgulayamaya çalışan bir hayvansever. Dileriz kalbindeki bu sevgi hiçbir zaman bitmez…

Semra Güzel diyor ki…

İnsanların hayvanlardan öğreneceği çok şey var, kendinizi bu birikimden mahrum bırakmayın diyorum. Zaman zaman insanlardan daha vefalı, duyarlı olabilen bu canlılar konusunda hassasiyet göstermeliyiz. Ahirette haklarında hesaba çekileceğimiz bu meleklere mümkün olduğunca sahip çıkmalı, eziyet etmemeli, sorumluluğumuz altındakilere yani sahip çıktıklarımıza da hakkıyla muamelede bulunmalıyız.

Fotoğraflar: Navit Seyddashti

 

 

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.