Çocuklar ve köpeklerKöpeklerle büyümek her çocuğunun hayatındaki en güzel, en eğlenceli, en değerli anların başlangıcıdır. Çocuklara sorumluluk sahibi olmayı, sevmeyi, sevilmeyi, ilişkilere değer vermeyi öğretmenin en sağlıklı yolu bir köpek sahibi olmaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda da köpeklerle büyüyen çocukların genellikle daha düşünceli, daha anlayışlı, empati yapmayı bilen bir karaktere sahip oldukları da ortaya çıkmıştır.

Çok genç yaşlardan itibaren köpeklerle büyümek çocukların ikili ilişkilerini güçlendirir, yalnızlığını azaltır ve dostluk kavramını pekiştirir.

Fakat özellikle küçük yaşlardaki çocuklar ve köpeklerin ilişkisine baktığımızda bu ilişkinin göz yaşı ile sonuçlandığını da görmüşüzdür. Çünkü çocukların sevgilerini kontrol edememeleri ve köpeklerin kulağını, kuyruğunu çekmeye çalışması, istemeden de olsa canını acıtması köpeklerin kendini korumaya geçmesine neden olur. Bazı köpekler ısırarak, bazıları korkutarak bazıları da ortamdan uzaklaşarak tepki verir. Bu gibi durumlarda dikkat edilecek ilk nokta köpeğinizin canı acıdığında çocuğunuza nasıl tepki verdiği olmalıdır.

Köpekler ve çocuklar
Köpeğinizi erken yaşlarda sosyalleştirmek hem insanlara hem de diğer tüylü dostlara karşı olan yaklaşımını pozitif yönde etkiler.
Köpeğinizi iyi tanıyın

Öncelikle köpeğinizi tanımanızın, gerek çocuğunuzla gerek başka çocuklar ya da köpeklerle ilişkisi açısından çok önemli olduğu ile başlayalım. Eğer köpeğinizin, kızdığında, sıkıldığında, üzüldüğünde, mutlu olduğunda nasıl tepkiler verdiğini bilmiyorsanız durum sizin açınızdan oldukça zor olacaktır. Konuşamayan dostlarımız köpeklerimiz hiç büyümeyen çocuk gibidirler, bu yüzden her zaman onları anlamamıza ihtiyaç duyarlar. Köpeğiniz kadar çocuğunuzu da iyi tanımanız çok önemlidir, çünkü köpeğinizin verdiği tepkiler çocuğunuzun davranışlarıdır. Eğer çocuğunuz biricik köpeğinizi “farkında olmadan” canını acıtarak seviyorsa çocuğunuza da daha nazik olmayı, köpeğinizin de canının acıyabileceğini öğretmelisiniz.

Çocuklar için ipuçları
  • Köpekleri öpmek ve sarılmak her zaman onları mutlu etmeyebilir
  • Köpekleri mama ve ödül maması yerken, uyurken rahatız etmemek gerekir
  • Her köpek sizin köpeğiniz gibi tepki vermeyebilir, beklediğiniz davranışları sergilemeyen köpeklere kızmayın, küsmeyin
  • Başkasının köpeğini sevmeden önce sahibinden izin istemeyi unutmayın

Son olarak şunu da eklemeliyim ki; hayvan sahipleri hem çocuklarına hem köpeklerine nasıl yaklaşacaklarını gayet iyi bilirler. Fakat bazı noktalarda çözemedikleri konular olabilir. İşte o noktalarda profesyonel eğitmenlerden yardım alabilirler…