Biz bu yaz Bıdık’la ilk defa yaz tatili yaptık. Bıdık doğduğunda enfeksiyon kapan gözleri yüzünden etrafı karanlık gören bir kedi. Haziran ayında bir yaşına girdi ve bu zamana kadar birçok kez göz ameliyatı oldu. Klinik ziyaretleri dışında çok fazla ev dışına çıkmadı. Birkaç kez anneanne, babaanne ziyaretlerini saymazsak! 🙂 Bu yüzden tatil onun için her zamankinden daha stresli olabilirdi. Arabayla yolculuk, ev değişikliği, yeni kokular, yeni yerler… İşimiz diğer kedi sahiplerinkinden daha zor olacaktı. Sabah erkenden yola çıktık. Bıdık’ın kapalı tuvaleti, kum torbası, kumu, maması, mama kabı, 4 tane su kabı, en sevdiği oyuncakları, ıslak mendili, tarağı, karnesi, boyun ve göğüs tasması, tırnak makası, göz damlaları, yatağı ve taşıma çantası! Bir kediyle tatile çıkarken yanınızdan ayırmamanız gereken en önemli şeyler! 🙂 Olmazsa olmazlarımızla yola çıktık anlayacağınız. İlk tatilimiz olduğu için aklımıza gelenler sadece bunlardı ama hiçbir şeyin eksikliğini yaşamadık.

Bıdık yazlıkta!

Yola çıktığımızda Bıdık araba sesleri, gürültü derken miyav miyav huzursuzlandı. Tamam anneciğim, aman anneciğim geldik anneciğim derken yarım saat sonra, kapatılan camlar ve açılan klima sayesinde azalan gürültü ile Bıdık’ın da miyavlamaları kesildi. Gözleri görmediği için seslere karşı daha hassas olduğundan dolayı 5 saatlik araba yolculuğumuz boyunca camları yarım saatten fazla açamadık. Hem onu strese sokmamak hem de sıcak hava ile araba içindeki sıcaklığı daha fazla artırmamak için. İki saatte bir verdiğimiz molalar Bıdık’ı rahatlatırken bizim de yorgunluğumuzu aldı. Bıdık yolculuğun yarısını yatağında yarısını kucağımda uyuyarak geçirdi. Arabada bu kadar huzurlu olacağını tahmin bile edemezdik. Her kedi araba sevmez, sanırım biz şanslı sahiplerdendik!

Yazlığa ilk pati…

Bıdık yazlığa geldiğimizde hemen saklanacak bir yer aradı. Evi bilmediği için, nerede ne var göremediği için nereye saklanacağını da hemen kestiremedi. Bu yüzden hemen ona, doğrudan güneş almayan, esen bir yerde yaşam alanı oluşturduk. Yatağını, oyuncağını koyduktan sonra onu da yatağına koyduk. Kapalı bir yatak olduğu için saklandığını sandığından dolayı kendini güvende hissetti. Tuvaletini, mamasını, su kabını da yerleştirdikten sonra Bıdık evi keşfe başladı. Her yeri kokladı, tanımaya çalıştı. Nerede ne var, nereden kaçabilirim, bu merdivenler nereye çıkıyor, rüzgar nereden geliyor diye her yeri gezindi. Ve çok kısa bir sürede yeni evine alıştı. Kedilerin ev değiştirmesi, yer değiştirmesi onlar için her zaman kolay olmaz. Biz onu evde bırakıp tatile gelemezdik. Gözleri görmediği için diğer insanlara karşı biraz daha tedbirli davranıyor. Güvendiğimiz kedi evleri olsa da bırakmak yerine daha küçükken seyahate, yazlığa alışmasını istedik. Bu yüzden “Bıdık yazlıkta” maceramıza başladık!

Bahçeyi çok sevdi

Bıdık normalde ev dışına pek çıkmaz. Balkonda bizim kontrolümüz dışında hiç durmaz. Uçan kuşları seyreder, kör olmasına rağmen harika sinek avlar. Çiçeklerin sallanışı, ağaç kokusu onu hep mutlu eder. Balkondaki mutluluğunu size anlatamam ama onu bahçede görünce balkon keyfinin hiç olduğunu anladım. Bahçeye ilk çıktığında o kadar çok kokuyla karşılaştı ki hangisini takip edeceğini bilemedi. Bir yerde çiçek, bir yerde ağaç, bir yerde ot, bir yerde deniz, bir yerde mis gibi doğa kokusu… Bıdık için her şey çok zordu ama kısa sürede ona da alıştı. Bahçeye çıktığında köpeğimiz Bobby’nin peşinden gitti bir süre. Onunla oynadı, bahçeyi onun sayesinde keşfetti. Ve sonrasında Bıdık’ı tutabilene aşk olsun! Kurbağaları kovaladı, ağaçlara tırmandı, gölge alanların keyfini çıkardı. Eve girmesini istediğimizde bahçede bir oraya bir buraya koşturdu! 🙂

Eve zorla soktuğumuzda sinekliklere tırmanıp dışarı çıkmak için miyavladı! Bahçenin ve evin her köşesine yerleştirdiğimiz su kapları sayesinde serin kalmasını sağladık. Tüylerini taramak ona da iyi geldi, rahatladı. Bıdık görmeyen gözlerine rağmen harika bir tatil yaşadı! Apartman merdivenlerinden korkan kedi, yazlıkta üst kata koşa koşa çıktı, camdan denizi seyretti. İnsanlardan korkarken tatilde herkese kendini sevdirdi, komşulara gitti 🙂 Evdekilerin kucağında uyudu ki Bıdık asla kucak kedisi değildir. Kendisini sevdirmeyi de pek istemez. Ama tatil ona çok iyi geldi. Bir kediyle tatilin bu kadar keyifli olabileceğini bilseydi belki de birçok kedi sahibi tüylü dostlarını yanına alırdı. Ne yazık ki her kedi ortam değişikliğinden bu kadar huzurlu olamıyor!

Başta da dediğimiz gibi bu bizim ilk maceramızdı. Bıdık yazlıkta maceralarımızın devamı gelecek! Takipte kalın deriz.

instagram.com/bidiktheblindcat hesabından kedimizi takip edebilirsiniz!

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.