Kedimi neden kısırlaştırmalıyım?
Kısırlaştırılmayan erkek kediler feline leukemia ve feline immunodeficiency virus açısından da risk taşır.

Kısırlaştırma söz konusu oldu mu birçok hayvan sahibi -sanki kısırlaştırma hayvanlara zarar veren bir şeymiş gibi- gerilir, sinirlenir hatta pek anlam veremediğimiz tavırlar sergiler. Halbuki kısırlaştırma kedi köpek ayrımı yapmaksızın her hayvan için uygulanması gereken bir operasyondur.

İlk neden sokaklardaki çaresiz canlara yardımcı olmak!

“Kısırlaştırma ile sokaktaki hayvanlara yardımcı olmak arasında nasıl bir bağ olabilir?” diye düşünenler olabilir. Ama inanın çok alakası var! Hayvan haklarının tam olarak savunamadığı, sokakların hayvanlarla dolu olduğu bir ülkede hayvanların gereksiz çoğalmasının önüne geçmek için tek yöntem kısırlaştırmadır. İşte bu yüzden çok ama çok alakası vardır! Her ne nedenden olursa olsun sokaklara atılan hayvanları sahiplendirmek için uğraşırken, aralarına yeni canların katılmasını önlemenin en etkili yolu çoğalmalarını önlemektir, yani kısırlaştırmaktır. Tabii ki kısırlaştırılmalarına rağmen sayılarının artmasında bilinçsiz hayvan sahiplerinin onları sokaklara atmasının en büyük etken olduğunu da söylemek gerekir. Ama dediğimiz gibi kısırlaştırma kontrolsüz üremenin önüne geçebilecek en etkili yöntemdir.

KISIRLAŞTIRMA DİŞİ HAYVANLARIN YUMURTALARININ ALINMASI, KASTRASYON DA ERKEK HAYVANLARIN TESTİSLERİNİN ÇIKARILMASIDIR.

Hayvanların neden kısırlaştırılması gerektiğinin en önemli nedeniyle başladık. Devam edelim diğer nedenlere… Kedinizi kısırlaştırmanız için bir sürü neden var aslında. Ama her şeyden önemlisi sağlığını korumak: Kısırlaştırılan dişi kedilerin rahim kanserine yakalanmadığı, meme kanseri riskinin bu hayvanlarda yüzde 25 kadar azaldığı ve idrar yolu enfeksiyonları ile hormonal değişikliklere çok daha az yakalandıkları kanıtlanmıştır. İnanıyorum ki özellikle kısırlaştırılmamış kedi sahiplerinin kedileri zaman zaman vahşi tavırlar sergilemiş ve agresifleşmiştir. Kısırlaştırma, kedilerin ayrıca gösterdikleri bu agresif tavırların da azalmasına katkıda bulunabilir.

Hayvan sahipleri kedileri seksüel olgunluğa ulaştıktan hemen sonra kedilerinden yavru almak isterler. Bir açıdan baktığımızda çok sevdiğiniz kedinizin soyunu devam ettirmek, onun yavrularını almak istemeniz oldukça normal fakat taktir edersiniz ki günümüzde evcil hayvanlara yaklaşım çok da istediğimiz gibi değil. Bu yüzden şahsım adına; doğan yavrulara yaşam süreleri boyunca bakmadığınız sürece ya da sahiplendirip ömür boyu takiplerini yapmadığınız sürece kedinizin yavrularını almanızın doğru olmadığını düşünüyorum.

Kedimi neden kısırlaştırmalıyım?
Kısırlaştırılan kedilerin fazla kilo almaması için kısır kedi mamasına geçiş yapması gerekir.
Kaç yaşında kısırlaştırılmalılar?

Kediler yaklaşık 5-8 aylıkken seksüel olgunluğa ulaşırlar. Genellikle 6 aylıkken kısırlaştırma operasyonu -eğer herhangi bir sağlık problemleri yoksa ve veteriner hekim uygun görüyorsa- yapılması önerilir. Fakat şunu belirtmek isterim ki kısırlaştırmanın yaşı yoktur! Kediniz 1 yaşındaysa da 6 yaşındaysa da sağlık durumu izin verirse kastre edilebilir. Gerçi 10 yaşına gelmiş bir kedinin kısırlaştırılması ne kadar doğrudur ancak ona veteriner hekiminiz karar verebilir çünkü ilerleyen yaşlarda kedilerde sağlık sorunları artış gösterebilir ve yapılan genel yorumlar her kedi için doğru olmayabilir.

ERKEK KEDİLERİN TESTİS KANSERİNE YAKALANMADIĞI VE DİĞER KEDİLERE NAZARAN YÜZDE 40 ORANINDA DAHA FAZLA YAŞADIĞI BİR GERÇEK.

Hayvan sahipleri korkmasın!

Hayvan sahipleri haklı olarak kedileri ameliyat olunca huzursuz ve mutsuz olurlar. Ameliyat sonrasında kedilerini halsiz ve yorgun görmek onları çok üzer. Sonuçta her ameliyat bir risk taşır ve bu riskler de insanlarda huzursuzluk yaratır. Fakat kısırlaştırma ameliyatı sonrasında kedilerin çok çabuk kendilerine geldiğini söyleyebiliriz. Birkaç gün içerisinde kediler üzerlerindeki sersemliği atarlar ve normal yaşamlarına dönerler. Fakat bu süreçte önemli olan hayvan sahiplerinin kedilerinin post-operatif dönemdeki bakım ve beslenme konusunda üzerlerine düşeni yapmaları gerekir. Kedilerinin suya erişimi olduğundan, uyudukları ve zaman geçirdikleri ortamın rahat ve konforlu olduğundan, operasyon yaralarını ya da dikişlerini kurcalamadığından emin olmaları gerekir.