Köpeklerin dişleri nasıl fırçalanmalıdır? Ne sıklıkta fırçalanmalıdır? Fırçalanmalı mıdır? Evet! Köpekler biz insanlar kadar sık diş çürükleriyle uğraşmak zorunda kalmasalar da ağız ve diş hastalıklarının önüne geçebilmek için dişlerinin fırçalanması oldukça önemlidir. Plaklar, diş taşları, diş eti hastalıklarının yanı sıra kötü ağız kokusu ve sararmış dişler köpeklerde sık karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. Ve insanlarda olduğu gibi hayatı tehdit eden enfeksiyonların ve kalp, böbrek, ciğer hastalıklarının başlamasına neden olabilir…

Köpeklerin dişleri nasıl fırçalanmalıdır?

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki köpeğinizin dişlerini fırçalamak için kullanacağınız diş fırçası ve macunu oldukça önemlidir. İnsanların kullandığı diş macunları florür içerdiği için petler için oldukça zararlıdır. Bu yüzden pet diş fırçası ile diş macunu aldığınızdan emin olmanızda fayda var.

Köpeklerin dişlerini fırçalamadan önce aldığınız fırçanın çift başlı olmasına dikkat edin. Piyasada birçok çeşitte pet diş fırçaları bulunmaktadır. Çift başlı olanlar arkadaki dişlere ulaşma konusunda daha faydalı olabilir. Diş etlerine 45 derecelik açı ile tuttuğunuz diş fırçasını kullanırken oldukça hassas davranmaya dikkat edin. Köpeğiniz diş fırçasıyla ilk tanışmasında durumdan pek memnun olmayabilir. Bu yüzden agresif ya da huzursuz tavırlar sergilerse mutlaka diş fırçalamaya son vermelisiniz. Onu alıştırarak dişlerini fırçalarsanız durum bir sonraki aşamalarda daha kolay bir hal alacaktır. Bunun için ilk olarak köpeğinizin diş macununa, fırçasına alışmasını sağlamalısınız. Bazı köpekler sadece diş fırçasının değil, sahibinin elinin de ağzında dolanmasında pek hoşnut olmaz. Bu yüzden belki elinize tavuk suyu (alerjisi yoksa, varsa et suyu ya da sevdiği başka bir şey deneyebilirsiniz) değdirip, elinizde diş fırçası olmadan ağzını ellemeyi deneyebilirsiniz. Tavuk kokusu köpeğinizi, elinizle ona zarar vermeyeceğiniz konusunda daha kolay ikna edecektir.

Her gün mümkün olmasa da hafta en az 2-3 kere köpeğinizin dişlerini fırçalamaya çalışmalısınız.

Yavruyken işe başlamak çok önemli!

Ağız ve diş sağlığı çok küçük yaşta başlar. Köpeğinizi eğer yavruyken sahiplendiyseniz, erken yaşta diş fırçasıyla tanışması işinizi kolaylaştıracaktır. Bildiğiniz gibi ağız, diş ve çene yapısının gelişiminde petlerin beslenmenin büyük bir yeri vardır. Sağlıklı ve doğru mamalarla beslenen petlerin düzenli olarak yapılan ağız ve diş kontrollerinin yanı sıra dişlerinin düzenli fırçalanması olası sağlık problemlerini azaltacaktır. Bunun için hayvan sahipleri olarak kaliteli kuru mamalar, diş sağlığı için uygun ödül mamaları ve çiğneme kemikleri tercih etmelisiniz. Unutmamak gerekir ki; kuru mamalar, yaş mamalarla kıyaslandığında diş hastalıklarını yüzde 10 oranında azaltır.

Kötü ağız kokusu, yeme ya da çiğneme bozukluğu, depresyon, diş kaybı, kırılan diş, kızarmış, şişmiş diş etleri, tartar… Veteriner hekiminize köpeğinizi ağız ve diş bakımı için götürmeniz için sadece birkaç neden. Eğer işler bu aşamaya gelmeden düzenli olarak sağlık kontrollerine giderseniz her şey daha sorunsuz olacaktır.