Felix
Aral’ın Felix dışında sahiplendiği iki köpeği daha var ve onlarla yaşamın tarifsiz olduğunu söylüyor.

Henüz 10 yaşındayken bir köpek sahiplenen ve bu sürece kadar tanıdıklarının köpeklerini daha çok sevebilmek için misafir olarak ağırlayan bir kız. Çocukluktan beri at binen, kedi, papağan, kuş, aklınıza gelen birçok hayvanla birlikte büyüyen, şimdi başarılı eğitmenliği ile tanıdığımız Gamze Aral! Evet belki de birçoğunuz onu sadece iş için köpeklerle yakın sanıyordunuz. Halbuki çok yanlış. Gamze Aral sadece iş hayatını değil özel hayatını da küçüklükten beri hayvanlara ayırmış bir eğitmen. Belki de işinde bu kadar başarılı olmasının asıl nedeni kalbindeki hayvan sevgisidir, ne dersiniz?

Eğitimde ırk olmaz! 

Her hayvanın sevilmeye, sevgiye ihtiyacı olduğunu söyleyen, kedi ve köpekleri iş olarak değil dost olarak gören Gamze Aral ile köpek eğitiminin incilerini konuştuk. Kalbimdeki Patiler okuyucuları için, bir köpeğin eğitim sürecinde hayvan sahiplerine düşen görevleri, eğitimde olmazsa olmazları ve daha birçok konuya değindiğimiz Aral ile sohbetimize hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin ırk tercihi ile başladık. İşte Felix’in de dahil olduğu hoş sohbetimiz…

Irk seçimi… Pek sıcak bakmadığım bir konu. Hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin, kedi ve köpeklerin ırkı, tüyü, rengi gibi kriterleri değil, kendi yaşamlarına en uygun olan canı seçmeleri gerekir. Bir köpek sahiplenmek kolay değil. O ırkın enerjisi, aktivite ihtiyacı, düzeni çok ama çok önemli. Bir hayvan sahiplenilecekse köpek değil sahiplenecek kişilerin kendilerini sorgulaması gerekir. Genç mi, yaşlı mı, evi müsait mi, durumu uygun mu, arabası var mı, yoksa ne koşullarda imkan sağlayabilecek, seyahat durumu ne, evde olmadığında kim bakacak? Bu gibi soruların cevapları bulunduğu zaman bir hayvan sahiplenmek çok daha doğru bence. Biz, ilk köpeğimi sahiplendiğimizde eve bir abla daha dahil ettik. Biz olmadığımız zamanlarda ya da ilgilenemediğimiz zamanlarda köpeğimize baksın diye. Onu hiç yalnız bırakmasın diye. Sonuçta ben daha 10 yaşında bir çocuktum, annem çalışıyordu ve köpeğimle birlikte bize yardımcı olacak bir abla daha ailemize dahil olmalıydı. O zamanlar imkanımız vardı ve bunu köpeğimize sağlayabildik. Herkes böyle yapsın demiyorum fakat koşulları hayvanlara göre ayarlamak çok önemli. Onların da can olduğunu unutmamak ve ona göre karar vermek gerekiyor.

Sonuçta ne olursa olsun, fanusta yaşayan bir balığın bile sorumluluğu var. O yüzden hayvan sahipleneceklere önerim, durumları elveriyorsa ve terk etmeyeceklerse bir hayvan sahiplenmeleri. Eğitim için konuşacak olursak, eğitimde ırk olmaz. Sadece bazı köpeklerin komutu algılaması, uygulaması daha kolay olur. Bazı ırkların bazı konulara olan yatkınlığı daha yüksektir. Fakat genelleyecek olursak; eğitilecek köpeği tanımak, karakterine uygun eğitim programı hazırlamak başarının sırrıdır diyebiliriz. 

gamze aral: 3 kelimeyle FelIx; zeki, çevik, ahlaklı

Köpek eğitiminde hayvan sahiplerine düşen görevler başta sabırlı olmak!

Çünkü onların da canlı olduğunu unutmamız gerekiyor. Onların da hisleri var duyguları var, içgüdüleri var. Eve, eğitimi süresince onlara yeni davranışlar kazandırmaya çalışıyoruz. Bu aslında onlar için yeni bir süreç. Bu yüzden köpek sahibinin eğitim süresi boyunca ne istediğini bilmesi gerekiyor. Bu yönde net davranması gerekiyor. Kararlı olup, istikrarlı bir şekilde de sabırla köpeğinin eğitim tekrarlarını yaparak doğru pekiştirmeyi sağlaması ve ardından bunların davranış haline gelmesine destek olması lazım. Köpek eğitimi ile ilgili birçok görüş mevcuttur. Hayvan sahiplerinin en merak ettiği noktalardan biri de katı kuralların olup olmadığıdır. Köpek eğitiminde katı kurallar var diyemeyiz bu ancak köpeğin karakteriyle ya da yapılacak olan çalışmayla ilgilidir. Bu da kararlılık noktasıdır. Mesela bir köpeğin bir şey öğrenebilmesi için köpeğin gösterdiği bir davranışa sizin göstereceğiniz sonuçla köpeğiniz yeni bir davranış geliştirecektir. Eğer siz köpeğiniz her üstünüze atladığında onu severseniz, sevilmek için üstünüze atlar. Ama köpeğiniz her defasında üstünüze atladığında onu sakin bir şekilde yere indirir ve dört ayak üstündeyken ya da otururken sakinken severseniz sizinle, sakin kaldığı zaman iletişim kurabileceğini öğrenir. Bu noktada önemli olan kararlı olmaktır. Köpeğinizi zaman zaman üstünüze atladığında, zaman zaman da otur komutu vererek severseniz köpeğinizin de kafası karışacaktır. Bunun için de katı kurallar değil kararlı olmak gerekir.

Gamze Aral ve Yağmur Ağcaoğlu
Gamze Aral, Yağmur Ağcaoğlu ve Felix!
Köpek eğitiminde olmazsa olmazlar

Eğitim sürecinden sonraki sürekliliğin sağlanması olmazsa olmazdır. Köpeğinizle eğitim süreciniz tamamlandıktan sonra eğer ki çalışmaların tekrarını yapmıyorsanız, yapılan eğitim zaman aşımına uğrar. Ve bu harcadığınız emek, zaman, para, sizin için kıymetli olan ve köpeğiniz için vermiş olduğunuz tüm süre aslında boşa gider. Ve istediğinizi elde edememeye başlarsınız. Tabii sonrasında da köpeğinizi suçlamaya başlayabilirsiniz. Halbuki burada kendimizi suçlamamız lazım. Eğer tekrarlarımızı yapmıyorsak, pekiştirme sürecini daha sağlıklı ilerletmiyorsak bir süre sonra köpeğinizin bu çalışmaları istediğiniz kalitede devam ettirmesi ne yazık ki pek mümkün değildir.

Peki ya kediler?

Kedilerin tabii ki köpekler gibi eğitilmesini bekleyemeyiz. Yaratılışları ötülü çok farklı iki canlıdan bahsediyoruz sonuçta. Fakat köpeklerde de davranışlar şartlandırılarak öğretiliyor. Kedilerde de evin düzenini kurabilmek ya da evin düzeni ile ilgili yaşanan sıkıntılar varsa bunun üzerine bir eğitim çalışması yapmak mümkün. Kedi eğitiminde özellikle hayvan sahiplerinin yeni doğan bebeklerinin ve kedilerinin düzeni üzerine bir eğitim istediğini de söylemek gerekir.

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.