Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden 2001 yılında mezun olan ve eşiyle birlikte açtığı veteriner kliniği ile mesleki hayatında başarılara imza atan bir veteriner hekim. Filiz Göktaş. Kendisini geliştiren, mesleğine katkıda bulunmak ve hayvan refahını bir adım öteye taşıyabilmek adına elinden gelenin hep daha fazlasını yapan bir iş kadını. Aslında sadece kendi mesleğine demek pek doğru olmaz, çünkü Filiz Hanım, sadece veteriner hekim olarak güzel işler ortaya çıkarmakla kalmamış; petlerin güzelleşmesini sağlayan, profesyonel pet kuaförlerinin hizmet verdiği MOMO’yu hayata geçirerek pet kuaförlüğü adına da güzel işlere imza atmış.

Biz de Kalbimdeki Patiler ailesi olarak, Antalya’daki International Veterinary Hospital ve İstanbul’daki Momo Pet Kuaför’ün sahibi Filiz Hanım’a Momo’nun hikayesini sorduk. Bir hekim olarak bu işi nasıl başlattığını, nasıl yürüttüğünü öğrendik:

MomoSevgili dostlarımıza verilen hizmetlerin bir bütün olduğuna inanıyorum. Yani iyi bir sağlık hizmeti almalı, iyi beslenmeli, fizyolojik ve duygusal ihtiyaçları ile temizlik ve kozmetik gereksinimleri de bu ölçüde mükemmel karşılanmalı. Bu bakış açısıyla, ülkemizde özellikle temizlik ve kozmetik bakımlar gibi pet sahiplerinin profesyonel olarak dışarıdan alabilecekleri hizmetleri karşılayabilecek kurumların yetersiz olduklarını farkettim. Mesleğim gereği her gün farklı ırk ve yaş yelpazesinde kedi-köpeğe sahip onlarca kişi ile görüşüyorum. Dolayısıyla profesyonel pet kuaför-kozmetik bakım ihtiyacının ne kadar yüksek olduğunu da gördüm. Bu konu ile ilgili yurt dışı gezilerimde ciddi araştırmalar yaptım. Ziyaret ettiğim yerlerde pet kuaför ya da onların deyişiyle pet stilistlik mesleğini icra eden kişilerin ciddi eğitimler alarak, bu işin okullarından mezun olduklarını gördüm. Ülkeme döndüğümde de bu konu ile ilgili nerede, neler yapabileceğimi araştırdım. İşte MOMO fikri böyle ortaya çıktı. Aslında sizin bildiğinizin aksine bu yola tek başıma çıktım. Ancak yaptığım meslek ve MOMO’da verdiğim hizmet elbette takım işi. Takım arkadaşlarımın işlerini sahiplenmeleri, özverili, profesyonel ve mesleklerinin gerektirdiği iş disiplinini uygun şekilde çalışma ortamlarında hayata geçirmeleri benim için çok önemli.

Her şey eğitimle başlıyor…

Söz konusu hayvanlar olunca her konuda hassas davranılması gerektiğine inanıyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi, bu işte eğitim çok önemli. Eğitim derken kastettiğim usta-çırak ilişkisi değil. Momo’da hizmet veren personellerimiz önemli eğitimler aldılar ve alıyorlar. Hayvanların ırklarına gore sahip oldukları deri, tüy yapısı, buna gore uygulanması gereken traş biçimleri ve tarama yöntemleri, kullanılabilecek şampuan, krem gibi kozmetik ürünlerin doğru ve kaliteli seçimleri bizim için en önemli nokta. Ayrıca MOMO’da küçük dostlarımız, bizden hizmet aldıkları sırada, onların davranış biçimleri, karakterleri, vücut dilleri, sahip oldukları bireysel ve ırksal özelliklere gore değerlendirilirler. Duygusal konforları en üst düzeyde önemlidir. Tüm makas, kurutma makinaları, taraklarımız ve diğer özel hizmet ekipmanlarımızı yurt dışından gelmiştir. Türkiye’de ilk defa ırka özel traş, spa ve tüylerin renklendirilmesi MOMO bünyesinde başlamıştır. Dünya traş trendlerini takip eder ve burada hayata geçiririz. Kullandığımız spa ve tüy renklendirme malzemeleri bu sektörün ileri gelen markalarından seçilmiş olup tamamen hayvanlara özel ve bitkisel kaynaklıdırlar. Kısacası MOMO Türkiye’de sektöründe yeni bir soluk ve bakış açısının öncüsü olmuştur.

Momo

Bizim işimiz ekip işi!

