Gözümüzden sakındığımız, çocuğumuz gibi baktığımız köpeklerimizin en ufak sağlık problemleri bile huzurumuzu kaçırmaya yeter. Onların kılına zarar gelmesin diye elimizden geleni yapmaya çalışırken, öyle zamanlar oluyor ki elimizden hiçbir şey gelmiyor. Mesela nöbet geçirdikleri zaman… Evet, ne yazık ki köpek dostlarımız da aynı biz insanlar gibi nöbet geçirebilirler.

Aranızda “köpekler nöbet geçirir mi ki?” diye soran hayvan sahipleri olabilir. Köpekler aynı biz insanlar gibi birçok nedene bağlı olarak nöbet geçirebilirler. Kimi zaman bu nöbetler ciddi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarken, kimi zaman hiçbir neden olmaksızın da başlayabilir. Önemli olan köpeğinizin nöbet geçirdiğini anlamak ve hekiminizle zaman kaybetmeden durumu konuşmaktır. Çünkü köpeklerde nöbetler ölümle sonuçlanabilecek kadar şiddetli seyredebilir.

Labrador, Golden Retriever, Beagle gibi ırklar daha sık epileptik nöbet geçirirler. Erkek köpeklerde daha sık görülen nöbetler, genetik yatkınlığa bağlı olarak genellikle 10 aylık ile 3 yaş arasında kendini gösterir.

Peki, köpeklerde görülen nöbetlerin nedenleri nelerdir? 

Açıkçası bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Nöbet, gençlik hastalığı, yemek yeme şekli, beyin hasarı, böbrek karaciğer hastalıkları, hormonal dengesizlikler, kansızlık, felç, böcek ısırması, zehirlenme, kan basıncının yükselmesi, Lyme hastalığı gibi birçok nedene bağlı olarak başlayabilir. Yaş ve genetik faktörlerin de nöbeti tetiklediği de önemli bir ayrıntıdır. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalarda erkek köpeklerin çok daha sık nöbet geçirdiği açıklanmıştır. Aslına bakarsanız nedeni ne olursa olsun, geçirilen nöbetlerin sıklığı, süresi ve şiddeti köpekten köpeğe değişiklik gösterir.

Köpeğimin nöbet geçirip geçirmediğini nasıl anlarım?

Nöbet geçiren köpekler ilk başlarda sendelemeye başlar, sahibine sıkıca yanaşır ve allak bullak olmuş bir ifade ile ortalıkta dolanır. Yönünü şaşırmak, sendelemek, korkmak nöbet geçirmekte olan köpeklerin ortak belirtileri arasındadır. Nöbet geçiren köpekler cansız bakışlarının ardından yere düşer ve kontrolsüz bir şekilde sallanmaya, kıvranmaya başlarlar.   Salya artışı, kasların kasılması, idrar ve dışkı kaçırmanın yanı sıra yere yatıp sanki denizde yüzüyormuş gibi ayakları döndürerek titreme de köpeğinizin nöbet geçirip geçirmediğini anlamanız için önemli ayrıntılardır.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda kesinlikle köpeğinizin ağzını tutmaya çalışmamalısınız. Köpekler nöbet sırasında çenelerini sıkıca kitlerler ve istemsiz olarak sizi ısırabilirler. Yapabileceğiniz en güzel şey nöbet sırasında köpeğinizi kendisine zarar verebileceği ortamdan almaktır. Yani yanında kesici, zarar verici bir şeyler varsa onları kaldırmaktır. Hayvan sahipleri olarak sakin kalmalı ve köpeğinizin sizin paniğinizle daha çok strese girmesine engel olmalısınız. Nöbet sonrasında fark edeceksiniz ki köpeğiniz daireler çizerek yürümeye başlayacak ve bir yerlere çarpacak. Ona yardım etmeli ve en kısa sürede veteriner hekiminize götürmelisiniz.

Tedaviyi aksatmayın!

Son olarak şunu söylemek gerekir ki hekiminiz geçirilen nöbetlerin nedenine yönelik bir tedavi uygulayacak ve sizi bu konuda detaylı bilgilendirecektir. Fakat ne olursa olsun, köpeğinize her zamankinden hassas davranmalısınız. Nöbet geçiren köpekler daha dikkatli ve daha sağlıklı beslenmelilerdir. Mesela bazı nedenlerden dolayı nöbet geçiren köpeklerin diyetindeki tuzun kesinlikle çıkarılması gerekir. Bunun gibi detayları hekiminiz size anlatacaktır fakat hiçbir şekilde hekiminizin önereceği tedaviyi ve koruma yöntemlerini aksatmamalısınız. Genelde 30 ile 100 saniye arasında süren bu nöbetler hayvan sahiplerinde “nöbet geçiriyor, bitsin dinlenince bir şeyi kalmaz” algısını yaratabiliyor. Halbuki bu çok ama çok yanlış bir yaklaşımdır. 30 ile 100 saniye arasında birden fazla geçirilen nöbetler dahi, şiddetine ve süresine bağlı olarak değişmekle birlikte hayvanların hayatını ciddi anlamsa tehlikeye atabilir ve ölümle sonuçlanabilir.