Köpekler televizyon seyreder mi?
Köpekler televizyonda neler olup bittiğini görebilseler de, hala bizim gibi göremediklerini unutmamak lazım.

Yorucu bir günün ardından eve geldiniz ve koltuğa uzanıp televizyonda ne var ne yok diye bakınıyorsunuz. Tam o sırada köpeğiniz yanınıza kıvrılıyor ve sizinle birlikte televizyona bakıyor. Sizce köpeğiniz gerçekten televizyonda neler olup bittiğini anlayabiliyor mu? Ekrana çıkan köpekleri fark ediyor mu ya da köpeklere tepki veriyor mu?

Hayvan sahipleri köpekleriyle birlikte oyun oynamayı, uyumayı, televizyon seyretmeyi, koşmayı, gezmeyi çok sever. Onlarla yaptığımız her şey bizim için çok daha anlamlı ve keyiflidir. Peki birlikte yapılan bu aktivitelere köpeklerimiz açısından bakacak olursak; televizyon seyretmek onlar için ne ifade eder söyleyebilir miyiz? Yani köpeğimiz bizimle koltukta uzanmaktan şüphesiz çok mutlu ama televizyon seyretmek? Köpekler televizyon seyreder mi yoksa ekrana boş boş mu bakarlar?

İşte cevaplar!

Yabancı bir hayvan bilimi dergisinde yayınlanan bilgiye göre köpekler görüntüleri biz insanlar gibi görebiliyor ve köpek dostlarını ayırt edebiliyorlar. Hatta görüntüleri bizden daha hızlı fark ettikleri ve sarı-mavi renklerini daha net gördükleri de bilgiler arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda da köpeklerin televizyon seyrederken bizler gibi uzun süreli kitlenmedikleri, ilgilerini çeken bir şey gördüklerinde birkaç dakika odaklandıkları ve sonrasında ilgilerinin dağıldığı ortaya çıkmıştır. 

Hound ırkındaki köpekler (Basset Hound, Greyhound, Afgan Hound gibi) genellikle televizyonda ne olduğu ile pek ilgilenmezler. Terrier ırkındaki köpekler ise (Jack Russel Terrier, Fox Terrier, Bedlington Terrier gibi) hareketli objelere karşı çok hassaslardır ve ekranda koşan, oynayan bir köpek görürlerse havlayabilir ya da dikkatle seyredebilirler. Yani köpeklerin ırkı da en az ilgilendiği şeyler kadar, karakteri kadar televizyon seyretme konusunda etkilidir.

Özetleyecek olursak;

Köpekler televizyon seyreder mi sorsuna eveet diyebiliriz! Köpekler televizyon seyreder fakat buna rağmen görüşleri bizim gibi değildir. Yani renkleri bizler gibi görmezler, algıları bizler gibi değildir fakat televizyon seyrederler. Köpek dostlarını gördüklerinde heyecanlanabilirler hatta bazı köpekler ekranda maç olduğu zaman bir sağ bir sola koşturabilirler. 🙂