Adını çok sık duymaya başladığımız hastalıklar arasında yer alan kanser, ne yazık ki sadece biz insanlarda değil, kedi ve köpek dostlarımızda da sıklıkla görülen ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalık. Belirtileri de sonuçları da hemen hemen bizimle aynı oluyor. Peki kedi ve köpeklerde kanserin belirtileri nelerdir? Gelin, kesin tanı olmayan ama dikkat edilmesi gereken 10 belirtiye göz atalım:

1Tüm vücutta, özellikle arka bacak, sırt ve çene etrafında kolayca tespit edilebilen bezeler ve şişmiş lenf yumruları. Büyüyerek kansere dönüşebilen bu bezelere dikkat etmelisiniz.

2Hızla büyüyen veya doku ya da şekil değişikliğine uğrayan yumrular özellikle yaşı ilerlemiş kedi ve köpeklerde kanserin belirtileri arasında yer alır.

3Karın bölgesinin aniden genişlemesi “Abdominal (karınsal) genleşme/şişme” ilgili bölgede bir tümör geliştiğine veya başka bir bölgede oluşan kanama sebebi ile karnın şişmesi ile sonuçlanması durumuna bizi yöneltebilir.

4Önemli belirtilerden biri de kilo kaybıdır. Aynı biz insanlarda olduğu gibi hızlı kilo kaybı petlerde de sıkıca gözlenmesi gereken bir belirtidir.

5Nedensiz kusma ve ishal sadece kanser için değil, diğer hastalıkların da varlığını ortaya çıkarmak adına araştırılmaya değer belirtilerdir. Gastointestinal sistemdeki tümörler bu tarz kronik kusma ve ishallere neden olabileceği için takibi kesinlikle aksatılmamalıdır.

6Ağız, burun, diş eti ve genital bölgelerde meydana gelen nedensiz kanamalar mutlaka gözlemlenmelidir. Bunun yanı sıra düzensiz kızgınlıklar da dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında yer alır.

7Yedi yaş ve üzerindeki kedi ve köpeklerde kuru öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtiler gözden kaçırılmamalıdır. Hafif bir göğüs rahatsızlığının yanı sıra, akciğer kanseri gibi ciddi durumlar da bu ufak belirtilerle ortaya çıkabilir.

8Genellikle büyük ırk köpeklerde aniden ortaya çıkan, sebepsiz topallama/aksama da kemik kanseri için bir belirti olabilir.

9Kanlı idrar, azalan ya da çoğalan idrar, dışkılarken/işerken zorlanan kedi ve köpeklerde idrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalıklarının yanı sıra kanserin de belirtileri arasında yer alabilir. Fakat her belirti aklınıza kanseri getirmesin. Bu maddeye kadar yazdığımız tüm belirtiler başka hastalıkların, rahatsızlıkların da belirtileri olabilir. Sadece “erken teşhis hayat kurtarır” cümlesini hafife almadan hareket etmeli ve ufak gibi gözüken her belirtiyi kontrol etmelisiniz.

10Gelelim ağız kokusuna. Hemen hemen birçok hayvan sahibinin şikayetleri arasında yer alan petlerde ağız kokusu kesinlikle hafife alınmamalıdır. Ağız ve diş bakımı petlerde oldukça önemlidir. Ağız kokusu genellikle mama ve beslenmeye bağlı olarak ortaya çıksa da ağızdaki tümörler de kokuya neden olabilir.