yasli
Çocuk bakmanın nasıl ki zorlukları varsa bir hayvana sahip olmanın da sorumlulukları vardır. Bu yüzden köpek sahiplenirken iyi düşünün, tartın ve yaşlı köpek sahiplenme ihtimalini de göz önünde bulundurun!

Köpek sahiplenmeye karar veren birçok kişi, tercih edecekleri köpeklerin yavru ya da genç olmasını ister. Fakat yaşlı bir köpek sahiplenmek çoğu insanın aklından bile geçmez. Halbuki yaşlı bir köpek sahiplenmeniz için bir sürü neden vardır!

Yıllandıkça güzelleşen şarap gibiler!

Öncelikle şunu söylemek isterim ki bilinçli yapılan bir sahiplenme ırk, yaş, cinsiyet ayırt etmez. Ama bazen olur ya evimiz küçüktür, büyük ırk sahiplenmek doğru bir karar olmaz ya da hareketli bir yapımız yoktur ve çok hareketli bir ırk sahiplenmek doğru bir karar olmaz, işte bunun gibi özel durumları bir kenara bırakarak ailelerine bir can katacak olan kişilerin aklına yavru ve genç köpeklere ek olarak yaşlı köpekleri de eklemek istiyorum.

Her köpeğin maddi manevi zorlukları vardır. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi, kaşınan dişleri yüzünden bir şeyler parçalama istekleri, genç köpeklerinin enerji patlaması, sosyalleşmesi, yaşlı köpeklerin eklem problemleri, hareket azlıkları, isteksizlikleri. Hepsi ama hepsi bizi üzen, yoran ve yıpratma ihtimali olan noktalardır. Şimdi diyeceksiniz ki “köpek sahiplenmeyin mi diyorsun?” Hayır! Köpek sahiplenin ama zorlukların farkına vararak ve bunlardan dolayı köpeğinizden vazgeçmeyeceğiniz zaman sahiplenin diyorum. Herkese güzel gelir evinde şebek bir köpekle yaşamak, oynamak, bol bol video fotoğraf çekmek, eğlenmek. Ama hayat ne yazık ki bundan ibaret değil. Çocuk bakmanın nasıl ki zorlukları varsa bir hayvana sahip olmanın da sorumlulukları vardır. Bu yüzden köpek sahiplenirken iyi düşünün, tartın ve yaşlı köpek sahiplenme ihtimalini de göz önünde bulundurun!

Hayat onlarla da kolay!

Bir kere yaşlı bir köpek sahiplendiğinizde eğitimli, sakin, karakteri oturmuş bir tüylü dost edineceğinizi kabullenin. Çünkü onlar yılların verdiği deneyimle tuvaletlerini tutmayı, söz dinlemeyi diğer tüylü dostlara nazaran daha iyi bilirler. Ve inanır mısınız insanları daha iyi anlarlar! Yaşın getirdiği olgunluk! Ayrıca yaşlı köpekler de çok karizmatik, çok güzeldir. Tüyleri yavaş yavaş beyazlamıştır, bakışlar bir hüzünleşmiştir. Tabii yaşlı köpeklerde yaşa bağlı olmakla birlikte hastalıklar baş gösterebilir. Sonuçta hepimiz bir gün yaşlanacağız ve belki de gözümü görmeyecek, kulağımız duymayacak, bacaklarımız zor yürüyecek ama o süreçte hayvanlarımız bizden hiç vazgeçmeyecek. İşte bu yüzden köpek sahiplenirken yaşlı olduğu için terk edilmiş köpeklere de bir şans verin.