Parkta köpeğimizle dolaşmak, oyun oynamak, koşuşturmak… Tabloya bakınca her şey ne kadar güzel gözüküyor değil mi? Fakat bu görüntüde can sıkıcı bir şey var ki -hayvan sahipleri bunu bir sorun olarak görmez- o da köpeklerin çim yemesi.

Birçok köpeğin alışkanlığıdır aslında çim yemek. Hayvan sahipleri de bu durumla karşılaşınca hem şaşırır hem de ne yapacağını bilemez. Kimileri köpeğini durdurmaya çalışır kimileri ise durumun ciddiyetinin farkında olmadığı için köpeğini engellemez. Peki hiç merak ettiniz mi sevgili köpeğiniz neden çim yiyor?

Acıktı mı? Sıkıldı mı? Hasta mı?

İlk olarak hayvan sahiplerine şunu söylemek gerekir ki; köpeği çim yiyen hatta ardından kusan tek hayvan sahibi siz değilsiniz. Birçok hayvan sahibi ne yazık ki aynı durumdan şikayetçidir. Şimdi gelelim konumuza. İlk olarak değinmek istediğim bir hastalık var: Pica. Gıda olmayan şeyleri yeme rahatsızlığı kedi ve köpeklerde sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle genç ve yavru köpeklerde besin yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkan Pica can sıkıntısından da şekillenebilir. Çim yemek daha önce de söylediğimiz gibi birçok köpekte görülen bir davranıştır, hatta birçok veteriner hekim bunun normal bir davranış olduğunu bile savunur. Şimdi gelelim sorunuzun cevabına…

Bazı uzmanlar çim yemenin, kendi kendini tedavi etme yöntemi olduğunu savunur ve karnı ağrıyan köpeklerin çim yemesini buna bağlar.

Tek bir nedeni var diyemeyeceğimiz sorular arasındadır aslında bu. Birçok insan köpeklerinin midesinin rahatsız olduğunu ve kendisini kusturarak daha iyi hissetmek istediği için çim yediğini savunur. Bazıları da bu düşünceyi köpeklerin kendilerini tedavi edecek kadar akıllı olmadıkları için doğru bulmaz. Genel olarak bakacak olursak;

Leziz bir tadı var!

Karnı tok olduğu halde sizin tabağınıza göz diken köpeğinizin etrafta sürekli yemek arayışına girmesi neden anormal bir durum olsun ki? Köpekler bulabildikleri her yemeği tüketebilme yeteneğine sahip canlılardır. Çimin tadını sevdiler mi yememeleri için hiçbir neden yoktur. Fakat bazı kaynaklarda köpeklerin yedikleri mamanın özellikle lif açısından yetersiz olduğu için böyle bir davranış sergileyebileceği de belirtiliyor. Hatta bazı hayvan sahipleri de yüksek lifli köpek mamasına geçildiğinde bu davranışın kaybolduğunu söyleyerek görüşü destekliyor. Eğer siz de köpeğinizde böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız, veteriner hekiminizle durumu daha detaylı konuşun ve önerisi ile diyet değişikliğine gidin.

Köpekler neden çim yer?
Köpeğinizin nedensiz bir davranış olarak çim yediği kanısına vardıysanız yapacağınız en önemli şey! gözünüzü yediği çimlerden ayırmamaktır.
Can sıkıntısını gideriyor!

Bazı vakalarda görüldüğü üzere çim yemek sadece zaman geçirmek için yapılan bir davranıştır. Tek başına parkta oynayan ya da arka bahçede oynayan bir köpeğin can sıkıntısını gidermek için seçtiği eğlence kavramıdır. Bu yüzden köpeğinizin günlük egzersiz ihtiyacını karşıladığınızdan, enerjisini atması için ona imkan tanıdığınızdan ve eğlenmesi için doğru oyuncaklar aldığınızdan emin olmalısınız. Çünkü canı sıkılan köpekler bahçeye çıktıklarında, parka gittiklerinde çim yiyerek eğlenmeye çalışabilirler. Hatta siz de, onunla ilgilendiğiniz zamanlarda ya da yürürken ya da oynarken değil, tek kaldığı zamanlarda daha sık yediğini gözlemleyeceksiniz.

Mide rahatsızlıklarında etkili!

Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda çim yemenin kendi kendini tedavi etme yöntemi olduğunu ortaya çıkarmış ve köpeklerin karnı ağrıdığında çim yemelerini de buna bağlamışlardır. Fakat çim yemenin ardından tüylü dostlarımız köpeklerimizin kusma hareketleri göstermesi hatta kusması yeni araştırmalara sebebiyet vermiş ve yüzde 25’ten az bir oranda köpeklerin mide rahatsızlığı yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden eğer bu tarz bir nedenden şüpheleniyor iseniz, veteriner hekiminizden öneriler alın. Eğer bu saydığımız nedenler içerisinde kafanıza yatan bir neden yoksa ve sevimli köpeğinizin neden çim yediğini hala bulamadıysanız korkmayın. Daha önce de söylediğimiz gibi bazı veteriner hekimler tarafından bu durum oldukça doğal bir davranış olarak nitelendirilir.