Sıcak havalar ve kediler söz konusu olduğunda dikkat edilecek birçok önemli nokta vardır. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki kediler, ev ortamında daha mutlu olan canlılar oldukları için tatillerde çok sık yanımızda olmazlar. Bir yere gideceğimiz zaman onları en yakınlarımıza emanet etmek zorunda kalırız. Fakat evde ya da bizimle tatilde, nerede olursa olsunlar sıcaktan korunmaları için önlemler almalıyız.

Evde kalıyorsa…

Alışılmışın üstünde olan sıcak havalara maruz kalan kedilerde görülecek belirtiler oldukça dikkat çekicidir. Su kaybı, düzensiz solunum, yüksek ateş, kusma, salya artışı, agresyon başta olmak üzere daha birçok belirti hayvan sahiplerini şüphelendirebilir. Bu saydığımız belirtiler başka hastalıklarda da görüleceği için kesin bir tanı koymak doğru olmaz fakat özellikle sıcak havalarda kedilerde görülecek bu belirtilerden bir ya da birden fazlası hayvan sahiplerini şüphelendirmelidir. Ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için önceden önlem almak oldukça önemlidir. Kedinizi başkasının gözetimi altında, kendi evinde bırakacaksanız alıştığı ortam değişmediği için stres yaratacak faktörlerde azalacaktır. Bu yüzden kedinize bakacak kişinin tüylü dostunuza her gün taze ve serin su verdiğinden emin olmalısınız.

Sıcak havalarda ısınan içme sularının aşırı soğuk değil, serin sularla düzenli olarak yenilenmesi kedinizi de rahatlatacaktır. Mamanın uzun süre kapta kalmaması da bu havalarda tazelik açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Evin havalandırılması, kedilerin camdan, balkondan düşmemesi için gerekli önlemler alınması da en az sıcak çarpması kadar önemlidir. Çünkü kediler evde koştururken sıcak havalarda daha kısa sürede yorulacak ve daha çok su kaybedecektir. Evin serinliğinin sağlanması faydalı olacaktır. Fakat serinlik sağlanırken kedileri üşütecek ve vücut ısılarının aniden düşmesine neden olacak yöntemler seçilmemelidir.

Kedinize oynaması için buz vermeniz ya da su kabına buz koymanız, aşırıya kaçmadığınız sürece serinletici bir adım olabilir.

Tatilde birlikteyseniz…

Eğer kedinizle birlikte tatile gidecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kediler ev dışı ortamlarda pek huzurlu olmazlar. Bu yüzden ilk başlarda stresli olabilir, korkabilir, agresifleşebilirler. Kedinizin gittiğiniz otelde ya da evde kendine ait bir köşesinin olması bu yüzden çok önemlidir. Sıcak havalar ve kediler dikkat edilmesi gereken ciddi bir konudur. Strese giren bir kedinin dış faktörlerden etkilenmesi de artabilir. Huzurlu olacağı bir alan oluşturmanız, yatağını ya da çok sevdiği minderini güneş almayan, sessiz ve serin bir yere yerleştirerek sakinleşmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Evde olduğu gibi, tatilde de yaşayacağı ortama birden fazla su kabı yerleştirmeli ve içindeki suların temiz, serin ve taze olduğundan emin olmalısınız. Mamasını suya yakın olmayan ve doğrudan güneş ışığı almayan bir bölgeye koyarsanız acıktığı zaman serin ortamda karnını doyurmasına yardımcı olursunuz.

İlk gün kediniz için hem yol, hem ev değişikliği sebebiyle biraz stresli geçebilir. Durgunluğu, mama yememesi ilk başlarda sizi korkutmasın. Fakat durumu gözlemlemeniz ve değişikliklerin sürecini takip etmeniz oldukça önemlidir. Eğer kediniz kısa sürede adapte olursa, evde olduğu gibi parkelere yatarak kendini serinletmeye çalışacak, koltuk tepelerinde gezecek ve eski hareketliliğine dönecektir.

Bahçelere dikkat!

Eğer kedinizi bahçeye çıkaracaksanız özellikle güneş ışınlarının doğrudan gelmediği saatlere dikkat etmelisiniz. Kediler sıcağı çok çabuk hisseder ve aniden tepki verebilirler. Bu yüzden sabah 10 öğlen 3, hatta 4 arası doğrudan güneş alan yerlere çıkmadığından emin olun. Eğer bahçenizde güneşlik, gölgelik, şemsiye gibi rahatlatıcı çözümler varsa kedinizin de bunlardan faydalandığından emin olun. Mutlaka dışarıda yani bahçede de su kaplarının olduğundan ve direk güneşte olmadığından emin olun. Bahçedeki bazı bitkilere de dikkat etmeniz gerektiğine değinelim. Kediler kendileri için zararlı olabilecek her şeye karşı oldukça hassaslardır fakat unutmayın ki burası onun için yeni bir alan ve bilmediği birçok şey ona çekici gelebilir! Kediniz için zararlı olmadığından emin değilseniz bitkilere de dikkat edin. Zehirli olabilecek bitkiler kedinizin sağlığını da riske atacaktır.

Serinlemek şart!

Evet, birçok kedi suyu sevmez, ıslanmayı sevmez ama sıcak havalarda serinlemek onlara da iyi gelecektir. Kulaklarına, karnına ve patilerine onu korkutmayacak şekilde spreyle su sıkmanız serinlemesine yardımcı olacaktır. Kediyi alıp havuza, denize atmak ya da duş altına sokmak kesinlikle önermediğimiz ve doğru bulmadığımız bir davranıştır…

Sıcak havalar ve kediler dedik, peki ya kedinizi güneş çarpmasa ne yapmalısınız? Öncelikle sakin olmalısınız. Sizin panik olmanız kedinizi daha da kötüleştirecek ve korkutacaktır. Böyle bir durumda kedinizi serin bir yere götürün. Soğuk olmayan serin su yardımıyla ıslatılmış havlularla ağzı ve burnu dışındaki yerlerini sarın. Biz insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da baş bölgelerinin serin kalması oldukça önemlidir. Serin kalması için başını soğuk suya sokmanız kedinizi kurtarmaz şok başta olmak üzere çok daha ciddi sorunların başlamasına neden olur. Kedinizi zaman kaybetmeden veteriner hekime götürene kadar yapabileceğiniz en güvenli şey onu serin tutmak olacaktır.

Sokaktakileri unutmayalım…

Evdeki dostumuz kadar önemli sokaktaki dostlarımız da! Onların da güneşten etkileneceğini unutmayalım ve bir kap su ile yaşamalarına yardımcı olalım. Evet, kediler mevcut durumlarıyla idare etmeyi çok iyi bilen canlılardır ama bizleri klimasız bile oturtmayan bu sıcak havalar onların bile idare edebileceği havalar değil. En azından bir kap su ile serinlemelerine yardımcı olmak yaşamalarına destek olacaktır.