Patilerini sıcaktan koruyun!Sıcak havalarda özellikle kedi ve köpek dostlarımızın patilerinde yanma, kızarma ve yaralanma vakaları artış gösterir. Hayvan sahiplerinin bu duruma karşı mutlaka ama mutlaka önlem alması ve tüylü dostlarının sağlıklarını koruması gerekir. Bunun için de yapılabilecek birkaç basit önlem vardır:

Güneş etkisini göstermemişken/kaybetmişken yürüyün

Köpeğinizle yürüyüş yaparken özellikle güneşin henüz etkisini göstermeye başlamadığı ya da kaybettiği saatleri tercih etmelisiniz. Çıplak ayakla biz insanların bile yürürken ayaklarını yara yapan kumlar, asfaltlar, kaldırımlar köpek dostlarımız için oldukça tehlikelidir. Bu yüzden güneş battıktan sonra ya da sabah çok erken bir saatte yürüyüşe çıkın. Böylece güneşin etkisini hem patisinde hem de üzerinde daha az hissetmesini sağlamış olacaksınız.

Çimleri tercih edin

Özellikle yaz sıcaklarında köpeklerinizi gezdirirken çimleri tercih ettiğinizden emin olun. Asfalt ve kaldırım köpeklerin patisinde daha fazla yanmaya, yaralanmaya neden olur. Onun minik patilerinin tahriş olmasını istemiyorsanız yürüdüğünüz alanların çim olduğundan emin olun. Mümkün oldukça ıslak, serin ve gölge yerlerde yürümek köpeğinize iyi gelecektir.

Köpek ayakkabıları deneyin

Açıkçası ben her köpeğin ayakkabı giymesini doğru bulmuyorum fakat faydaları da yok değil. Özellikle yaz sıcaklarında köpeklerinizin patilerini pet ayakkabıları ile koruyabilirsiniz. Eğer köpeğiniz ayakkabılardan ya da botlardan hoşlanmıyorsa pet çoraplarından da faydalanabilirsiniz. Fakat hangi ürün olursa olsun önemli olan doğru ve kaliteli ürünlerden tercih etmektir.

Patilerini güzelce yıkayın

Her gün düzenli olarak köpeğinizin patilerini temizlediğinizden, yıkadığınızdan emin olun. Özellikle sıcak yaz günlerinde köpeklerin patilerinde yanmalar, tahriş olmalar, kızarıklıklar, yaralar görülebilir. Bu yüzden hayvan sahipleri olarak çok dikkatli davranmalı ve patilerini kontrol etmelisiniz.

Patilerini nemlendirin

Köpekler için üretilmiş özel ürünlerden faydalanın. Özellikle patilerini nemlendirmek, pati yaralanmalarını, yanmalarını, çatlamalarını, soyulmalarını önlemek adına yaz sıcaklarında hayvan sahiplerinin işini oldukça kolaylaştıracaktır. Bunun için kaliteli pet ürünleri tercih edin ve köpeğinizin patilerini sıcaktan koruyun!