Uçuşlarda birçok firmanın birbirinden farklı uygulamaları olabilse de sivil havacılıkta genel kurallar vardır ve bunda sayısal ve ücretlendirme anlamında farklılıklar olabilmektedir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır: 

 • Taşıyacağınız hayvan bir köpek ise ırkını, gideceğiniz yer dış hat ise uçuş izninin olup olmadığını (birkaç ülke canlı hayvan kabul etmemektedir.)
 • Kaç kg aralığında kabin içine alım olduğunu
 • Kabine alınmayacak şekildeyse, kargo bölümünün sıcaklık ayarlamasının yapılıp yapılmadığını öğrenin.
 • Rezervasyon yaptırırken evcil hayvanınız ile uçacağınızı belirtin,bunun ayrı bir işlemi ve ücretlendirmesi olur.
 • Kafesin hava akımına dikkat edin.Her bölümden hava alabilen ve kolay temizlenen bir kafes uygun olur.
 • Evcil dostunuza seyahat öncesi kullanmadığınız bir yemek yada mama vermeyin.
 • Kafes içine onun sevdiği bir örtüyü,metal ve pil içermeyen,çalışmayan ve sessiz bir oyuncağı koyabilirsiniz.

Kedi ve köpekFirmalar arası değişiklik olsa da genel kurallar:

 1. PETC (Kabinde taşınan hayvanlar) için yolcunun temin edeceği kafesin ölçüsü 55x40x20 olmalı ve ağırlığı 8 kilogramı geçmemeli.
 2. Bu ölçüler ve ağırlık dışındaki canlılar uçağın kargo bölümünde taşınırlar (AVIH).
 3. Taşınan kuşun cinsleri genelde saka, muhabbet kuşu ve kanaryadır, köpeklerde ise pitbull ve bazı terrier gibi tehlikeli görülen hayvanlar uçağa alınmazlar, bunlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 4. Evcil hayvanınızın sağlık belgesini, aşı kartlarını ve çipli kimliğini bulundurun.
 5. Uçakta kabin içinde kaç tane canlı hayvan taşınabileceği firmaya göre değişmektedir.
 6. Aynı kafeste aynı türden olan 2 kuş, 2 kedi ve 2 köpek taşınabilir, kabin içi için 8 kg ve kafes ölçüsü kuralı aynı şekilde geçerlidir.
 7. 8 haftadan küçük yavru kedi ve köpekler taşınmayabilir. Sütten kesilmeyen yavrular için anneyle birlikte 1 ya da 2 yavru 8 haftalıktan büyük bir şekilde taşınabilir, firmadan bilgi alabilirsiniz.
 8. Solunum problemi yaşayan kediler (persian, himalayan…) veteriner izni varsa ve ağırlığı uygunsa kabin içinde taşınabilir.
 9. Hayvan kafesi üzerine adınız soyadınız ve telefon bilgilerinizi yazın.
 10. Rehber köpekler (görme ya da işitme engelli sahiplerine yardımcı olmak için) evraklarıyla birlikte kabin içinde taşınabilirler, firmadan bilgi alabilirsiniz. Bu köpeklerin özel tasmalarının takılı bir şekilde olması gerekmektedir.

Uçuş sonrası kargo bölümünden gelecek dostunuzu dikkatli bir şekilde alın ve psikolojik anlamda etkilenip etkilenmediğini,ısısını ve sağlığını kontrol edin.