“Kendimi bildim bileli kedilere ayrı bir sempatim var. Hayvan sevgisi genelde aile kaynaklıdır, bizde de öyle oldu. Babam kedilere çok düşkündü, çok severdi, sanıyorum baba kalıtımsalı bir durum!” diyen Kayra Şenocak bu sefer hayvanseverler için röportaj verdi! Birçok dizide severek izlediğimiz oyuncu bakın kedisini nasıl anlattı…

Kedi sahibi olarak neler söylemek istersiniz?

Bir defa bir kedi evlat edindiyseniz öncelikle onun evin bir bireyi olduğunu kabul edeceksiniz sonra ciddi anlamda bir karakteri olduğunu öğreneceksiniz zaman içinde… Kediler sanılanın aksine çok kolay öğrenen ponçikler. Mesela belli bir yaştan sonra komut almaya başlıyorlar. Zor olan kısmı onlar istemeden sadece siz istediniz diye hiçbir şey yapmazlar, bunu anlama kısmı uzarsa çok zorlanırsınız bir kediyle.

Siz kedinizi nasıl anlatırsınız peki?

Hayatımın en uzun süreli arkadaşlığını nasıl anlatayım ki size. Şapşirik 15 yaşında ama yaşını göstermeyen eski topraklardan. Zekeriyaköy’de müstakil bir evde oturuyordum, evimin çatısından ayaklarımın dibine elim kadar bir şey düştü miyavlayarak ve üzerinden 15 sene geçti… Muhteşemdir o, çok güzel huylu, iyi kalpli, mutlu eden bir kedidir. Şimdi mesela bunu size yazarken burnum yandı, gözlerim nemlendi desem şaşırmazsınız eminim 🙂 Bir evde kedi varsa o evde ne kavga ne huzursuzluk ne de gerginlik uzun sürer. Bence kedi yaradanın en güzel hediyesidir bize…

Neleri sever neleri sevmez?

Sevgiyi, sevilmeyi seven bir kedi bir de 15 yaşında olması kaynaklı bazı huysuzlukları oluyor tabii. Mesela tuvaleti vaktinde temizlenmez ise her tarafı çişli bulabiliyoruz bir anda… Biraz kıskançlık var, dolayısıyla 1-2 denememiz oldu kardeşle alakalı ama istemedi, sanırım bizi paylaşmak işine gelmedi. İlginç bir şekilde balık sevmeyen bir kedim var. Ciğer, et, tavuk, her tür kabulü ama balığı sevmiyor. Balık sevmeyen kedi olur mu? Oluyormuş :)) Bizle yaptığı her şeyi seviyor diyebilirim.

İnsanların hayvanlara bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben o konuda çok dertliyim, haber izleyemiyorum. Hayvana yapılan eziyeti gördüğümde bir hayli sinirleniyorum. Bu eziyetin, zulümun cezası para değil hapis olmalı. Bir kediyi köpeğe parçalatabiliyorsa ya da bir köpeği tüfekle vurup yol kenarına atabiliyorsa bunun cezasını da en ağır biçimde ödemeli.

Kayra Şenocak diyor ki!

Bir hayvan sahiplenmeden önce çok iyi düşünün, en az 15 sene verilecek bir emek var ortada. Buna hazırsanız da hayatınızın en güzel sevgisini yaşayacağınızdan hem de karşılıksız emin olabilirsiniz… Bir de satın almayın sahiplenin 😉 çünkü onlar mal değil CAN!

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.