Sokaklardaki, barınaklardaki, ormanlardaki canları koruyan, besleyen, oluşturdukları dernekler ile farkındalık yaratmaya çalışan gönüllüleri mutlaka duymuşsunuzdur. Bu yazımızda sadece orman ve sokak çocuklarını değil, öncelikli olarak kendi üniversitelerindeki hayvanları korumayı amaç edinen, sağlıkları, bakımları, beslenmeleri için ellerinden gelenin her zaman daha fazlasını yapmayı amaç edinen YTU Hayvan Hakları Kulübü’nden bahsedeceğiz. Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü olarak Davutpaşa ve Beşiktaş Kampüs’lerindeki hayvanlar için savaşan duyarlı öğrencilerin neler yaptığına, neler hedeflediğine değineceğiz.

Öncelikle sizinle başlayalım. Kimdir YTU Hayvan Hakları Kulübü?

Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü olarak biz, Davutpaşa Kampüsü’ndeki 120 köpeğin ve Beşiktaş Kampüsü’ndeki 150 kedinin varlığının ve yaşama hakkının farkında olan; onların beslenme, barınma ve sağlık konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulmuş genç bir kulübüz. 2012 yılında, okulumuzun gönüllü öğrencileri tarafından kampüsümüzdeki hayvan dostlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda çalışmalar başlatıldı. Sonraki iki yıl içerisinde üniversitemizdeki diğer kulüplerin de destekleriyle en önemlisi HayFest olan sosyal sorumluluk projeleri düzenlendi.

YTU Hayvan Hakları Kulübü

Düzenlenen sosyal sorumluluk projeleri sayesinde duyarlı öğrencilerimiz, üniversitemizin Hayvan Hakları Kulübü gibi bir kulübe ihtiyacı olduğunu kanıtlamış ve kuruluşumuzun temellerini atmışlardır. Okul yönetimine yapılan sunumların ve yoğun çalışmaların ardından kulübümüzün açılmasına karar verildi. Böylece 2014 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Hayvan Hakları Kulübü kuruldu. YTÜ HayHak, öncelikle hayvan dostlarımızın temel ihtiyaçlarını gidermek ve hayvan haklarını savunmak için, sonraki adımda ise insanları hayvan dostlarımıza alıştırabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Amacınız ve ilerisi için hedefleriniz neler?

Hayvan Hakları Kulübü olarak amacımız, öncelikle insanların ve hayvan dostlarımızın aynı ortamda uyum içinde yaşamasını sağlayabilmek. Siz de biliyorsunuz ki günümüzde bu uyumu sağlayamayan pek çok insan var. Bu konuda bizim görevimiz ise farkındalık yaratmak. Bu amaçla çevremizdeki hayvansever olan ya da hayvan fobisi olan tüm insanlara hayvanların da bu dünya üzerinde bir yeri olduğunu, karakterleri, beyinleri ve kalpleri olduğunu göstererek hayvan haklarının varlığını çevremizde duyurmak bizim en büyük hedefimiz. Aynı zamanda sorumluluk bilinci ve takım çalışmasını temel alarak akademik başarının yanı sıra sosyal sorumluluk açısından da donanımlı öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Bu hakları korumak için nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz peki?

