Köpek sahiplerinin mutlaka karşılaştığı bir görüntüdür köpeklerinin popolarını yere sürterek yürümeye çalışmaları. Kızak çekiyor gibi yapılan bu hareket aslında köpeklerde anal kese problemlerinin başladığının en belirgin özelliğidir. Peki hayvan sahipleri anal keseleri dolan köpeklerinin sağlığı için neler yapabilir, nelere dikkat edebilir? Bu soruların cevabını vermeden önce anal keselerin anatomisi ve işlevi hakkında kısa bir dipnot geçelim.

Anüs bölgesinde, saat dört ve sekizi gösterecek pozisyonda duran iki anal kese mevcuttur. Dışarıdan bakıldığında kuyruğun alt bölgesinde, dışkı yapılan kısmın hemen sağlı-sollu olarak altında yer alır. İçerisinde anal bezler bulunan bu keseler anüse bir kanal ile bağlıdır ve enfeksiyon halinde ya da doldukları zaman bu keseler oldukça şişerek, bezlerin daha ağır bir koku ile yayılmasına neden olur.  

Köpekler dışkıyla beraber zaman zaman anal keselerinden salgı atarlar. Peki gelelim konumuza… Köpeklerde neden anal kese problemleri olur ve hayvan sahipleri bu konuda ne yapabilirler?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, köpeklerde anal keselerin doğal olarak boşaltılamaması çok sık rastladığımız bir durumdur. Hayvanlar anal keseleri dolduğu zaman huzursuzlanır, arka bölgelerini kaşımaya, yalamaya çalışırlar ve başta da söylediğimiz popolarını sanki kızak çekercesine yere sürterler. Bunun en belirgin nedeni de dolan anal keselerdir. Keselerin içerisinin dolmasına bağlı olarak şişen keseler köpeklerin dışkılarını yaparken acı çekmesine de neden olabilir. Mevcut ağrıdan dolayı arka bölgelerine karşı daha hassas olan köpekler sahiplerine karşı da tedbirli davranabilir.

Köpeklerde anal kese problemleri
“Özellikle obez köpeklerde anal kese tam olarak boşalamadığı için bu problem sık sık tekrarlayabilir”
Irk, yaş, cinsiyet fark etmez!

Anal kese problemleri nadir de olsa kedilerde de gördüğümüz bir sorundur. Evcil hayvanlarda ırk, yaş, cinsiyet fark etmeden ortaya çıkan bu sorunun tedavisi mevcuttur fakat hayvan sahiplerinin okuduğu kaynaklar vasıtasıyla evde tedavi etmeye yönelik müdahalede bulunması durumu çok ciddi boyutlara taşıyabilir. Anal keseleri boşaltmak isterken patlatan birçok hayvan sahibi ne yazık ki kendi müdahalelerinin ne kadar yanlış olduğunu iş işten geçince anlamıştır. Bu yüzden işi uzmanına bırakmalı ve veteriner hekiminizin müdahalesini geciktirmemelisiniz. Anal keseler başta da söylediğimiz gibi küçük, içleri bezlerle dolu keselerdir. Dolan keseleri boşaltırken patlatmak oldukça tehlikelidir. Şunu da eklemek gerekir ki köpeklerde anal kese problemleri sadece dolu olmaları demek değildir. Zaman zaman anal keseler apseleşebilir ve durum daha komplike tedavi gerektirebilir.

Bu yüzden eğer köpeğiniz arka bölgesini yere sürtmeye çalışıyor, kızak gibi çekiyor, kaşıyorsa veteriner kliniğinin kapısını çalmak için geç kalmamalısınız. Köpeklerde anal kese problemleri oldukça ağrılı geçer. Keseler boşaltılırken dahi (durumun ciddiyetine göre değişebilir) köpeklerin ağrısı, acısı azalmaz. Köpeklerini o şekilde gören hayvan sahipleri canlarını acıttığımızı düşünebilir fakat acı çekmelerine neden olan keselerin çok dolu olmasından kaynaklanır. Ki bazı durumlarda kese elle müdahale ile boşaltılamaz, anüs ve keseler apse yapmıştır, basit bir anal kese doluluğu cerrahi müdahale gerektirecek kadar geciktirilmiş olabilir. Bu yüzden siz siz olun, veteriner hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin ve köpeğinizin kulağından tırnağına, poposundan derisine her şeyini kontrol ettirin…