Havlamak köpeklerin doğasında olan bir davranıştır. Buna rağmen birçok insan köpeğinin havlamasını istemez. Ya da başka köpeklerin havlamasını istemez. Peki köpekler gerçekten neden havlar hiç merak ettiniz mi?

Hepimizin bildiği gibi havlamak aslında çok doğal bir davranıştır. Dili olup konuşamayan canlılar köpeklerimizin havlayarak bizlere bir şeyler anlatmaya çalışması kadar da normal bir şey yoktur. Fakat bazı köpekler iletişim kurmak için havlamayı tercih etseler de, doğaları gereği havlamaya daha yatkın olan ırklar da yok değildir! (Minik canavar Chihuahualar gibi! =)) Peki köpekler neden havlar?

Havlıyor çünkü;
Havlamamak!
Köpeğinizin neden havladığını bilirseniz, gereksiz zamanlarda havlamasına engel olabilirsiniz.

*Bir şeyler istiyor!: Köpekler bir şeyler istediği zamanlarda ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilen canlılardır. Mesela, akşam parka gitmeyeceğini anladığında sahibine masum masum bakarak onu ikna etmeye çalışmak, edemezse kapı eşiğinde havlayarak istediğini yaptırmak gibi. Tabii bu noktada hayvan sahiplerine iş düşüyor. Eğer köpeğinize sırf havlamasın diye istediğini verirseniz (parka götürmek, masa başında yemek vermek gibi) ne yazık ki havlamasını ödüllendirmiş olursunuz. Köpeğinizi yapmasını istemediğiniz davranışlar için ödüllendirmemeye dikkat edin! İstediği şeyleri yaptırmak için havlayan köpeğiniz ödüllendirmeyin. Ama havlayan köpeğinizin sizden bir şeyler isteyebileceğini de unutmayın!

*Korkuyor!: Birçok havlamanın nedeninde aslında korku yattığını söylemek gerekir. Düşünsenize sokaktaki köpekler insanlar yanlarına yaklaşırken hemen havlamaya başlar. Neden? Çünkü insanlardan haklı olarak! korkuyorlar. Korktukları için de havlamayı tercih ediyorlar. Unutmayın ki havlamak bazı durumlarda agresyon belirtisidir. Korktukları ve karşılarındakileri korkutmak istedikleri zaman havlamayı tercih edebilirler.

*Tehdit ediyor!: Hangi ırk olursa olsun her köpek sahibini korumak adına bir gen mutlaka taşır! Hırsızların dostu Golden Retrieverlar bile! Bu yüzden köpeğiniz, evinizi, arabanızı ya da sizi! başka köpeklerden, insanlardan korumak adına havlarsa şaşırmayın! Unutmayın tehdit etmek sizi korumak adına yapacağı en basit iştir! Tabii bazı köpekler durumu abartabilir 🙂 Bu noktada yapmanız gereken koruma içgüdüsüyle havlayan köpeğinizi doğru anda ödüllendirmektir.

Şşşştt! Biraz sessizlik…

En basit nedenleri öğrendik. Tabii ki havlamanın altında yatan nedenler bunlarla sınırlı değil. Her köpeğin huyu, suyu, yaklaşımı farklıdır. Köpeğinizi tanımak her şeyden önemlidir. Şimdi gelelim, köpeklerinin havlamasını biraz olsun azaltmak isteyen hayvan sahipleri için önerilere…

Havlamasını duymazdan gelin: Söylediğimiz şey birazcık zor olabilir evet ama, sırf ilginizi çekmek ve bir şeyler istemek için havlayan köpeğinizde kesinlikle etkili olacağını vurgulamamız gerekir. Köpeğinize sadece sessiz olduğu zamanlarda dikkat verin. Yani havlayarak size bir şeyler yaptırmasına izin vermeyin! Eğer havladığı zamanlarda dediğini yapmak yerine onu duymazdan gelirseniz durum sizin için çok daha kolay olacaktır.

Korkularını yenmesine yardımcı olun

Bunu yaparken ne olursa olsun, köpeğinizi korktuğu şeye havlamayacak kadar uzağa götürdüğünüzden emin olun. Eğer bu uzaklaşma sürecinde korktuğu şeyi ya da onu tehdit eden şeyi gördüğü zaman tekrar havlamaya başlayacağını düşünüyorsanız mutlaka ona ödül mamaları verin. Bu uzaklıkta iyi olduğu zaman yavaş yavaş yaklaşın ve tekrar edin. Köpeğiniz tehdite yaklaşınca rahat hissedinceye kadar yaklaşın. Çünkü ödül maması onu sakinleştirecektir. (tabii ödül mamasının sayısını abartmamak lazım, her şeyin fazlası zarar!) Eğer bunlar da işe yaramıyorsa köpeğinizi zorlamamalı ve onu mutsuz eden bu ortamdan daha fazla vakit kaybetmeden uzaklaştırmalısınız.

Şşşt kelimesini öğretin

Köpeğiniz havlarken elinize ödül maması alın. Sessiz olduğunda, sessizliğini vurgulayarak hemen ödül maması verin. Tekrar verin. Eğer sessiz kalma kısmını hızlıca kaparsa, ödülü bir kenara koyun ve şşşt kelimesiyle devam edin.

Başka bir şey yapmasını öğretin

Bazı köpekler uzanırken havlamak onlar için oldukça zahmetli olur. Ya da ağzında topu varken havlamak istemezler. Yani burada vurgulamak istediğimiz nokta köpeğinizin havlamasını önlemek için başka yöntemler keşfetmenizdir.