Eğer köpeğinizin mamasını değiştirecekseniz, onu yeni mamasına yavaş yavaş alıştırmalısınız. Bir anda değişikliğe gitmek mide rahatsızlıklarına, ishale, kusmaya, kabızlığa, gaza yani mide ve bağırsak problemlerine neden olabilir. Bildiğiniz gibi bağırsaklardaki faydalı bakteriler gıdaların sindirimine yardımcı olurlar. Bu ani değişik faydalı bakterilerin sayısında ve tipinde değişiklik olmasına da neden olabilir ve sindirime olan desteğini değiştirebilir. Siz siz olun köpeğiniz için mama değişikliğine giderken basit gibi görünen ayrıntılara dikkat edin.

Adım adım ilerleyin!

Bu nedenle, köpeklerin mama değişikliğine giderken bağırsak rahatsızlıklarını önlemek adına yavaş bir geçiş yapılması gerekir. Yavaş geçişten kastımız 7-10 gün içerisinde yeni mamaya tam anlamıyla geçiş yapmaktır. Bunu da veteriner hekiminiz aksini söylemediği sürece! şöyle öneriyoruz:

  • 1-3 günlük süreçte; yüzde 25 oranında yeni mama dahil edilmesi
  • 4-6 günlük süreçte; yüzde 50 oranında yeni mama dahil edilmesi
  • 7-9 günlük süreçte; yüzde 75 oranında yeni mama dahil edilmesi
  • 10. günde; tamamen yeni mamaya geçilmesi

Eğer mama değişikliğine giderken köpeğiniz kusar ya da ishal, kabızlık gibi semptomlar gösterirse bu geçişi biraz daha yavaşlatmalısınız. Tabii mevcut durumu da veteriner hekiminize bildirmelisiniz!