Gözün dış etkenlere en sık maruz kalan organlardan olmasından mı kaynaklanıyor biliyorum fakat göz hastalıkları söz konusu olunca açıkçası biraz hassaslaşıyorum. Günlük hayatta da gözüme toz, toprak kaçmasın diye özellikle dikkat ediyorum. Çünkü hafiften esen rüzgar bile bende göz yaşı akıntısına neden oluyor. Hemen gözlerim kızarıyor ve sulanmaya başlıyor. Bu yüzden göz ve gözle ilgili her konuda fazlasıyla dikkatli davranıyorum. Tabii bu hassasiyetim sadece kendime değil, köpeğime karşı da oluyor. Bu yazımda sizlere köpeklerde özellikle göz çevresinde uzun tüyleri olan köpeklerde görülen göz yaşı lekelerine değineceğim…

Göz çevresinde uzun tüyleri olan köpeklerde göz yaşı akıntısı, tüylerin göze girmesi ve irritasyona neden olmasından kaynaklanır.

Nasıl ki rüzgarlı havalarda gözlerimiz sulanır, hapşırdığımızda gözümüzden yaş gelirse, köpeklerde de aynı durum söz konusu olabilir. Ki bunu fark etmek de genellikle çok kolay olur. Çünkü köpeklerde –özellikle göz çevresinde uzun tüyleri olan köpeklerde- bu göz yaşı akıntıları renk değişimine neden olur. Göz yaşı kanallarının kısa olması ya da tıkanması köpeklerde göz yaşı akıntısının en önemli nedenleri arasında yer alır. Bunun için veteriner hekiminiz size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir. Fakat hayvan sahiplerinin korkmasına gerek olmadığını ekleyerek, belirtmek gerekir ki köpeklerdeki göz yaşı akıntısı çok sık görülen bir durumdur.

Köpeklerde göz yaşı lekeleri
Alerjiler köpeklerde göz yaşı lekelerinin en büyük suçlusudur ve unutmayın ki göz yaşı lekeleri genellikle bir hastalık işareti değildir.

Renk değişimine ne neden olur?

Göz yaşı lekeleri genellikle porfirinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Porfirin, demir içeren ve doğal olarak meydana gelen bir moleküldür ki biz insanlarda genellikle vücuttan doğal yollarla atılır. Köpeklerde atılımları ise göz yaşı, salya ve idrar ile olur. Paslanan bir demir nasıl ki kırmızımsı-kahverenginde olur, köpeklerin göz yaşı akıntısı da biriken demir yüzünden göz çevresinde renk değişimine neden olur. Eğer sizin de biricik dostunuzun göz çevresinde tam da bahsettiğimiz türden renk değişimleri varsa, köpeğinizin ne yediğine daha çok dikkat etmelisiniz. Yemek ve göz yaşı akıntısının ne alakası var demeyin! Kalitesiz mamalarla ya da dengesiz diyetle beslenme köpeklerde bu hoş olmayan göz yaşı lekelerine neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle köpeğinizi kaliteli, dengeli içerikleri olan pet mamaları ile beslemelisiniz.

Günlük yapılan temizlik öncelik taşır!

Köpeğinizin her akşam yüzünü yavaşça ve güzelce taramanız, temizlemeniz göz yaşı lekelerinin yerleşmesini engelleyecektir. Bunun için yapmanız gereken; veteriner hekiminizin önerdiği solüsyonları düzenli olarak kullanmaktır. Kesinlikle göz yaşı lekelerini yok eden ürünler kullanmaktan kaçının. Gözler köpeklerin en hassas bölgelerinden biridir. Bu yüzden tedavi amacıyla kesinlikle veteriner hekiminizin önerisi dışında ürün kullanmayın. Kafanıza göre kullanacağınız ürünler işleri çok daha kötü yapabilir. Hekiminizin verdiği solüsyonu bir pamuğa dökerek çok dikkatli bir şekilde kullanmalı ve köpeğinizin göz çevresini özenle temizlemelisiniz. Özellikle belirtmek istediğim nokta; köpeklerin göz çevresindeki tüylerin her ne kadar onları güzel gösterse de uzun bırakılmamasıdır. Uzun bırakılan tüyler göz yaşı lekeleri gibi sorunlara yol açacaktır.