Uyuklayan köpek
Hayvan sahipleri, köpeklerinin uyurken kuyruk salladığına, hırladığına, ağlamaklı sesler çıkardığına şahit olmuştur.

Köpekler rüya görür mü? sorusu birçok hayvan sahibinin kafasına takılmıştır. Acaba köpeğimin uyurken çıkardığı sesler ya da sergilediği tavırlar rüya görmesinden mi kaynaklanıyor yoksa bir rahatsızlığı mı var diye mutlaka siz de merak etmişsinizdir. Evet, köpeğinizin yatağında mışıl mışıl uyurken ya da koltukta kıvrılmış kestirirken çıkardığı sesler ya da hareketler köpeğinizin rüya gördüğünü düşünmenize neden olur. Peki gerçekten köpekler rüya görür mü?

Birçok hayvan sahibinin merak ettiği bu soruyu açıklığa kavuşturmak isteyen araştırmacılar köpeklerin uyurken beyin dalgalarını inceleyerek insanlarla hemen hemen aynı olan sonuçlara ulaşmıştır. Yani uyuyan köpekler üzerinde yapılan araştırmalara göre köpeklerin beyin dalgaları bizlerden pek de farklı değil.

Aynı bizlerde olduğu gibi tüylü dostlarımızda da uyku sırasında vücut hareketlerinden sorumlu beyin hücreleri aktif fakat hareket sistemine iletimi pasif hale geçiyor. Bu iletilerin zaman zaman meydana gelmesi de köpeklerimizin rüyalarında koşmalarına, hareket etmelerine, hırlamalarına hatta zaman zaman ağlamalarına neden oluyor.

Ne kadar uyuyacakları birçok etkene bağlı!

Uzmanların yaptığı diğer açıklamalara göre uyku evresi köpeklerde REM ve SWS olarak ikiye ayrılıyor. Hızlı göz hareketlerinden dolayı, insanlarda uykunun rüya görülen evresi olarak bilinen REM köpek dostlarımızın da rüya gördüğü evre olarak bilinir. Yavaş uyku dalgalarından oluşan SWS ise zihinsel fonksiyonların yavaşladığı ama vücudun aktif olduğu uykunun erken dönemi temsil ediyor. REM’de köpeklerin göz hareketleri, vücut titremeleri ve çıkardıkları seslerden uykunun derin kısmına geçtiklerini kolayca ayırt edebiliriz. Bütün köpekler rüya görseler de görmeseler de REM ve SWS dönemlerini yaşarlar fakat köpeklerin ne kadar miktarda uyuyacaklarını ırkları, boyutları, yaşları hatta yaşam koşulları gibi değişken koşullar etkiler. Yani köpeğiniz rüya görebilir ve aynı biz insanlar gibi rüyadan etkilenip rüya boyunca hırlayabilir, ağlayabilir, koşabilir fiziksel ve duygusal tepkiler vermeye çalışabilir. 

Köpeklerin günde yaklaşık kaç saat uyuduğunu merak ediyorsanız Köpekler kaç saat uyur?yazımızı okuyabilirsiniz.