Sevimli dostunuz sizi gördüğünde hızla koşmaya başlıyor ama yerler kaygan olduğu için duramıyor mu? Eğer parke, mermer gibi düz zemini olan bir evde yaşıyorsanız köpeğinizin durmaya çalışırken çektiği patinajlara birçok kez şahit olmuşsunuzdur. Bu tarz zeminleri temiz tutmak, halıları temiz tutmaktan daha kolay olsa da dört ayaklı dostunuz bazı zorluklar yaşıyor olabilir.

Köpekler düz zeminlerde kayıp düşebilirler, bu sebeple düz zeminler yaralanma riski oluşturur. Yaralanma derecesi küçük çürüklerden incinen kas dokularına hatta yeri gelince kemiklerde çatlama ve kırılmalara kadar artabilir.

Özellikle yavru köpekler sık sık düşer. Ne kadar sevimli gözükse de düşmeler ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu tarz bir kaza köpeğinizin aklında küçüklükten oluşan, o odaya veya o tarz yerlere karşı bir korku, fobi oluşturabilir. Bunun yanı sıra yaşlı köpekler için de kaygan zeminler bazı tehlikeler oluşturur. Hastalıktan veya yaşlılıktan güçsüz düşen yaşlı köpekler kolayca incinebilir.

Düz yere sağlam tutunamamalarının altındaki sebep köpeklerin yeri tırnakları ile kavramasıdır, bu evinizde elbette ki zor olacaktır. Fakat hayvan sahipleri olarak köpeğinizin düşme ve yaralanma riskini azaltacak birkaç yönteme dikkat edebilirsiniz:

  1. Köpeğinizin tırnaklarının kısa kaldığından emin olun. Doğadaki gibi yerin etkisi ile törpülenme şansı olmadığı için tırnakları uzun kalır ve dengeleri bozulur.
  2. Eğer tüylü patilere sahipse onları da tırnaklar gibi kısa kesilmiş bir şekilde tutun. Dağınık ve tüylü patiler ile yürümek tüylü terlikler ile kaygan zeminde yürümek kadar zor!
  3. En çok kullanılan alanlara kilim veya halı koymaya özen gösterin, böylece durmaya çalışırken verdikleri çaba azalmış olur ve düşme riskleri azalır.
  4. Kestirdiği bölgelere birer halı koymak da iyi bir çözüm olabilir. Özellikle yaşı büyük olan köpekler yattıkları yerden kalkmaya çalışırken sorun yaşayabiliyor, halı onlara büyük kolaylık sağlar.
  5. Merdivenleri unutmayın, merdivenden düşmek yerde kaymaktan daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Eğer kaygan zemini olan merdivenleriniz varsa düşmesini önleyecek bir şey koymak işe yarar.
  6. Köpeğinizin fit olması da önemli bir etken. Yediği mamaya, yaptığı egzersize dikkat edin. Kilolu veya güçsüz köpeklerin kaygan zeminlerde düşme olasılığı daha yüksek olduğu gibi incinme olasılığı da daha yüksektir.
  7. Yukarıdaki seçenekler mümkün değilse veya bir nedenden dolayı işe yaramadıysa köpeğinize altı kaymayan köpek çorapları da alabilirsiniz. Böylece evde düşmeden rahatça dolaşabilir, sizin de merak etmenize gerek kalmaz!