Astım ve kediler...
Siyam kedileri astım ve bronşitis açısından risk altındadır. Bunun dışında kedilerde görülen solunum sıkıntıları bazen ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu yüzden durumu hafife almamalı, veteriner hekime gitmelisiniz.

Kedilerde öksürük denildiği zaman akla genellikle astım gelir. Astım aynı bizlerde olduğu gibi kedi dostlarımızda da tedaviyle kontrol altına alınan bir hastalıktır. Fakat diğer üst solunum yolu hastalıklarıyla hemen hemen aynı belirtiler gösterebilen bir hastalık olduğu için teşhis konulabilmesi adına veteriner hekim tarafından detaylı bir muayene gerekebilir. 

Kedimin astım olduğunu nasıl anlayabilirim?

Astım üst solunum yolu hastalıklarındaki belirtilerle hemen hemen aynı belirtiler gösterir. Öksürük, güç soluma, nefes darlığı, ağız açık nefes almaya çalışma ve öksürük nöbetleri sırasında boynunu ileriye uzatarak çömelme pozisyonu dikkat çeker. Genellikle steteskop ile duyduğumuz hırıltılar hayvan sahipleri tarafından da duyulacak kadar sesli olabilir. Kusma ve hapşurma gibi semptomların da ilerleyen zamanlarda ortaya çıktığı astım teşhisinde önemli olan diğer nokta; hayvan sahiplerinin belirtileri doğru gözlemlemesi ve veteriner hekime doğru bir şekilde aktarmasıdır. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da hayvan sahiplerine çok iş düşmektedir. 

Kilolu, obez ve dişi kedilerin genellikle solunum yolu rahatsızlıkları açısından risk altında olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Kedilerde astım nedenleri

Astım insanlarda da sık görülen hastalıklar arasında yer almaya başladı. Malum etraftaki toz, toprak, duman, kir, polenin fazlalığı aldığımız oksijenin azalmasından dolayı solunum rahatsızlıklarına daha çok neden olur hale geldi. Kedilerde ise durum bizden pek farklı sayılmaz. Gelin biricik kedilerimizin solunum yolunun daha hassaslaşmasına ve astım şekillenmesine ortam yaratan nedenlere bir bakalım…

  • Sigara dumanı
  • Parfüm, saç spreyi
  • Deterjan
  • Halı temizleyicileri
  • Oda spreyleri
  • Kedi kumundaki toz, hayvanlardaki kepek
  • Polenler
  • Küf, Virüs, bakteri, parazit, kalp kurdu, akciğer kurdu

Astımı olan kediler genellikle normal hayatlarına devam ederler. Tedavileri ise gösterdikleri atak ve belirtilere yönelik olur. Altta yatan nedeni bulmak ve buna yönelik tedavi uygulamak kedilerin sağlığı ve refahı için daha doğru olacaktır.