Veteriner Hekim Faik Engin
Juen Veteriner Polikliniği Veteriner Hekimi Faik Engin, hayvan beslemenin yararları ve insan sağlığındaki önemine değiniyor.

Yapılan pek çok bilimsel araştırma evde hayvan bulunmasının yetişkinlerin yanı sıra çocukların fiziki ve psikolojik gelişimine katkıda bulunduğunu kanıtlıyor. Bir hayvan ile büyüyen çocukların genel olarak daha sosyal ve paylaşımcı olduğu, daha kolay iletişim kurabildiği pek çok kez yinelenmiş bir gerçek. Hayvanların her yaştan insan sağlığı üzerine olan olumlu etkisinin yanı sıra hastalıkların tedavi sürecindeki olumlu etkileri de uzun yıllardır pek çok araştırmaya konu olmuştur. Tüm araştırmaların sonucunda hayvanların tedavi sürecindeki pozitif etkisi birçok kez kanıtlanmış, literatürlerde yer almıştır.

Yapılan son araştırmalarda ise hayvanların varlığının ve onlarla birlikte yaşamanın pek çok hastalığın oluşumunu engellemesi, geciktirmesine olan etkisi ile dikkat çekmektedir. Aslında bu konu yeni araştırılan bir konu olmamakla birlikte son yıllarda çok daha önem kazanmıştır. Konu ile ilgili olarak J.S.J. Odendaal Journal of Psychosomatic Research‘de 2000 yılında yayınlanmış olan makale; bu konuda oldukça çarpıcı sonuçları göstermektedir. Makalede 1985 yılı ve sonrasında birçok üniversite ve akademi bünyesinde yapılmış olan araştırmaların sonucu sunulmuştur. Makaleye göre evinde hayvan besleyen tansiyon hastalarının, hayvan beslemeyenlere oranla çok daha fazla oranda tedaviye cevap verdiği çünkü hayvanla temas sonucu salınan hormon seviyesindeki artışın damarlar üzerinde gevşetici etki yaparak tansiyonun yükselmesini önlediği, yine benzer bir mekanizma ile kalp krizi geçirme oranını azalttığı belirtilmiştir.

Bir yanlış inanış da evinizde hayvan besliyorsanız çocuğunuzun alerjiye duyarlı olacağı yönünde. Halbuki araştırmalar bunun tam tersini vurguluyor. Wisconsin Madison Üniversitesi doktorlarından James E. Gern evlerinde evcil hayvan ile birlikte büyüyen çocukların alerji ve astım risklerinin çok daha az olduğunu gösterdiğini söylüyor. Dr. Gern yaptığı araştırmada, doğumdan hemen sonra aldığı kan örneklerini, bebekler 1 yaşına geldiğinde karşılaştırmış ve  evde yaşayan hayvanların alerjik reaksiyon, bağışıklık sisteminde değişiklik ve bakterilere karşı olan reaksiyonları analiz etmiş. Araştırmada evde bir köpek yaşıyorsa, yeni doğanların, evde köpek yaşamayan bebeklere göre %25 oranında daha az alerji riski olduğu ortaya kondu. Bununla beraber bu bebeklerde egzama, kızarıklıklar ve çeşitli cilt sorunları riski de daha az olarak açıklandı. Bağışıklık sistemlerinin ise daha güçlü olduğu da araştırma sonuçlarına eklendi.

Bu çalışmalar, hayvanların insanlar üzerindeki etkisinin sadece psikolojik bir etki olmadığını, hayvanların insan fizyolojisi üzerine olan pozitif etkisini göstermektedir.

 

Faik Engin; 1982 - 1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde üniversite eğitimini tamamlamış ve 1989 yılında, Juen Veteriner Kliniği’ni kurarak veteriner hekimliğe başlamıştır. 2004 yılında ise poliklinik olarak hizmet vermiştir. Veteriner Hekim Engin; 2005 yılında, Juen Pet Market – www.juenpetmarket.com adıyla kurduğu sanal ticaret sitesiyle pet sektörüne farklı bir yaklaşım kazandırmıştır.