Ah şu tüy dökülmeleri yok mu? Birçok hayvan sahibinin sorun etmediği ama “dökülmese ne güzel” olur dediği bir konu aslında. Hangi ırk olursa olsun, birçok köpekte beslenmeye, strese, sağlık problemlerine, deri problemlerine bağlı olarak tüy dökülmesi görülür. Aslına bakarsanız kaliteli tüyler, köpeklerin sağlık durumları hakkında sinyaller verir. Yani kaliteli olmayan, bakımsız, dökülen tüy demek köpeklerde ciddi sorunlar başlayabilir ya da başlamış demektir. Peki hayvan sahipleri olarak kaliteli tüyler için nelere dikkat etmeliyiz?

Doğru mama seçimi

Hayvanların tüy gelişiminde, kalitesinde beslenme çok önemlidir. Kaliteli ve zengin içerikli doğru mama seçimi ile köpeğinizin kaliteli tüyler ile gezinmesine yardımcı olabilirsiniz. Irkına, yaşına, kilosuna ve sağlık durumuna uygun, veteriner hekiminizin önerdiği mamalar ile yeterli miktarda besleme yaparsanız ve faydalı atıştırmalıklar dışında başka gıdalarla beslemezseniz; beslenme kaynaklı tüy dökülmelerinin önüne daha kolay geçebilirsiniz.

Düzenli olarak tüylerini fırçalamanız, banyo yaptırmanız ve beslenmesine dikkat etmeniz onun hem sağlığı hem de psikolojisi için oldukça önemlidir.

Parazit tedavisi

Düzenli yaptırılmayan dış parazit uygulamaları köpeklerde tüylerin kalitesini, kokusunu, yumuşaklığını etkileyen bir diğer nedendir. Tüylerde bulunan, deride gezinen bit, kene, pire gibi parazitler mat ve bakımsız tüyleri daha çok tercih eder. Sadece bununla kalmaz köpeğinizin genel sağlık durumunu da etkiler. Bu yüzden kaliteli tüyler için parazit tedavilerini aksatmamaya dikkat etmelisiniz.

Yıkama ve tüy bakımı

Köpeklerin çok sık yıkanması, insan şampuanları ile yıkanması, yıkandıktan sonra ıslak kalması, tüylerin düzenli taranmaması, kesilmesi, bakımlarının yapılmaması deri ve tüy bakımında önemli rol oynar. Vücudun iç dengesini koruyan, su ve vücut bileşenlerini kaybetmesini önleyen, sık sık dış etkenlere maruz kalan deri aslında köpeklerimizi birçok faktörden koruyan bir bariyerdir. Bu yüzden sağlıklı kalması için oldukça dikkat edilmelidir. Yanlış beslenme, yanlış ilaç kullanımı, toz, deterjan, polen, kalitesiz kumaşlardan yapılmış pet kıyafetleri gibi birçok nedene bağlı olarak deride alerjiler görülebilir. Bu da tüy kalitesini etkileyen bir nedendir. Hayvan sahiplerinin bu yüzden oldukça hassas davranması, köpeklerinin gerekli tüy ve deri bakımlarını yaptırması, yıkama sıklıklarına ve kullandıkları pet şampuanlarına dikkat etmesi gerekir.