Kara kızımız Zeytin, sokakta oynayıp içeri geldiğinde patileri oldukça kirli olurdu ve evin belli başlı yerlerine kirli pati izleri bırakırdı. O izleri her gördüğümüzde kendimizi gülümsemekten alıkoyamazdık. Başkalarına rahatsız edici gözükebilecek bu izler “Kirli Pati Petshop” için harika bir anlam taşıdı…

Evet, bu sözler kısa bir süre önce Ortaköy’de hizmet vermeye başlayan Kirli Pati Petshop&Pet Kuaför’ün sahiplerinden Sinem Burcu Kalaycı’ya ait. Gelin Kirli Pati’nin hikayesini, çocukluğundan beri sürekli hayvanlarla yaşayan ve öncelikli olarak pet kuaför hizmeti vermeyi amaç edinerek Can Arca ile ortaklaşa kuran Sinem Hanım’dan dinleyelim:

Hayvan sevgisinin en güzel ortaklığı; Kirli Pati 

İstanbul’da doğmuş, oyunculuk eğitimi almış ve on yıldır çeşitli tiyatrolarda çalışan bir hayvanseverim aslında. Asıl mesleğim oyunculuk ve eğitmenlik. Devlet okullarında dört senedir drama öğretmenliği yapıyorum. Fakat içimdeki hayvan sevgisini farklı bir sektörde kopamayacağım bir iş haline getirdim. Can Arca da ben de sürekli hayvanlarla yaşamış ve pati dostlarımızı çok seven insanlarız. Yeni bir iş kurmak isterken, hayvanlara olan sevgimiz bizi Kirli Pati’ye yöneltti. “Neden olmasın?” derken, dört sene önce başlayan maceramızı çok farklı bir noktaya getirdik. Daha önce Fatih Sultan Mehmet mahallesindeydik fakat Ortaköy’ü çok sevdiğimiz ve yıılardır burada yaşadığımız için Kirli Pati’yi buraya taşımaya karar verdik.

Askıda mama uygulaması ile Kirli Pati’den alışveriş yapanlar dilerse ihtiyacı olan canlar için askıya mama koyabilirler.

Öncelikli hizmetimiz Pet Kuaför…

Sokak kedilerinin sık sık ziyaret ettiği ve vitrindeki ürünlerin ne kadar kullanışlı olduğunu deneyimleyerek gösterdiği Kirli Pati biraz önce de söylediğimiz gibi sadece bir petshop değil. Sıcak dekoru, renkli ürünleri ile hayvan sahiplerini cezbedecek Kirli Pati’de öncelikli hizmet amacı aslında pet kuaför… Daha sonrasında kuru, yaş mamalar, hayvanların ihtiyacı olabilecek her türlü aksesuarlar. Bakın Kalaycı pet kuaförlüğü ve Kirli Pati ile ilgili daha neler neler anlatıyor:

Kirli Pati’nin asıl sorumluları Can Arca ve ben. Daha sonra Mine Sermet geliyor. Cansu Yavaş ve Gamze Güven de her an imdadımıza yetişen dostlarımız. Ama asıl önemli olan; bu üç tatlı kız da en az bizim kadar hayvanları seviyor. Biz işimizi gerçekten severek yapıyoruz. Bu yüzden hayvan sevgisi gerçekten çok önemli. Birlikte bu yola baş koyduğumuz kişilerin de hayvan sevmesi, hayvanları bir canlı olarak görmesi bizim için çok değerli. Biz Can ile her zaman “işimizi iyi yapmalıyız” diyerek yola çıktık. Her şeyin iyisini yapmak için kendimizi hep geliştirdik. Bu yüzden Can Veteriner Teknikerliği bölümünü bitirdi. Türkiye’deki mevcut mevzuat kuaförlük yapabilmek için Veteriner Sağlık Liseleri ya da en azından iki yıllık Veterinerlik Bölümleri’nden mezun olmak gerektiğini söylüyor. Biz kurulduğumuz günden beri pet kuaförlüğü hizmeti veriyoruz ve bu konuda birçok noktaya dikkat ediyoruz. Mesela (gerekli eğitimi almış olmamıza rağmen) böyle bir bakım için sedasyon uygulamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle hiçbir hayvanı, hafif ya da ağır kimyasal kullanarak traş etmiyoruz. Traşlar Can tarafından yapılıyor, tarakmak, kurutmak, sevmek de bana ve ekip arkadaşlarımıza kalıyor 🙂

Sokaktaki canlar, canımız…

Bu işletmeden önce de onlar için elimizden geleni yaptık, sonuna kadar da elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bunu da çalışan gruplar ya da kurumlar aracılığıyla değil bağımsız olarak yapmayı tercih ediyoruz. İşletmemizin kapısından giren ya da sosyal medya gibi iletişim araçlarıyla bize ulaşan insanlara bugüne kadar elliden fazla can sahiplendirdik. Zaten kapımızda da yazan slogamınızın bizim misyonumuzdur: ‘CANLI HAYVAN SATIŞIMIZ YOKTUR. BİZ DOSTLARIMIZI SATMAYIZ’ Bu yüzden sokaktaki canlar bizim canımız…

 

PS: Sokaktaki dostlar için bizi kırmayıp “Sokak Hayvanları-2016” Fotoğraf Sergisi’ne bağışta bulunan Kirli Pati ailesine ayrıca teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.