Kiraz
Genişlemiş ve kızarmış göz bebekleri, güç nefes alıp verme, şok kirazla zehirlenen köpeklerde görülen belirtiler arasında yer alır.

Bakmayın siz Nisan ayında olduğumuza! Yaz daha şimdiden etkisini göstermeye başladı bile. Tamam arada Nisan yağmurlarına maruz kalıyor olabiliriz ama o çiçeklerin kokusu, kuşların sesi, güneşin güzelliği anlatılamaz. Ee bir de yanına yaz meyveleri eklendi mi her şey harika diyebiliriz. Fakaat her konuda olduğu gibi biz hayvan sahiplerinin meyve konusunda da köpeklerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü köpekler insanların yedikleri her şeye sulanabilirler ve kendilerine neyin zararlı olup olmayacağını bilemezler. Bu yüzden iş yine biz hayvan sahiplerine düşer ve birçok konu hakkında daha çok bilgi sahibi olmak zorunda kalırız. Mesela hava güzelleşti yaz geldi, artık atıştırmalık olarak yaz meyvelerine yöneleceğiz. Peki burnumuzun dibinden ayrılmayan patili dostlarımız bu meyvelerden istediklerinde ne yapmalıyız? Bu yazımızda köpekler kiraz yiyebilir mi? sorusuna cevap vereceğiz…

Aman dikkat!

Kiraz insanlarda, kabuğu kabız ve ateş düşürücü, çiçekleri göğüs yumuşatıcı, yaprakları müshil olarak kullanılsa da; yapılan araştırmalar sonucunda kirazın köpeklerimiz için belirlenmiş bir faydası olmadığı hatta çekirdeklerinin ciddi sorunlara neden olduğu ortaya çıkmıştır. Siyanür içeren bu bitkinin köpek dostlarımız için zararlı olduğuna pek şaşırmamak lazım! Bu yüzden kiraz yerken köpeğinize vermemeye dikkat edin. Dayanamayıp vermek isteyen hayvan sahiplerine mutlaka ama mutlaka çekirdeklerini çıkarmaları gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Çünkü kirazın çekirdekleri çok küçük olsa da köpekler tarafından yutulduğunda ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca kirazın birçok köpekte mide rahatsızlıklarına neden olduğunu da söylemeden geçmeyelim.