Yeteri kadar su içmeyen kediler dehidrasyon başta olmak üzere birçok problemle karşılaşabilir. Özellikle böbrek ve üriner sistem hastalıklarına sebebiyet veren az su tüketimi aslında düşünüldüğünden çok daha ciddi bir sorundur. Peki neden kediler yeteri kadar su içmez? Neden hayvan sahiplerinin “kedim az su içiyor” şikayeti birçok kez karşılaştığımız bir durum haline gelmiştir?

Suyun hem insanlar hem de hayvanlar için önemi tartışmasızdır. Almamız gereken en önemli besin kaynaklarından biridir ve kedilerin vücudunun yaklaşık yüzde 80’inin oluşturur. Çok az miktarda dahi olsa kedilerin su tüketiminin azalması vücutlarında birçok dengenin bozulmasına ve sağlık problemlerinin başlamasına neden olur. Kedilerin bu dengeyi bozmamak adına düzenli olarak su içmesi gerekir. Fakat ne yazık ki suyu tolere etme konusunda düşünüldüğünden çok daha başarılı olan kediler su içme gereği duymaz. Susadıkları pek görülmez fakat bu su içmeleri gerektiği gerçeğini değiştirmez. 

Kedinizin su tüketimindeki çok az bir değişiklik bile ciddi problemlere sebebiyet verebilir

Peki suyu tolere etme konusunda başarılı olan kedilerin su içmeme nedenleri arasında başka neler olabilir?

Birçok kedi su içmeyi, aklına gelmediği için unutur. Bazı kediler için ise su tüketimi ne yazık ki zahmetli ve yorucu bir iş olarak da görülmektedir. Böyle nedenler söz konusuysa kedi sahiplerinin, kedilerini yeterli miktarda su içmeye teşvik etmeleri gerekir. Evin birçok noktasına su kapları koymak, suyu sürekli taze ve serin olması için değiştirmek ve kedileri kaplara yönlendirmek bu noktada hayvan sahiplerine yardımcı olacaktır. Tazelik kediler için oldukça önemlidir. Bu yüzden kaplardaki suların taze ve temiz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hatta şunu da vurgulamak isterim, her konuda seçici olan kediler suyun kalitesinden bile etkilenebilir. Kimi kedi musluk suyu içmekten hoşlanmaz. Ki benim şahsi önerim kendi içtiğiniz suyu onlarla paylaşmanız. Mümkün oldukça musluk suyu kullanmamanız. Bunlar dışında bazı kedilerin su içmemesinde su kaplarınında etkisi vardır. Kullandığınız kabın genişliği, derinliği, plastik ya da metal olması kediniz için önemli ayrıntılardır. Bir kedi sahibi olarak daha hassas düşünmeli ve “Neden kedim az su içiyor?” sorusunu cevaplamadan önce iyice gözlem yapmalısınız.

Neden kedim az su içiyor?

Hastalıklar da neden olabilir!

Hepimizin bildiği gibi kediler ıslak mamaya bayılırlar. Kedisi az su içen hayvan sahipleri bundan faydalanabilir ve kedilerine kuru mamanın yanı sıra ıslak mama da verebilir. Böylece içilmemiş suyu mama ile almalarını sağlamış olurlar. Islak mamanın içerdiği su miktarı kuru mamalara göre daha fazladır. Sürekli kuru mama ile beslenen ve az su içen kedilerin ıslak mama ile arada beslenmesi (miktarı abartılmadığı sürece) bu yüzden sakıncalı değildir. Yalnız şunu da belirtmek gerekir ıslak mama sevmeyen kediler de vardır, eğer kediniz ıslak mama sevmezse onu lütfen zorlamayın. Gelelim hastalıklara… Birçok hastalık kedilerde iştahsızlığa neden olabilir. İştahsızlığın yanı sıra halsizlik, isteksizlik, su tüketiminin azalması, oyun isteğinin azalması, sürekli yatma isteği, fazlasıyla esneyen deri yapısına neden olabilir. Bu tarz semptomlar kedinizin çok ciddi su kaybı olduğunun sinyalini de verebilir, ciddi bir rahatsızlığın da… Ne olursa olsun kedinizin uzun süre mama ya da su tüketmemesine izin vermeyin ve onu veteriner hekiminize götürün. Hekiminiz sevgili kedinizin su içmemesinin nedeni bulacak, diğer birçok kedi gibi az su içmesinin altında bir hastalık yatıyorsa en uygun tedaviyi uygulayacaktır.