Önceliğimiz her zaman onların temel ihtiyaçlarını karşılamak. Her gün gönüllü üyelerimiz tarafından yapılan beslemeler sayesinde düzenli takiplerini yapabiliyoruz. Hayvan dostlarımızın haklarını koruma konusunda, insanların bilinçlendirilmesinin önemli bir etkisi olduğunu düşünüyoruz. Onların insanlarla aynı ortamda yaşayabilmesi açısından gerçekleştirdiğimiz birçok etkinliğimiz var. Her dönem başında kulübe üye alımı yapıldıktan sonra yeni üyelerimizle tanışma toplantısı düzenliyor, dostlarımızın ihtiyaçları konusunda geniş çaplı bir bilgilendirme yapıyoruz. Senede 2 defa barınak gezisi ve orman beslemesi yapmaktayız. Gelenekselleştirdiğimiz “Fobi Pikniği” etkinliği sayesinde köpek korkusu olan kişilere bölgedeki köpeklerimizi tanıtarak, onların korkularını yenebilmesine yardımcı oluyoruz. Her sene 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Hayvan Haklarına farkındalık yaratmak için belirlenen bir renkte giyinerek okulun en popüler bölgesinde toplanmaktayız. Son etkinliğimizde seçtiğimiz renk mavi oldu ve birçok olumlu tepkiyle karşılaştık. Güz dönemi içerisinde ise katılım belgeli “Yaban Hayvanları İlk Yardım Eğitimi” düzenledik. Bu bahar dönemi içinde ayrıca katılım sertifikalı ‘Evcil Hayvanlar İlk Yardım Eğitimi’ etkinliği ve 2016 yılında hayvan haberleri ile güzel bir şekilde gündeme gelmiş, bize umut aşılamış kişiler için Onur Ödülü Töreni etkinliği düzenleyeceğiz.

YTU Hayvan Hakları Kulübü
“Kampüsümüz içerisinde oyun için yapılan koşuşturmaları ve havlamaları saldırmak sayan, hayvan sevmeyen ya da fobisi olan birçok arkadaşımız var, ancak biz onların tüm bu duygu durumlarına saygı duyarak hareket ediyoruz.”
Fakülteden ayrıldıktan sonra hayvanların haklarını korumak için neler planlıyorsunuz?

Üyelerimizin birçoğu sahiplendikleri kedi ve köpeklerle aynı ortamda yaşayan, onların haklarının farkında olan insanlar. Aynı zamanda yaşadıkları çevrede de sokak hayvanlarına sahip çıkıyor, onlarla ilgileniyorlar. Kulüp olarak sadece okul içindeki hayvan dostlarımızın değil her hayvanın hakkını savunuyoruz anlaşılacağı üzere. Mezun olduktan sonra da bize destek olmaya devam eden ve etkinliklerimize katılan birçok arkadaşımız var. Biz de ilerleyen zamanlarda yerimizi sorumluluk sahibi olup, gözümüzü arkada bıraktırmayacak kişilere devredeceğiz. Her sınıftan, her dönemden duyarlı üyelerimiz olduğu için kulübümüzün devamlılığı konusunda hiçbir şüphemiz yok. HayHak Ailesi zamanla büyüyerek ve güçlenerek ilerleyecek diye düşünüyoruz.

Son olarak, insanların sokak hayvanlarına olan bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz diye soralım…

Ne yazık ki insanlar hayvan sahiplenmek ya da bir hayvana yardım etmek istediklerinde özellikle cins hayvanlar ilgilerini çekiyor. Sokakta olan her canlıyı pis, mikroplu ya da pire torbası (!) olarak gören çok fazla insan var… Bu şekilde düşünen insanları anlamaya çalışıyoruz, ancak muhtaç olan bir canlıya sadece pis olduğunu düşündüğü için ya da para olarak değerli bir mal (!) olmadığı için yardım etmiyor olmak içlerindeki insanlık parçasını kaybettiklerini düşündürüyor bize…

YTU Hayvan Hakları Kulübü öğrencileri diyor ki!

Bizler Hayvan Hakları Kulübü gönüllü üyeleri olarak hayvanları düşündüğümüz kadar kampüs içerisinde yaşayan insanları da düşünüyoruz ve bu sebeple insanlar arasında süregelen hayvanlara yönelik yanlış bilgileri doğru ve gerçek bilgilere çevirmek için onları yaptığımız etkinliklere katılmaya ve akıllarında yer alan düşünceleri, önyargıları, gerekirse korkuları ilk önce bizimle paylaşmaya, birlikte daha kalıcı çözümlere ulaşmaya davet ediyoruz. Mücadelemizde bizlere destek olmak isteyenler olursa bizimle sosyal medya hesaplarımızdan ya da e-mail adresimizden iletişime geçerek ailemizi büyütmemize yardımcı olabilirler.

Facebook: ytuhayhak14
Twitter: ytuhayhak
Instagram: ytuhayhak
E-mail: ytuhayhak@gmail.com

 

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.