İnsan beslenmesine benzer şekilde evcil hayvanların protein ihtiyaçlarının farklı kaynaklar tarafından karşılanması avantaj sağlayabilen bir durumdur. Farklı protein kaynakları özellikle diyet ile vücuda sağlanan amino asit profilinin geniş ve yeterli olmasını sağlamanın yanında, sağlığa faydalı birçok diğer içeriğe de daha etkili bir şekilde ulaşılabilmesini sağlar.

Veteriner Hekim Murat Altunyuva
Veteriner Hekim Murat Altunyuva

Günümüzde evcil hayvan mamaları için protein kaynakları hayvansal ve bitkisel protein kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Bitkisel protein kaynakları mama içeriğinde hali hazırda diğer makro ihtiyaçları ve lif içeriği ile lezzet gibi diğer birçok ihtiyacın giderilmesi için yer almaktadır. Mamaların analitik değerlerinde belirtilen protein oranlarının belli bir kısmı bu şekilde içerikteki bitkisel ham maddelerden gelmektedir.

Hayvansal proteinler ise kaynak olarak tercih edilen türün doğasına göre tüketen evcil hayvan için pek çok fayda barındıran içeriklerden biridir. Burada özellikle balık içeriği olan mamalara ayrıca değinmekte fayda var.

Hayvansal içerik olarak balık ve balık ürünleri içeren mamaları diğer mamalardan ayıran en önemli farklardan biri esansiyel yağ asitlerinin diğer protein kaynaklarına kıyasla çok daha etkili bir şekilde mamanın formülüne uygulanabilmesidir. Bunun sonucunda balık içeren mamalarda çok daha zengin bir Omega-3 ve 6 yağ asidi içeriği karşımıza çıkmaktadır.

Bu yağ asitlerinden omega-3 özellikle sinir sisteminin gelişmesi ve etkinliğinin korunması açısından çok büyük avantajlar sağlamakta, bununla birlikte yangı giderici etkisi ile birlikte eklem rahatsızlıklarının veya diğer ağrılı durumların yönetiminde anti inflamatuar maddelerin kullanımı ve dozaj ayarlanması için avantaj sağlamaktadır.

Bahsettiğimiz bu yağ asitlerinden omega-6 ise özellikle derinin doğal nemini koruması için tüketen evcil hayvana fayda sağladığı, bu sayede hem tüylerin hem deri sağlığını desteklediği klinik olarak kanıtlanmış bir içeriktir. Bütün bunlarla birlikte balık içerikli mamalarda kalsiyum ve fosfor oranları diğer mamalara nazaran daha farklı olur balık kaynaklarının zengin A ve D vitamini kaynakları olduğunu da belirtmekte fayda vardır.

Hill’s mamaları ile beslenen evcil hayvanların bu saydığımız faydalardan yararlanabilmesi için gerek günlük beslenme serisi olan Science Plan markası için her hayat evresine uygun olarak, gerekse tamamen doğal içerikler ile dengeli bir besleme yapmaya uygun olarak formüle edilmiş Ideal Balance serisindeki tahılsız mama seçeneklerinde balık içerikli mama seçenekleri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

1982 yılında Ankara’da doğan Murat Altunyuva, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunudur. Almanca ve İngilizce bilen Altunyuva, klinisyenlik tecrübesinin yanında farklı sektörlerde de uzun süre çalışmış olup, 2015 yılından beri Mopsan Veteriner Ürünleri’nde çalışmaktadır.