Şu an MOMO’da, 2 profesyonel pet stilist, 1 yardımcı personel 1 de halkla ilişkiler sorumlusu olmak üzere toplam 4 kişi ile hizmet vermekteyiz. Verdiğimiz hizmetler arasında her ırka özel traş, banyo, tüy bakımları, tüylere maske uygulamaları, spa ve masaj uygulamaları, tarama ve özel tüy biçimlendirmeleri, değişik boyama ve renklendirme uygulamaları, hijyenik bakımlar, deri ve tırnak bakımlarını sayabilirim. Bunların yanında pet sahiplerimizin evde rutin pet bakımları için gerekebilecek tarak, fırça, toka, tüy-deri bakım ürünleri, taşıma ekipmanları, pet giyim ürünleri, mama ve atıştırmalıklar gibi oldukça geniş ürün yelpazesi de MOMO’dan temin edilebilir. Kısacası tepeden tırnağa sevgili dostlarımızın hemen her ihtiyacına cevap verebilecek yapıdayız.

Onların mutluluğu bizim mutluluğumuz

Ülkemizde pet kuaförlük hizmetlerini profesyonel veren kurum olmamasından kaynaklı hayvan sahiplerinin bu işe ilk yaklaşımları çok temkinliydi. Beklentiler düz makine traşı ve sıradan bir yıkamadan ibaretti. Bundan daha fazlası veya farklısı yaygın şekilde bilinmiyordu. Ancak hayvan sahipleri bizden hizmet aldıkça bir pet kuaförün aslında ne gibi hizmetler verebileceğini de görmüş oldular. Dolayısıyla bakış açıları olumlu anlamda ciddi değişikliklere uğradı ve tabii ki beklentiler de bu ölçüde arttı. Hayvan sahipleri hayatlarını paylaştıkları küçük dostlarının aslında daha değişik ve önemli gereksinimlerinin farkına vardılar. Bu konudaki hizmet önerileri de artık çok yaygın kabul görür ve talep edilir oldu. Çünkü hayvan sahipleri dostlarını temiz, bakımlı, güzel kokulu, şık ve mutlu gördükçe, onlar da mutlu oldular.

Veteriner Hekim Filiz Göktaş
Veteriner Hekim Filiz Göktaş: “Sektörün profesyonelleşmesine öncülük ederek ciddi katkılarda bulunduğumuzu düşünüyorum.”
Pet kuaför okulları açmak ilk hedefimiz!

Sohbetimizin başında da ifade ettiğim gibi ülkemizde bu sektörde ciddi eksiklerimiz var. Biz MOMO ile bu eksiklere elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz. Ancak bu ihtiyaçlar maalesef İstanbul’un sadece belirli semtleri ile sınırlı değil. İnsanlar artık daha çok hayvan sahiplenmeye başladılar. Özellikle büyük şehirlerimizde ne mutlu ki evlerdeki pet sayısı gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla ihtiyaçlar da bu ölçüde artmakta. Bir sonraki önemli adımın bu sektördeki kalifiye-eğitimli eleman açığının giderilmesi olduğunu düşünüyorum. Bu noktada da bu ihtiyaçlara cevap verebilecek, işini dünya standartlarında yapabilecek profesyonel pet stilist hatta bununla beraber yardımcı eleman eğitiminin bir sonraki hedefim olduğunu söyleyebilirim. Unutmadan bir noktaya daha değinmek isterim; sokak hayvanları bizim çok önemli bir değerimiz. Birçok ülkede sokak hayvanı yok. Bizler yaşamımızı onlarla paylaşma ayrıcalığına sahip insanlarız. Ne mutlu ki çocuklarımız onlarla büyüyor. Ben de elimden geldiğince onlara destek olmaya çalışıyorum. Örneğin Antalya’daki hastanemde sokak hayvanlarına %50 indirimli hizmet vermekteyiz. Bazen kendimizin bulduğu ve yardıma ihtiyacı olan sokak hayvanlarına da imkanlarımız ölçüsünde sağlık hizmetleri verip, tedavi edip sahiplendirmeye çalışıyoruz. MOMO’da ise tasma ve kıyafet yardımlarımız oluyor. Ayrıca barınaklardan sahiplendirilen hayvanlara traş ve kuaför hizmeti desteği ile ilgili projemiz henüz görüşme aşamasında. Bu projeyi de mümkün olan en kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyorum.

Son olarak… Bir veteriner hekim olarak bu dünyayı paylaştığımız canlılara hizmet verme şansını elde ettiğim için çok mutluyum. Bu şansı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum. Dolayısıyla hem hayvan hastanemde hem de MOMO’da hizmet kalite standartlarımı imkanlarım dahilinde en üst düzeyde tutmaya çalışıyorum. Bu amaçla hem kendim hem de takım arkadaşlarım, olabildiğince kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Ve hizmetlerimizi ulaşabildiğimiz en geniş tabana yaymak istiyoruz. Bu noktada da size, kendimizi ifade etme fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Fotoğraflar: Gökmen Şaban

 

 

 

 

 

2007-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde eğitim gören Yağmur Ağcaoğlu, Bobby ve Yosun adında iki köpek ve Bıdık adında kör kedi sahibidir. Mezun olduktan sonra hayvan sağlığı dergilerinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptıktan sonra Kalbimdeki Patiler sitesini kuran Ağcaoğlu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca çocuklar için hazırlanmış ilk Köpek Irkları-1 çocuk kitabını çıkarmıştır.